Hücre İçerisinde Aratmak-27.000 Kayıt var.

Excel Vers. ve Dili
Excel XP
Merhaba,

Sitede emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum öncelikle...Çözüm için forum içerisinde arama yaptığımı ancak sonuca ulaşamadığımı da belirteyim.

Sorunum şöyle..

Firma Ünvanı__________Vergi Levha Ünvanı
Abtülkadir Çelik__________Abdülkadir Çelik

Bu şekilde 27.000 satır ve karşılaştırılılması gereken ünvanlar var.Görüldüğü bir karakter farklı ya da iki karakter. Abdülkadir'in önünde bir harfte olabilir...Sorunum şu bu iki hücreyi karşılaştırıp, 3. hücreye aynı ve değil yazsın...Find ile beceremedim. Yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla
Tuncay

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Bunun en basit yolu A sütununda ilk veriniz, B sütunundada ikinci verilerinizin olduğunu düşünürsek C sütununa =A1=B1 şeklinde yazarsanız istediğiniz sonuca ulaşırsınız. (Formül sonucunda iki hücre birbirine eşitse DOĞRU, değilse YANLIŞ yazar.)

Yok illede AYNI yada DEĞİL yazsın derseniz o zaman aşağıdaki formülü kullanınız.

Kod:
=EĞER(A1=B1;"AYNI";"DEĞİL")

Excel Vers. ve Dili
2000 türkçe
c1 hücresini kenarından tutup assagı dogru cekersen hepsini dolmuş olursun

kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
Excel XP
Cevaplar için çok teşekkür ederim. Sanırım ben sorumu yanlış ya da eksik sormuşum... Bu cevaplardan da faydalanacağım...

Ancak benim öğrenmek istediğim şuydu.

A Hücresinde B Hücresinde
Ahmet Abdülkadir A. Abdülkadir

yazıyor. Bunlar aynı iki kayıt. B hücresindeki karakterleri A hücresinde aratmak ve karakterlerin tamamını ya da %90'ını bulduğunda C hücresinde doğru yazmasını ya da herhangi bir işaret koymasını istiyorum...

Sanırım şimdi daha net anlatabildim. Şimdiden teşekkürkler..

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
"A. Abdülkadir" şeklindeki bir yazımı bulmak pek mümkün görünmüyor, B sütununda sadece "Abdülkadir" yazsa idi aşağıdaki formülle netice alınabilirdi.

=EĞER(EĞERSAY(A:A;"*"&B1&"*")>0;"VAR";"YOK")