HDD yiformatladığınızı,dosyanızı sildiğinizimi sanıyorsunuz?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Matematik Öğretmeni VB,Excel-VBA,...
Bilgisayardaki verileri silmemin yolları:
1- DELETE tuşuyla silme = dosyanız geri dönüşüm kutusuna gider.lazım olduğunda geri getirebilirsiniz.
2- SHİFT+DLETE tuş bileşkesiyle silme = dosyanız geri dönüşüm kutusuna uğramadan silinir.
3- FORMAT çekme = Diskinizde bulunan tüm verileri siler.İki türlü formatlama vardır.Quick format(hızlı format)
daha az veri kaybı , Format daha çok veri kaybı demektir.
4- FDISK(Bölümleme) = HDD nizi bölümlere ayırmak için kullandığınız FDISK veya buna benzer bölümleme
yollarıyla FAT,NTFS vb gibi biçimleme türleride verileri silecektir.
5- Yeni işletim sistemi yükleme = Bilgisayarınıza yeni ve farklı işletim sistemi yüklemekte isteğinize bağlı olarak
verilerinizi silecek yada üzerlerine kayıt yapacaktır.

Yukarıdaki işlemler ve daha farklı uygulamalarda verilerinizi silebilir.Ancak uzmanlar(ki veri kurtarma şirketleri)
verilerin çok kolay kaybolmayacağını ve tekrar geriye getirebileceğini söylüyor.Şirketler bunu daha garantili yapıyorlar tabi oldukça yüksek maliyetlerle.Çok ö,nemli riske atamayacağınız bir bilginiz varsa Kurtarma şirketlerine başvurun.(Bu konuda en güvenilir şirketlerden biri http://www.ibas.com.tr/ )Bunun dışında kullandığınız HDD nin firmalarıda bu işlemleri gerçekleştiriyor.

Kullanıcıların uygulayabileceği yöntemler kısıtlı.Çeşitli yazılımlarla bunu halledebilirler.Ancak kurtarma garantisi????
Canada da iki amatör tesadüfen kaçıncı kullanıcı olduklarını kendilerinin bile bilmediği bir HDD alıyorlar ve bir de bakıyorlar ki HDD içerisinde büyük ve önemli bir şirketin çok gizli evraklarını kurtarıyorlar.Bunu üzerine bir merakla piyasadan kullanılmış 250 ye yakın HDD üzerinde araştırma yapıyorlar.Bunlardan 160 civarında çok ciddi biçimde veri kurtarmayı başarıyorlar.Nemi kurtarıyorlar.Önemli yazışmalar,mektuplar,resimler,müzikler,evli çiflerin kendi çekim sex görüntüleri,ders notları,akademik çalışmalar,bilinen bir yazarın kitap çalışmaları,adli evraklar,hastane kayıtları,kredi kartı ve nüfus bilgileri,mahkeme-yakalama-arama-tutuklama-hükümlü kayıtları ayrıca hükümet ve askeri gizli dokümanlar…
Bu da akla hemen Fransız kimya bilgini Lavoisier’in,müthiş deha Einestein tarafından düzenlenmiş Maddenin (Enerjinin) Korunumu Kanunu’ nu akla getiriyor.Enerji yok olmaz dönüşür.Etkili kurtarma araçlarından bazıları:

1- BadCopy
2- [Data recovery] Diskinternals Uneraser Can Recover Any Deleted File
3- Easy Recovery
4- Active@ Uneraser
5- Recover My Files
6- Stellar Phoenix Recovery Suite
.......

İşte tüm bunlara dikkat ederek verilerinizin sonradan başkalarının eline geçmesini istemiyorsanız,veri kurtarma programları olduğu gibi veri silme programlarını kullanabilirsiniz.Bunların en başında HDD silmek için KILLDISK
geliyor.Adı üzerinde HDD yi öldürün…Yani tüm verileri dönüşümsüz silin.Eraser gibi bazı programlar ise HDD üzerinde kullanılmaya sektörlerdeki verileri sildiği gibi artık işinize yaramayan dosyalarınızıda tek tek silebiliyor.
Ama bunu yaparken kendinize şu soruyu sorun:
BU DOSYA BENİM İŞİME YARAYABİLİR………Mİ?

NOT: Reklam yapma amacım yok.Reklam kokan yerleri silebilirsiniz.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Güzel bilgiler için teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
EXCEL2003 TR
Aradığım bir programdı. Hemen indirdim. Deneyelim bakalım, umarım işe yarar...

Excel Vers. ve Dili
2003
Almanca
Bu programi kullanabilmek icin bilgisayari MS-DOS modunda calistirmak gerekli. Bende XP yüklü. Acilista bir türlü MS-DOS modunda acamadim. Windows 98 yüklü iken cok kolaylikla acabiliyordum. Acaba nasil yapabilecegimi bilen bir arkadasim var mi. Tesekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 TR
Bu programi kullanabilmek icin bilgisayari MS-DOS modunda calistirmak gerekli. Bende XP yüklü. Acilista bir türlü MS-DOS modunda acamadim. Windows 98 yüklü iken cok kolaylikla acabiliyordum. Acaba nasil yapabilecegimi bilen bir arkadasim var mi. Tesekkür ederim.
Xp işletim sistemindede elbette MS-DOS ortamında açma olanağı tabiki kullanıcı
olarak oturumu açmakla bu işlem gerçekleşmekte.
Bilgisayarı açarken F8 ilk açılışta birkaç defa basın seçenekler karşınıza gelecek
tir. Oradan Komut sistemiyle açın oklarla gelin üzerien enter e basın ve MS
DOS ortamında açın kullanıcıyı seçin. komut sistemi karşınızda.. Kolay gelsin..

Excel Vers. ve Dili
2003
Almanca
sayin pishkopat bu yolu zaten biliyorum ama bu windows altinda acilan bir pencere konumunda. benim istedigim windowstan bagimsiz kendi basina ms-dos. Gönderdiginiz resimde de dikkat ederseniz sag üstte kapat-tam ekran-minimize dügmeleri var yani bu bir pencere. bu sekilde silme islemi yapilamiyor cünkü windows acik. umarim anlatabiliyorumdur. tesekkür ederim alakaniza.