herhangibir karakter altına indis yazma...

mrb bu çok kolay olabilir belki ama ben bilmiyorum..
bir karaktere indis ekleme nasıl oluyor yardım ederseniz çok sevinirim..tşklr..

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
İndis olmasını istediğiniz karakteri seçin ve menülerden,

Biçim, Hücreler, Alt simge

komutlarını verin.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sn kuralak ın sormuş olduğu soru ile ilgili problemin cevabını bende uzun zamandır bulamıyordum sonunda galiba excel de yapılamıyor diye düşünmeye başlamıştım ki cevap geldi...
(ben buna çözüm olarak "equation editor" ü kullanmakta idim)

Yanlız bu çözümde ben bir problemle karşılaştım;

Sn mehmett (ve de Sn forum kullanıcıları)

bahsedilen işlemleri yaptığımda ilk önce karakter altına indis oluşturuyor fakat enter tuşuna bastığım anda bu indis yok oluyor ve normal yazıya dönüşüyor.

Örneğin "üst_simge" olarak yazmaya çalıştığımda;

a1 hücresinde 24 rakamı var ve ben bunu 2 üzeri 4 şeklinde yazmak istiyorum. 4 ü seçip işlemleri yaptığımda (tabiiki çıkan kutuda üst_simge olarak işaretliyorum) 2 üzeri 4 görünüyor fakat enter tuşuna bastığımda 24 (yirmidört) olarak değişiyor.

bununla birlikte eğer a1 hücrede sadece 4 varsa ve buna aynı işlemleri uyguladığımda üs dört şeklinde görünmeye enter tuşuna bastıkdan sonrada devam ediyor yani değişme olmuyor.

Sorum şu olacak;

Acaba ben mi bir şeyleri atlıyorum yoksa örnekdeki gibi aynı hücreye 2 üzeri 4 yazmak mümkün değil mi?

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sn tteneke, 2 üzeri dört sadece şekil olarak gözüksün diyorsanız onunla bir işlem yapmayacaksanız Shift+2 tuşu ile bir kesme işareti yapıp 24 yazıp sonra 4'ü seçip üst simgeyi seçin.(Eğer işlem yaparsanız 24 sayısı olarak algılayacaktır.)
Üst simge sadece karakterlerin gösterimi olduğu için (cm2 gibi) ifadelerin kullanımına uygundur

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sn fructose

Benim istediğim sizinde dikkat çektiğiniz gibi işlem yapmadan format amaçlı kullanmak idi;

bahsettğiniz şekilde yapınca sorun çözüldü.

cevap için teşekkürler