Hatalı makro

Merhaba
Makrolarla ilgili geniş bilgi alabileceğim bir kitap bir site bir bilgi küpü nerdedir nasıl bulabilirim Kitap halinde normal olarak çalışan makrolar başka bir kitabın içine taşıdığımda hata veriyor.

( --> Worksheets("personel").Range("PERSONEL").ClearContents)

gibi hata veriyor

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Zaten makrolarla ilgili bilgi alacabileceğiniz bir adreste bulunuyorsunuz. sorunuza gelince;

Worksheets("personel").Range("PERSONEL").ClearContents
şeklindeki satırının anlamı şudur. PERSONEL isimli sayfanın, PERSONEL ismiyle tanımlanmış alanının içindekileri sil demektir. Bu satırda eğer sayfa adı (Worksheets veya sheets) veya tanımlanmış alan (RANGE) bulunamazsa hata verecektir. Makronun bu satırındaki isimleri yeni dosyadaki isimlere göre değiştirmeniz gerekecektir.

Sayın levetm
Ben sizin nasıl bir süper yetenek olduğunuzu biliyorum.Aksini söyleyeçek kişilere sadece güler geçerim Þu anda size göndersem sizin için 10 dakikalık sorun iyi de hep kopya ile olmuyor kendim anlayarak hatamı bularak yapmak istiyorum Yapamazsam sizden başkasını tanımam .Makrolarla ilgili detayları ve örnekleri olan kitap şeklinde indirebileçeğim bilgiler ,elimden gelse sizi şu anda evime misafir olarak indirirdim beraber karşılıklı çay kahve içerdik

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn abazya

Ã?ncelikle görüşleriniz için teşekkür ederim. Fakat,

iyi de hep kopya ile olmuyor kendim anlayarak hatamı bularak yapmak istiyorum
Bu düşüncenize tamamen katılıyorum. Ancak bu şekilde öğrenirsiniz.

Yapamazsam sizden başkasını tanımam
Bu cümlenizi çok abartılı ve gereksiz buluyorum. Sitemizde, bizlerle bilgisini sınırsızca paylaşan üstatlar ve sorulara elinden geldiğince cevap vermeye çalışan diğer arkadaşlar varken bu cümle biraz gereksiz olmuş, Forumumuzdaki sistem; tamamen bir ekip çalışmasına dayanmaktadır. Dikkat ederseniz bir soruya cevap verildikten sonra o cevaba farklı bakış açıları ile bir çok arkadaşımızdan yorumlar gelmektedir. İşte olması gerekende budur. Ã?rnek olarak sizin bir sorunuza benim dışımda Sn danersin arkadaşımız farklı bir bakış açısı ile çok iyi bir çalışma eklemiş üstelikte bu çalışmaya saatlerini ayırmıştır. Bu örneği yakın tarihte olduğu için verdim.

sonuç olarak bizim forumda ben yoktur biz vardır. Bunu dikkate almanızı rica ediyorum. Sorularınıza her arkadaştan mutlaka cevaplar gelecektir. Bu yazdıklarımıda bir eleştiri olarak almayın lütfen,ben gerçek düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Sayın abazya (diğer moderatörlerle birlikte onları da göz ardı etmeyelim) al benden de o kadar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Selam,

Benim aşağıda linkde verdiğim keynote veya hoşlandığınız benzeri bir döküman yönetim programını kurup kendi kitabınızı kendiniz için yazmaya başlayın. Kendi yazacağınızdan daha iyi bir kitap olabilirmi. Hadi aşlangıçta biraz destek kitabınıza aşağıda yine bağlantısını verdiğim Alpen arkadaşımızın eklediği F.Çubukçu'nun kitabından faydalanın, size en mantıklı gelen şekilde bölümler, alt bölümler oluşturun döküman programınızda, beğendiğiniz kodları eklemeye başlayın.

Elimde belki 10.000 sayfa kitap var (ingilizce) ama en iyi kitap VBA'nin kendi yardım dosyaları. Belki temel bazı bilgileri aşağıdaki linklerden öğrendikten sonra çok faydalı olacaktır.

Excel'in nesne modeli için en iyi öğretmen kendi makro kaydedivcisi.
Sürekli denemeler yapıp neyi nasıl kaydettiğini anlamaya çalışın.. Daha sonrada onun referans mantığında programcı kod olarak yazar iken nasıl değişiklikler yapması gerekiyor bunu anlamaya çalışın.

Ancak burada direk VBA programlamaktan bahsettik, Excel'in kendisini yeterince hakim olmadan çok fazla ilerlemek mümkün olmuyor.
Ne kadar öğrenmek istediğinizede karar vermelisiniz. VBA tüm ofis programları için geliştirilmiş olduğu için bazen forumumuzda gördüğünüz API, Class Module,ADO veya diğer Ofis programları ile etkileşim gibi kavramlara bu işten ekmek yemeyi falan düşünmüyorsanız pek girmenize gerek yok. Ancak bu kavramlar ile neler yapılabileceğini bilin,
belli bir özellik çok lazım olduğunda onun kodunu bulup kullanın yeter.

• bağlantılar
http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=782&postdays=0&postorder=asc&start=0
http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=2065&highlight=keynote

http://www.excel.web.tr/viewforum.php?f=30
http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=1319

Not : Yazdığınız kodlar çok güzel olsun diyede kendinizi fazla kasmayın. Gerçekten programcılıkla uğraşan arkadaşlarım benim
kodlarımı gördüklerinde dalga geçerler. Ama işimi gördüğü sürece sorun yok. Ben 88-90 yıllarında Commodore 64'te basicle tanıştım bilgisayar ile
ve orda sürekli goto 10, goto 100 diye döngüler kullanılırdı. Bu tip kod yazdığımda küçümserler ama bakmayın siz onların yazdığı
döngülerden daha hızlı çalışan bir yöntemdir çoğu zaman:)

PARDON PARDON
Yanlış anlaşıldım Sen demedim Sizden başkasını derken kastım tüm site idi Sayın leventm sizden önceki çalışmamızın sonunda ki hepinize birden (Herşey gölünüzce olsun diye bir yazım vardı) Alınanlardan o şekilde özür dilerim

Diğerler sayfası 16 satırda