Harlan tekniği konuunda yardım

Erdinç FIRTINA

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15-05-2026
Değerli arkadaşlar,
Harlan tekniği verilen bu veri sıralamada, Refers kutusuna yazılan +1,30 daki
1 satır ekleme anlamına geldiğini düşünüyorum. Ancak 32'nin neyi ifade ettiğini anlayamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler!!!

VERİLERİN İLGİLİ SAYFALARA FORMÜLLE DAĞITILMASI

1. Insert > Name > Define'dan WSN diye bir ad tanımlayıp
"Refers to:" kutusuna
=MID(CELL("FILENAME",INDIRECT("A1")),FIND("]",CELL("FILENAME",INDIRECT("A1") ))+1,32)

=IF(ROW()-ROW(A$2:A$100)+1>ROWS(DATA!$A$2:$A$100)-COUNTIF(DATA!$D$2:$D$100;"<>"&WSN);"";INDIRECT("DATA!"&ADDRESS(SMALL((IF(DATA!$D$2:$D$100=WSN;ROW(DATA!$D$2:$D$100);ROW()+ROWS(DATA!$D$2:$D$100)));ROW()-ROW(A$2:A$100)+1);COLUMN(DATA!A$2:A$100);4)))

Excel Vers. ve Dili
2007
Öncelikle çok güzel ve faydalı bir konu açmışsın.

Teknikler Excel gibi uygulama geliştirme programlarında çok önemlidir.

Harlan Tekniği diye anlattığın yöntem "sayfa adı" 'nı bulmamıza yarayan çok güzel bir yöntem.

Ben formüllerini türkçeleştirdim ve ona göre anlatıcam.

EKLE > AD > TANIMLA penceresinden ad kısmına SAYFA_ISMI yazıp,
Başvuru Yeri'ne ise

=PARÇAAL(HÜCRE("filename";DOLAYLI("a1"));BUL("]";HÜCRE("filename";DOLAYLI("a1")))+1;32)

formülünü girdiğinizde,

bundan sonra o çalışma kitabında SAYFA_ISMI yazdığınız tüm formüllere bulunduğunuz sayfanın ismi gelecektir.

siz sorunuzda +1 ve 32 nin ne anlama geldiğini sormuşsunuz.

öncelikle yukarıdaki formül, yani; =PARÇAAL(HÜCRE("filename";DOLAYLI("a1"));BUL("]";HÜCRE("filename";DOLAYLI("a1")))+1;32)

A1 hücresinin bulunduğu çalışma dosyanın dizin bilgisini, dosya ismini, sayfa ismini veriyor ve bulduğu uzun adresten sadece sayfa ismi kısmını buluyor.

HÜCRE("filename";DOLAYLI("A1")) fonksiyonu C:\Documents and Settings\fuat\Desktop\[Kitap2.xls]Sayfa1 gibi bir sonuç üretiyor.

Bu değeri PARÇAAL içine yerleştirip ] işaretinden sonraki 32 karakteri alırsanız sadece sayfa ismini almış olursunuz.

Yani çalışma dosyamızın ismi [ dosya ismi ] işaretleri arasında yazılacağından sayfa ismimiz muhakkak ] işaretinden itibaren +1 karakter sonra başlar. +1 'in anlamı buydu :)

32 sayısının anlamı ise excelde bir sayfa ismi en fazla 31 karakterden olaşabileceği için kodu yazan bundan 1 fazlası olan 32 yi vermiş.

SAYFA İSMİ bulmak için çok güzel bi yöntem herkese şiddetle tavsiye ederim.