Hedef oran ayarı

beu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office16 ve Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15-01-2026
Merhaba,

İşin içinden çıkamadığımız bir konu var, desteğinizi rica ederiz
2 farklı müşteri sınıfında, belli başlı kategorilerde (ütüler, saatler, süpürgeler vs.) hedef ciro, hedef kar ve hedef kar %'leri tepede belirlenmiş durumda

Örneğin; Kobi sınıfında ütülerde 400 bin TL ciro hedefi var, 60 bin TL kar ve %15 marj yüzdesi.
ve Büyük ölçekli sınıfında yine ütülerde 830 bin TL ciro hedefi var, 100 bin TL kar ve %12,05 marj yüzdesi hedefi var.
Bunlar sabit, değiştirilemez

Bunlarında altında 4 tane ürün var ve geçmiş ciro performansına göre bu 4 ürüne dağıtıyoruz. Sonrasında bu 2 müşteri düzeyinde de 4 ürünün marj hedefleri aynı olmak zorunda. Dolayısıyla gerçekleşen marjlarına göre, ürünlere aynı marj hedeflerini girersek, bu sefer ütüler kategorisindeki kar TL hedefi tutmuyor. Peki kar TL'leri orantılı şekilde pay edersek, bu seferde Kobi ve Büyük ölçekli müşteriler arasındaki ürünlerde marj farklılığı oluyor.
Yani marjları eşitlesek tepede ütüler kategorisinin kar tl'sini tutturamıyoruz.. Kar TL'yi pay etsek bu sefer de 2 müşteri tipinde ürünlerin marjları farklı oluyor

Burada yapılması gereken belki müşteri sınıfı bazlı ciro hedeflerinde oynama yaparak dengeyi tutturmak ya da diğer değişkenlerle ufak ufak oynayarak dengeyi tutturmak.

Özetle;
Tepede ciro hedefi var, kar tl hedefi var, marj % hedefi var, 2 farklı müşteri de farklı değerler. Bunlar sabit değiştirilemez
Bunların altında ürün performansına göre hedefleri dağıtmak ve her 2 müşteride de marj %'lerinin eşit olması gerekmekte.
Bunun gibi yüzlerce kategori var, işin içinden çıkamadım. Bir formülü, bir çaresi var mıdır

Dosyayı ekte paylaşıyorum

Ekli dosyalar

beu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office16 ve Türkçe
15-01-2026
yardımlarınızı rica ederim

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Dosyanıza cuma günü de baktım. Ve sorunuzu anlayıp cevaplayabilmek için dosyanızı anlamamız gerekiyor.
Bu da dosyanızın yapısı gereği oldukça vakit alıyor.
Sorunuzu daha basit bir örnekle sorabilirseniz yardımcı olabilirim.
Çıkacak cevabı kendi dosyanıza uyarlayabileceğinizi düşünüyorum.

beu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office16 ve Türkçe
15-01-2026
biraz karışık bir konu.
*2 tane müşteri segmenti var KOBİ ve BÜYÜK ÖLÇEKLİ
*KOBİ segmentinin ütüler kategorisi hedefi --> Ciro: 400k, Kar TL: 60K, Marj % : 15,00%
BÜYÜK ÖLÇEKLİ segmentinin ütüler kategorisi hedefi --> Ciro: 830k, Kar TL: 100K, Marj % : 12,05%

Bunlar sabit.

Benim bu hedefleri ürün kodlarına öyle dağıtmam lazım ki,
-Her 2 segmentte de ürünlerin marj yüzdeleri eşit olsun. (Yani a ürünü Kobi'de %20 marj ise, Büyük Ölçekli'de de %20 marj olsun)
-ve üst toplamda, yukarıda verdiğim rakamlar erişeyim.

umarım biraz anlatabilmişimdir,