Hücrenin gorunen ismi farklı, değeri farklı olabilr mi

Ekteki tablodaki gibi hücrelere bir isimle (Hücreye metin girerek) birlikte buna karsılık gelen bir değer girmek istiyorum. Bu şekilde hücrelerin değerleriyle işlem yapabilmeliyim (En altda toplam alma gibi) ama hücrede gorunen isim değerden farklı olacak. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim...

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
İstediğiniz şey dolaylı yollardan mümkündür. Ekteki dosyada Sayfa2 de P ve Z değerlerini kendinize göre ayarlarsanız Sayfa1'de metin girerek sayısal toplamlar elde edebilirsiniz.

Teşekkür ederim...

Benim düşündüğüm, veri girişlerini aynı anda tek yerden yani isimle değeri aynı yerde girmekdi ama verdiğin cevapda gerçekden çok işime yaradı. Ayrıca uğraşıpda tablo yaparak yardımcı olman için çok teşekkür ederim.

Ufak bi sorun daha

Bu programda ufak bi sorunum daha var. Bazı hücreleri kesip başka biryere yapıştırmam veya "Ekle" - "Sağa sürekle" ile öteleme yapmam gerekiyor. Bunu sayfa1 de yapınca, sayfa2 deki formulde aynı sekilde değişiyor. Dolayısıyle öteleme ve kes-yapıştır yapınca tablodaki bilgiler dogru olmuyor. sayfa2 deki formulleri sabitlemek veya baska bi yolu varsa yardımcı olursanız sevinirim...

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Şöyle birşey olabilir mi Sayın Foreverr79?

mehmett moderatorum

mehmett moderatorum, verdigim tablo bir çok işimi gördü, fakat ufak bi modifye lazım bana. bu konuda yardımcı olursan sevinirim.
Verdigin tabloda asagidaki resimdeki gibi öteleme yapınca veya kes-yapıştır yapınca, sayfa2 deki formul de degisiyor. Cok sık oteleme ve kes-yapıstırla kullanacagım icin, mutlaka buna uygun olması lazım formulun. Yani hucreleri sağa surukle yapınca o hucre yandaki hucreye kaymalı ve alt toplamlarda ona gore degismeli. Bu konuda yardımcı olursan sevinirim.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn Foreverr79,

İlk sorunuzu biraz anlamıştım bir çözüm yolu önerdim. İkinci sorunuzdan ise hiç bir şey anlayamadığımdam cevap veremeyeceğim.

Ayrıca;

1- Sorularınızı sorarken belli bir isme hitab etmeyin. Bakın benim adımı anarak sorduğunuz sorulara diğer arkadaşlar cevap vermiyorlar.

2- Aynı soru için tekrar tekrar başlık açmayın. İlk başlıktan devam edin. Farklı bir konuda soracağınız zaman yeni başlık açabilirsiniz.

İyi geceler.

Haklısınız...

Sayfa1 de resimdeki gibi dolu bir hücreye sağ tuşla "Ekle-Hucreleri sağa sürükle" dediğinizde, sayfa1 de altdaki toplamlar dogru rakamları vermiyor. Cunku sayfa2 deki formullerin oldugu hucrelerde sağa surukleniyor. Deneyerek gorebilirsiniz.

Benim dusundugum sayfa2 deki formuller sayfa1 de ne olursa olsun sabit kalsın ve sayfa1 deki herhangi bir hücre başka bir hücreye mouse la tasındıgında bile formul sabit kalsın.

Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz ?

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Ekli Dosyayı Bir İnceleyiniz. =DOLAYLI() formül kullanılmış. Ne derecede işine yarıyacağını bilmiyorum. Kendinize uyarlamaya çalışınız.

ilgilendigin icin tesekkur ederim Seyit Tiken ama olmadı. Olmasını istedigim su deneyerek gorebilirsin.

Sayfa1 de B10 hücresindeki değer olan Z2 yi seçip , mouse un sağ tuşuyla Ekle ve Hücreleri sağa sürükle yapın. Şimdi alt toplama bak. Toplam bu hale gore dogru olmuyor. Cunku sayfa2 deki formulde aynı şekilde sağa sürükleniyor. Bu toplamın yeni şekle gorede dogru sonucu vermesi gerekir. Bunu nasıl sağlayabilirim.

Umarım anlatabildim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn Seyit beyin eklediği dosyadaki sayfa2 nin B9 hücresindeki formülü aşağıdaki ile değiştirerek deneyin.

=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(DOLAYLI("Sayfa1!B"&10);$M:$N;2;0));"";DÜŞEYARA(Sayfa1!B10;$M:$N;2;0))

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bence verdiğim formül isteğinizi karşılıyor, ben sadece bir hücre için vermiştim. Aynı değişiklikleri Sayfa2 deki diğer hücrelerede uygularsanız tam doğru sonucu alırsınız. Formül içindeki "DOLAYLI" işlevinin kullanımına dikkat edin.

Formulu

=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(DOLAYLI("Sayfa1!B"&9);$M:$N;2;0));"";DÜŞEYARA(DOLAYLI("Sayfa1!B"&9);$M:$N;2;0))

şeklinde yazınca dediğiniz gibi oluyor. Fakat bu formulu nasıl diğer hücrelere kopyalıcam onu bilmiyorum. (Kopyaladıgımda hucre numaraları aynı kalıyor, değişmiyor.)

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Formülü aşağıdaki gibi düzenleyip öyle kopyalayın.

=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(DOLAYLI("Sayfa1!B"&SATIR($A9));$M:$N;2;0));"";DÜŞEYARA(Sayfa1!C9;$M:$N;2;0))

verdiğiniz şekilde olmuyor. aşağıdaki gibi düzeltmek gerekiyor mutlaka. Yoksa sayfa1 de hücre ekle veya sil yapınca sayfa2 de değişiyor.

=EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(DOLAYLI("Sayfa1!B"&SATIR($A9));$M:$N;2;0));"";DÜŞEYARA(DOLAYLI("Sayfa1!B"&SATIR($A9));$M:$N;2;0))

Bunuda kopyalaması cok zor. Yatay kopyalamada hucreleri tek tek elle duzeltmek gerekiyor. Yine bir yerde yanlışmı yapıyorum acaba

Programın son hali

istedigim tablo tam olarak ektedir. Tek sorunum sayfa2 deki formulleri kopyalama işi. Burdaki formullerin sütununu elle girdim. Formulleri kopyalama işi olmuyor.