Gün Hesabı

Tazminat hesabı için çalışılan süreyi bulmak istiyorum. Örneğin 18/02/2005 ile 20/07/2006 tarihleri arasında çalışılan gün 511 olması gerekirken bir türlü doğru şekilde hesaplatacak formulü kuramadım excelde. İstediğim eğer ay ortasında işe girilmiş ise bunu o ayın gün sayısı 30 veya 31 ise ona göre hesaplaması, daha sonraki ayları ise şubatın 28-29 çekme durumu hariç 30 olarak alması. Eğer aybaşı girilmiş ise şubat hariç kaç çektiğine bakmaksızın 30 gün olarak alması. Galiba biraz fazla şey istiyorum ama yardımcı olabilirseniz çok sevinicem. Şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki formül işinize yararmı. İlk tarih A1, ikincisi B1 hücresinde olsun. Bu formül şubat dahil tüm ayları 30 gün kabul eder. Eğer şubatı her yıla göre esas değerini almak isterseniz bu durumda iş biraz karışır.

=GÜN360(A1;B1)

Teşekkür ederim ama maalesef dediğiniz gibi her yıla göre şubatın esas değeri ve ay ortasında girildi ise işe 30-31 gün olayını hesaba katabilmesi gerekli hesaplamam için. Kafam oldukça karışmış durumda belirttiğiniz gibi :)

Excel Vers. ve Dili
office xp pro türkçe
Sayın dove,

Tazminat hesaplamak için diyelimki a1 de işçi giriş tarihi b1 de çıkış tarihi olsun
c1 e aşağıdaki formülü yazıyoruz.

Kod:
c1=b1-a1
c1 biçimlendirmesini hücre biçimlendirmeden sayı haline getiriyoruz.
sonuç karşımıza çıktı toplam 517 gün yapıyormuş
şimdi bu sonuca göre yıllık tazminat tutarı işçinin 30 günlük maaş tutarıdır
buradan hareketle ;
çıkan sonucu 365,25 e bölüyoruz neden 365,25 derseniz bir yıl 365 gün 6 saattir o yüzden
d1 e aşağıdaki formülü yazıp uygulayınız
Kod:
d1=c1/365,25*30
ha sonuç kusuratlı çıkmasın düz çıksın derseniz
aşağıyuvarlama ve yukarıyuvarlama veya tabana yada tavanayuvarla fonksiyonlarını kullanmak size kalmış
işin vergi ile iligli boyutuna girmiyorum sanırım oraları siz halledersiniz.
son olarak yapmanız gereken çıkan sonuç ile işçinin
günlük brüt ücreti çarptırıp sonucu bulmak olacaktır.

Saygılar Sevgiler.

Edit : örnek dosya eklenmiştir.

Excel Vers. ve Dili
2000-TR
sn.dove,
kıdem tazminatına esas günü bulmak için çıkış tarihinden işe giriş tarihini çıkarıyorum. Çıkan sonucu 365 e böldükten sonrada 30 ile çarpıyorum. Çıkan değeri kıdeme esas günlükle çarptıktan sonra brüt kıdem tazminatını buluyorum.

arzu ederseniz bu yolu deneyebilirsiniz.

Hepinize teşekkür ederim. Sorunu kendi hesaplama yöntemimde ısrarcı olmamdan yaşıyorum biliyorum :) ilk mesajıma çalışmamı ekledim. İncelerseniz sevinirim. 511 gün hesaplaması gerekirken 513 gün buluyor ve bunu 1 yıl 5 ay 3 gün olarak yazıyor. Halbuki şubattan 11 gün temmuzdan 20 gün ve arada diğer 16 ay var. yani 17 ay 1 gün o da 1 yıl 5 ay 1 gün olmalı.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın dove,

Sizin 511 günü nasıl hesapladığınızı bilmiyorum. Size formülle hesaplanmış bir örnek veriyorum. Buradan siz hangi aylara ekleme ve çıkartma yapacaksanız ona göre ayarlayın.

Excel Vers. ve Dili
office xp pro türkçe
Sayın yurttas, Üstadım
Gerçekten çok güzel ve ayrıntılı bir dosya olmuş.
Ellerinize beyninize sağlık Allah Razı Olsun.
Dosya İçin Kendi Adıma Teşekkür Etmek İstedim.
:eek:k:: :hey: :bravo:

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın dove, Ayları 30 gün olarak kabul ettiğinize göre, nasıl 512 gün buluyorsunuz anlamadım. El ile hesaplarsanız 1 Yıl, 5 Ay ve 2 Gün çıkıyor. O da 512 Gün eder (30 gün hesabına göre).

Sayın Levent Bey'in vermiş olduğu formül de 512 günü buluyor.

Çok teşekkür ederim Sn. yurttas . Emeğiniz ve zamanınız için müteşekkirim.

Çok oluyorum biliyorum ama, eğer tam çalışılan şubat ayını da 30 gün olarak almasını istersem formülü nasıl düzenlemeliyim?

Sn. yurttas, son gönderdiğiniz dosyada şöyle bir hata ile karşılaşıyorum. Diyelim ki 2002 senesinde 1 veya 2 şubatta işe girildi. çalışılan gün sayısı sırasıyla 28-29 oluyor. Buraya kadar tamam,ama oluşturduğunuz ikinci kolondan yararlandığım için bu yeni formül 28 ve 29 u 30 olarak alıyor. Eğer şubatta işe girildiyse bunu nasıl engelleyebilirim?

Ne kadar teşekkür etsem azdır, utanıyorum ama her aşamada yeni bir olgu ortaya çıkıyor. Bunun son olduğunu düşünüyorum. Eğer işten çıkış tarihi 28 ya da 29 şubat ise yine 30 olarak hesaplıyor ayı. 28 veya 29 olmasını sağlayabilir misiniz?

Sn. yurttas sizi çıldırtıcam ama bu seferde çıkış tarihine göre doğru hesaplıyor ama normal süre içindeki tüm şubatları eğer 28 çekiyor ise 28 alıyor.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın dove,
Kusura bakmayın. Yanlış dosyayı göndermişim.

Yukarıdaki dosyayı yeniledim. Bir bakarmısınız.