harf ve rakamları ayırmak

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-04-2021
merhaba arkadaşlar,

bir hucrede belli bir standarta olmayan harf ve sayılar karısık sekilde yer alan bir hucreyi, sayıları ve rakamları ayrı ayrı hucrelere gecirebilmek icin ne yapmak lazım.

tesekkurler

sayın shiva
sorunuzu bir örnekle açıklarsanız arkadaşlarımız daha çabuk cevap verebileceklerdir. bu şekilde net bir cevap vermek mümkün olmuyor
saygılar

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-04-2021
ekte yer alıyor

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Ekte KTF (Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon) ile hazırladığım örnek dosyayı incelermisiniz. Fonksiyonun kullanımı aşağıdaki şekildedir. Umarım faydası olur.

Kod:
=RAKAMAYIR(A1)
Kod:
=HARFAYIR(A1)

Excel Vers. ve Dili
Windows 10 Pro 64 bit
Office 2016 Professionel Plus 64 bit
Kod:
=RAKAMAYIR(A1)
Kod:
=HARFAYIR(A1)
Merhaba sayın cost_control. Bu formüller bendeki Excel 2003 içindeki formüllerde çıkmadı. Yazdığım zamanda hata veriyor. Sadece sizin gönderdiğiniz bu örnekte formüller çıktı. Normal bir Excel sayfasındayken bu formüller çıkmadı. Bu formülleri nasıl oluşturduğunuzu merak ediyorum.:???:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sn. makan,

Cevabımda da belirttiğim gibi sunduğum çözüm KTF (Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon) dur. Bu tür kullanıcı tarafından oluşturulan fonksiyonlar yerleşik fonksiyonlar arasında bulunmaz. Eğer sürekli kullanmak isterseniz boş bir excel dosyası açıp göndermiş olduğum örnek dosyadaki kodları boş bir modülün içine kopyalayın ve daha sonra dosyayı eklenti olarak kaydedin. Bu işlemi yaptıktan sonra yine boş bir excel dosyası açın ve ARAÇLAR-EKLENTİLER menüsünden kaydettiğiniz eklenti dosyasının yanındaki çentiği işaretleyip excel dosyasını kapatın. Bundan sonraki excel dosyalarınızda bu fonksiyonları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Windows 10 Pro 64 bit
Office 2016 Professionel Plus 64 bit
teşekkür.

Açıklamalarınız için teşekkür ederim sayın cost_control. Sizin gibi ustalar sayesinde excel hakında bilmediğim pek çok şeyi öğrendim ve öğrenmeyede devam ediyorum.
Benim bu forumdan ayrı 3 foruma daha üyeliğim var. Ama inanınki diğer forumların hiçbiri burası kadar iyi değil. Burada Paylaşım var,bir soru'nun çözümü hakkında çaba göstermek var. Ama diğer forumlarda bu yok,sorulara geçiştirme cevap veriliyor. Bilgisayarı satacağım güne kadar bu forumdan ayrılmayacağım.
Ayrıca modülün ne olduğunuda açıklarsanız memnun olurum.
Allah sizi başımızdan eksik etmesin.:hey: :icelim:

Son düzenleme: