Soru HER İKİ SAYFADA ORTAK OLAN MALZEMELER

Excel Vers. ve Dili
Office 2010
Merhabalar,

Elimde 900 küsür satır malzeme kodlarının olduğu bir veri sayfası var.

Bunların üretim ve satış karşılığını aylara göre ÇOKEĞERSAY ile bulabiliyorum. Burada sorun yok.

Ancak raporlama yaparken 900 küsür satır malzeme üzerinde olduğu için pek anlaşılır olmuyor.

Filtre seçeneğini kullansam "üretim sayfasında" var olabilir, satış sayfasında yok! stokta vs. olabilir.
"Satış sayfasında" var üretim sayfasında olmayabilir. Devir ile veya başka bir neden ile gelmiş olabilir. vs.

Soru:
Özetle ekte örnekle izah ettiğim gibi satış ve üretim sayfasında ORTAK OLAN malzeme kodlarını ve malzeme açıklamalarını yeni bir sayfada nasıl yazdırabilirim?
Veya sizin tavsiye edeceğiniz farklı bir rapor kurgusu var mıdır?

Umarım anlatabilmişimdir.

EĞERHATA, İNDİS, EĞERSAY Kullanmak gerekiyor sanırım, ama maalesef bu kadar bilgim yok.

Not: Fonksiyon yazarken,
Sayfa adları yerine ÜRETİM yerine "urt" tanımlı adı,
SATIŞ için "sts" tanımlı adı kullanmamız mümkün müdür?

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Yazdığınızla örnek dosyanızı uyuşturamadım, ORTAK OLAN demişsiniz ama gördüğüm kadarıyla Üretim sayfasını kopyalayıp Rapor sayfasına yapıştırmışsınız. Siz konuyu bildiğiniz için yazdıklarınız anlaşılır geliyor olabilir, ancak şahsım adına tam olarak nasıl bir yardım istediğinizi kavrayamadım.
Hangi hususta yardım istediğinizi tam olarak belirtir ve ona göre bir örnek dosya paylaşırsanız daha iyi olur kanaatindeyim.
İyi çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
Office 2010
Merhabalar,

İlginiz ve yardımınız için teşekkür ederim.

Haklısınız, zihinde tasarlanan ve en iyi bilinen bir hususun bazen karşı tarafa veya yazıya aktarımı çok zor olabiliyor.

Konuyu biraz daha basit hale getirmeye çalıştım.

*/*/*

Ürün-1... Ürün-10 Arası örnekleme yapılmıştır.

Ürün-1... Ürün-10 Arası bütün malzeme kodu ve malzeme açıklamaları diğer sayfalarda, farklı satırlarda yüzlerce defa geçebilir. Konunun daha karmaşık olmaması, daha iyi anlaşılabilmesi için ekteki dosyada bu husus belirtilmemiştir. Dilerseniz siz bu kurguya göre örnek oluşturabilirsiniz.

Örnek-1: Herhangi bir malzeme kodu ve açıklaması Üretim ve satış sayfalarında, karmaşık satırlarda onlarca defa tekrar edebilir.
Sonuç: RAPOR sayfasında malzeme kodu ve açıklaması sadece 1 defa gelecektir.

Örnek-2: Ürün-8 Satış sayfasında var, ancak üretim sayfasında yoktur.
Sonuç: RAPOR sayfasına Ürün-8 açıklaması ile birlikte gelecektir.

Örnek-3: Ürün-6 Üretim sayfasında var, ancak satış sayfasında yoktur.
Sonuç: RAPOR sayfasına Ürün-6 açıklaması ile birlikte gelecektir.

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Tekrar merhaba,
Dosyayı inceleyiniz...

Alternatif olarak her iki listeyi rapor sayfasına alt alta kopyalayıp Veri sekmesi > Yinelenenleri kaldır işlevi ile de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
İyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2010
Merhabalar Hocam,

Tamamdır, tam da istediğimiz bu şekildeydi. Yardımınız ve emeğiniz için teşekkür ederim.

Tercihimi formüldü ama aşırı yavaş çalışıyor. VBA daha hızlı ve kolay...

Emin olmak için sormak istedim. Üretim veya satış sayfalarından herhangi birine bir malzeme eklendiğinde veya çıkartıldığında Rapor sayfasındaki satır sayısı değişecek midir?

Son olarak unuttuğumuz bir husus: Üretim - Veri sayfasında B kolonuna "malzeme gurup kodu" ilave edeceğiz. Rapor sayfasında işlemi yaptıktan sonra bu koda göre sıralama yaptırabilir miyiz?

Bu yeni kolonu eklediğimiz için VBA kodlarında değişiklik olacak mıdır?

Not: Sormuş olduğunuz Veri sekmesi > Yinelenenleri kaldır işlevi veya
Özet tablo veya
farklı fonksiyonlar vs. işi uzatmaktan başka bir şeye yaramadı... ;) Çünkü her ne kadar sadece malzeme kodu ve açıklaması gibi son derece çıplak ve yalın gibi görünse de asıl iş bundan sonra başlıyor.
Yıllara göre üretim ve satış toplamları, aylara göre toplamlar vs. gibi tablo sağa doğru epey uzuyor. ;)

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Üretim veya satış sayfalarından herhangi birine bir malzeme eklendiğinde veya çıkartıldığında Rapor sayfasındaki satır sayısı değişecek midir?
Eklediğiniz malzeme listede yoksa değişecektir.
Üretim - Veri sayfasında B kolonuna "malzeme gurup kodu" ilave edeceğiz. Rapor sayfasında işlemi yaptıktan sonra bu koda göre sıralama yaptırabilir miyiz?
Evet, yaptırabilirsiniz.
Bu yeni kolonu eklediğimiz için VBA kodlarında değişiklik olacak mıdır?
Bu kolon sadece veri sayfasına ekleniyorsa kodlardaki sütun ("F") ifadesini yeni duruma göre ("G") olarak değiştirmelisiniz, bu ekleme rapor sayfasına da yapılacaksa kodların baştan aşağı değişmesi gerekir.

Excel Vers. ve Dili
Office 2010
Evet, yaptırabilirsiniz.
Merhabalar,

Tekraren teşekkür ederim.

Bu yeni sıralama için VBA kodlarını iletebilir misiniz?

Rapor sayfasında değişiklik olmayacaktır. Sizden gelecek kodları sizin yaptığınız VBA içine yapıştıracağım. Yeni duruma göre ("G") olarak değiştireceğim.

Esenlikle kalınız.