hesap bakiyesi tutarsızlığı

Selam arkadaşlar ; Bir cari hesap defteri yapmaya çalıştım bunun yanınada hesap ekstresi sayfası açtım. Kayıttaki kalan bakiye ile extredeki kalan bakiye birbirini tutmuyor. devir borç verdiğinde sorun yok fakat alacak verdiğinde eksi olduğu için yanlış sonuç veriyor. Bununla ilgili yardımlarınızı bekliyorum teşekkür ederim.

X

xxrt

Misafir
Kayıt Sayfasındaki O1025 Hücresi = -22.837,00
Ekstra sayfasının K95 Hücresi = -22.837,00
Tutuyor görünüyor..Tam olarak hücreleri söylermisiniz..

xxtr öncelikle ilgin için teşekkür ediyorum kayıt R20 22.087,00 iken, extre N18 21.718,00 yani son yapılan işlemin bakiyeler sütunundaki karşılıkları beni zorluyor. bunun sebebinin de K10 daki devirden olduğunu sanıyorum. devir tutarı pozitif bir sayı olunca sorun yok ama negatif bir sayı olunca o sayı kadar fark çıkıyor.

X

xxrt

Misafir
atemi2000, K10'daki devir buna neden oluyor,negatifsayılarla deneyerek bulanabilir ama ben bulamadım.
Aslnda baştan kayıt J13 hücresinde girilen 500 YTL buna sebep oluyor.Kasa yüksek olunca haliyle böyle bir durum çıkıyor.
Fonksiyonlarda hata görünmüyor.Negatifler işi bozuyor.

X

xxrt

Misafir
sayın xxtr, bu problem için başka yapılacak birşeyler olamaz mı?
Merhaba,bu problem değil.Siz borç ve alacağı bu şekilde takip edemezsiniz.Borç alacak durumu ancak mahsup ile olur.Her mahsubunda bir karşılığı olmalıdır.Kasayı bir yerden yükleme yaparak eksiye geçiriyorsunuz,biryandan da vadesi gelecek çeklerle ilişiklendirmeye çalışıyorsunuz.
Excel bunları hesaplarken sırası geleni hesaplar ve eksi bakiyeye,vadesi gelecek çekleri düşünerek artı yapmaz.

Muhasebe konusundan anladığınızı tahmin ederek;çalışmanız alt muhasebe takip gibi bir çalışma.

Genel Olarak hesap kodları vardır.Biliyorsunuz,
Vadesi gelen/gelecek çekler ayrı hesapta çalışır ve mizan'da zaten bunlar eksi bakiye alır.Daha sonra bunu ters çalıştırarak yani ödeme yaparak sıfırlarsınız.Siz bunu takip amaçlı yapıyorsunuz bilmiyorum ama bu çalışmadan randıman alamazsınız.
Hücre biçimlendirmeleri,excel'in hesaplamalarını saklayamaz.Yani siz hücrede birşey yokmuş gibi görebilirsiniz ama o hücrede hesap vardır ve bağlantılı hücreler onu hesaplayarak sonuc verir.

Ben şu an evde sizin isteğinize uygun başka sistem yapmak istedim fakat siz bunu kendiniz yapmadığınız sürece çalışamazsınız..Siz ne yapmak istediğinizi çok iyi biliyorsunuz ama hayata geçiremiyorsunuz.Daha basit sistem kurmayı deneseniz.
Bende birgün muhasebe proğramını excel ile yapmak istedim.Yapılmayacak değil ama,mahsup işlemleri çok şey ister.
Düzeltme/Silme/Daha önceki aylara ek mahsup..vs...

Sadece fikrim.

hesap extresi problemi

selam; xxrt mesajından anladığım kadarıyla bu problemi çözmek için elinden geleni yapmışsın bunun için çok teşekkür ederim. ama ben problemimi yeterince iyi ifade edemediğim için seni asıl probleme yönlendiremedim. Asıl kayıt sayfasında hiçbir problemim yok sadece müşterinin benden isteyeceği hesap ekstresinde problem var. bu defa alakasız şeyleri silip daha açıklamalı bir örnek yolluyorum. bakarsan sevinirim.

X

xxrt

Misafir
Merhaba,
Kayıt sayfasının R12 Hücresini silerek aşağıdakini yazın

Borç,alacaktan küçükse;alacaktan borcu çıkarsın değilse borçtan alacağı.

=EĞER((TOPLA(N10:N12)<TOPLA(O10:O12));TOPLA($O$9:O12)-TOPLA($N$9:N12);TOPLA($N$9:N12)-TOPLA($O$9:O12))

Olmazsa biraz denemeniz gerekecek.
Kolay gelsin.

basit bir fonksiyon arıyorum...

merhaba; xxrt yazdığın formülü denedim ne yazık ki sonuç olumsuz. Zaten kayıt sayfasında hiçbir oynama yapmaya gerek yok. Mesela istenen devir kalanı alacak veriyor ya bunu extre yekünler alacağına elle yazdığımda problem çözülüyor fakat bu işlemi elle yapmak istemiyorum bunun için bir fonksiyon arıyorum. bununla ilgili yeni açıklamaları ekte yolladım.

merhaba yurttaş göndermiş olduğun formüle küçük bir şeyler ekleyerek istediğim sonuca ulaştım çok teşekkür ediyorum.

Borç devir hücresine ; =EĞER(A10="";"";EĞER(DÜŞEYARA(A10;veri;17;0)<0;0;(DÜŞEYARA(A10;veri;17;0))))

Alacak devir hücresine de ; =EĞER(A10="";"";EĞER(DÜŞEYARA(A10;veri;18;0)>0;0;-(DÜŞEYARA(A10;veri;18;0))))

xxrt arkadaşım uğraşların için sanada çok teşekkür ediyorum.
her işiniz rast gitsin inşaallah.

X

xxrt

Misafir
xxrt arkadaşım uğraşların için sanada çok teşekkür ediyorum.
Valla yurttas'a bende teşekkür ederim.Sizin çalışmanızı bir türlü adapte olamadım..
Neyse çözüme ulaştınızya benim için önemli olan o..