Hasta Dosyaları Arşivi

Excel Vers. ve Dili
2003-2007 TR
Selamlar Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Hasta Dosyaları Arşiv programı yapmak istiyorum. Şimdiye kadar 29 tane excel dosyası hazırlanmış.
Sıra No-Adı Soyadı-Baba Adı-Kurumu-Yattığı Servis-Giriş Tarihi-Çıkış Tarihi
Tablom bu şekilde Ama veri girişinde ve veri bulmada her seferinde farklı dosya açıldığı için çok kullanışsız. Benim amacım bunu tek veri tabanında toplayabilmek.
Access te Yukarıdaki tabloya ek sütun ekledim Harf kodu. Buda her hasta isminin baş harfi.
Yapamadığım şey ise her harf 1 den başlıyor otomatik artan gidiyor. Veri girişinde Mehmet isimli bir şahıs girişi yaptığımda Harf Kodu M atıyor ama M harfinin son sırasının kaç olduğunu nasıl ayarlayacağım. Yani M harfi ile başlayan şimdiye kadar 30 hasta kaydetmişim.Yeni M isimli dosya kaydedeceğim zaman M 31, S ise örnek S.45 vermesini nasıl sağlarım.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Çeşitli foksiyonlarla bu sistem oluşturulabilir.. Tabi bunun için çalışmanızın yapısını görmemiz gerek..

Excel Vers. ve Dili
2003-2007 TR
Sadece 1 tablo var çalışmamda mid fonksiyonuyla harf kodunu attırdım Sıra nosu da planladığım şekilde olursa bu temelin üzerine oluşacak program

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003-2007 TR
Bu şekilde sonuca ulaşamayacağımı anladım. Sistemimi değiştirmeye karar verdim. Excelde yapılmış olan tabloları access veritabanına aktardım. Her harf için bir tablo oluşturdum. Bir giriş ve arama formu ile hastanın ismi hangi harf ile başlıyorsa o tabloya kayıt oluşturtabilirmiyiz. Dolayısıyla artan sıra ile güncel numarayıda vermiş olacak. Arama motoru ile de dosya hangi sırada göreceğiz. Lütfen yardımınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar