hesaplama konusu yardım

arkadaşlar bir sorunum var. forma örneğin ana ve alt formumu var. bir kişiye değişik tarihlerde mal sattım. mesela ayrı ayrı zamanlarda tv radyo tv sehpa sehpa tv şimdi bunları adet olarak formun başka bir yerinde adet olarak gösterebilirmiyiz aynı zamanda tabloyada işlemem gerekiyor.yardımcı olursanız sevinirim.

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
Küçük bir örnek dosya eklerseniz daha iyi yardım alabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003
istediğin adet miktarlarının toplamımı bunu gün günmü yoksa ay aymı yada aylıkmı

aylık olacak ama sadece o kişinin adetlerini toplayacak mesela
ahmet bireysel 01.02.2007 adet 1
ahmet bireysel 05.02.2007 adet 1
ahmet grup 05.02.2007 adet 1

ay sonu bireysel:adet 2
ay sonu grup :adet 1 gibi yardımcı olursanız sevinirim

ardığım böyle bir şey aşağıdaki word belgesinde olduğu gibi kırmızı alanlardaki bilgiler bireysel ve grup toplamları üsteki kırmızı kutuya aylık olarak nasıl gelir. alttaki kırmızı bölge alt form olacak. yada tamamı alt form olabilit. ama tc kimlik bölümü ana form olması gerekiyor.ve kişiye göre aylık rapor almam gerekiyor.

Sayın gülsüm1 cevabınızı dört gözle bekliyorum.yardımcı olursanız sevinirim

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

senin istediğini yapabilmek için öncelikle tablo2 den bir sorgu yaptım çünkü bulunduğumuz ayı diğer kayıtlardan ayırmak lazımdı o sorguda hem ayı ayırdım hemde tablo1 formundaki tc alanına göre süzmesini sağladım çünkü hem raporda hemde formda göstereceğimiz toplam lar o kişi ve o aya ait olması lazımdı

=DCount("[adedi1]";"Sorgu2";"[alurun]= 'grup'")
=DCount("[adedi1]";"Sorgu2";"[alurun]= 'bireysel'")

bunlarla hem formda hemde raporda sayıları gösterebilmek için sorgu gerekliydi raporları kişi bazında çıkarırsın artık ayrıca raporda grup toplama ve sayma örneğide yaptım onada bakarsın

çok teşekkür ederim.sadece bir sorum daha olacak DatePart("m";Now()) bu deyim sanıyorum sadece içinde bulunulan ayın sorgusunu yani o ayın sorgusunu yapıyor farklı aylara bakmak istersek yada alt formda listelemeyi istersek bi nevi istediğimiz aya göre filtrelemek istersek ne yapacağız çok oluyorum belki ama yardımcı olursanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
2003
ozamanda forma bir ay seçme açılan kutusu koyarsın sorguda bulunan DatePart("m";Now()) alanını DatePart("m";[Formlar]![Tablo1]![açılankutu]) diye değiştirirsin unutmadan o açılan kutunun varsayılanınıda ayarlaman lazımki formu açtığında açılankutudan bir şey seçmedin diye arıza vermesin

çok teşekkür ederim aydınlattığınız için eğer fazla sıkıntıya sokmazsam sizi bilginizden faydalanmaya devam edeceğim