Hücreler kilitli iken otomatik süz kullanabilir mi?

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Arkadaşlar herkese merhaba, Excelde böyle bir özellik var mı. Yani yüksek versionlarında olabilir mi, yada ben mi bulamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Hamit bey,

korumayı ve filterı nasıl koyacağınıza ve kullanacağınıza göre sorunun cevabı değişir..

sayfada önceden filter koydunuz ve sonra koddan(sheet activate olduğunda vb) çalışacak şekilde koruma koyarken
Kod:
ActiveSheet.EnableAutoFilter = True
ActiveSheet.Protect Contents:=True, userInterfaceOnly:=True
excel 2000 eskiliğine kadar çalışır...(benimkide 2000(iş)+2002(ev)

sorduğunuz halihazırda korumalı sayfada kullanıcının filter koyma şansı varmı ise onu bir denemem lazım (2000'de kesin olmazda, 2002'de bir bakarım sorunuz bu ise, ancak fake bir yol olabilir.)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
Merhaba

Excel 2003 de tools/protection/protect sheet te "use autofilter" seçeneği vardır.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
2000 versiyonunda autofilter gerçekleşmiyor. Fakat doğrulama özelliğini kullanarakta istediğinizi gerçekleştirebileceğinizi sanıyorum. Ekte bir örnek hazırladım İnceleyiniz. Burada autofilter yapılan hücrelerdeki değerler "doğrulama özelliği" ile korumaya alınmıştır. Değer değişikliğinde uyarı verecektir. Deneyerek bunu görebilirsiniz. Fakat benim bir türlü çözemediğim, doğrulamada değer değişikliğinde uyarı verirken,hücreyi sildiğinizde uyarı vermemesidir. Bu durumun nasıl çözüleceğini açıkçası bende merak ediyorum. Bu kusurda giderilirse sayfa koruma yerine "doğrulama" özelliğini kullanabilirsiniz.

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Galiba Sayın Jale benim sorumun cevabını verdi çünkü ben daha evvel biryerden gördüğümü zannediyordum. Demekki 2003 versiyonunda imiş.
Sayın Jale ve Danersin ilginiz için teşekkürler

İyi çalışmalar...

hamitcan

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Sayın Leventm, mesajınızı yeni farkettim, dosyanızı inceledim. Veri doğrulama silmeyi engellemiyor ama çalışmanız güzel bunu farklı bir şekilde kullanabilirim.

Sayın Danersin’in kodu tam istediğimi yapıyor, yani sayfa korumalı iken verisüzün çalışmasına imkan veriyor.

Bütün arkadaşlara tekrar teşekkürler, bu kadar kısa zamanda soruma yanıt gönderdikleri için.

Bu da EXCEL.WEB.TR’nin farkı herhalde

Herkese iyi çalışmalar