İÇERİĞİ DİĞER LİSTEYE BAĞLI LİSTE

ÝÇERÝÐÝ DÝÐER LÝSTEYE BAÐLI LÝSTE

Selam arkadaşlar.
Ben bir kamu kuruluşunda memurum. excelde memurlara ait bir sevk programı yapmaya çalışıyorum.
Ekteki dosyayı incelerseniz; seçtiğim memur ismine bağlı olarak "hasta adı soyadı" bölümüne o memurun yakınları listeleniyor. Benim yapmak isteyip de bir türlü yapamadığım :agla: ; seçtiğim hasta yakınının T.C Kimlik numarasının ilgili hücreye otomatik olarak genel listeden bulunup yazdırılması. Bunun için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Herkese teşekkürler.
Dosya ekte.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba;

Bu bahsettiğiniz " .... 11 adet kayıttan fazlasını almadı" kısmını anlamadım.

Neresi almadı 11 kayıttan fazlasını ?

Veri doğrulama- liste- kaynak bölümüne =EÐER(F5=1;$D$1:$D$10;EÐER(F5=2;$E1$:$E$10........şeklinde formül yazdım(Burada örnek olarak 2 adet) ancak 11 adet eğer li formül aldı. Yani bundan fazla olan diğer memurlar için tıkandım kaldım.
Bununla; a1 hücresi 1 e aşitse d1 il d10 arasındaki listeyi,2 ise e1 ile e10 arasındaki listeyi....... esas alsın istedim.
d-e-f .... ( yani memur sayısı kadar sütun- daha fazla olursa daha iyi olur. zira yeni gelenler için de yer olsun diye)

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Tekrar merhaba;

Veri Doğrulama hangi hücrede, onu da göremedim ?

Sayın Raider ek olarak göndermiş oldugum dosya, veri doğrulama ile istediğim sonucu alamayınca indis formülünü kullanarak değiştirdiğim hali. (S VE T sütunlarında)
Sayın Raider; asıl yapmak istediğim: memur listesinden seçtiğim kişiye ait hasta yakınlarının, hasta adı soyadı bölümünde listelenmesi ve bu listeden seçtiğim kişye ait T.C.Kimlik numarasının ilgili haneye otomatik olarak yansıması.
Bunu nasıl yapabilirim.
Veri doğrulamayla yapılıyorsa ben nerde yanlışlık yapıyorum? İndis formülü ile istediğim listeler sıralanıyor ancak bu defa da seçtiğim kişinin T.C. Kimlik numarası yansımıyor.
Nasıl bir yol izlemem-neler yapmam gerekiyor. Yadrımlarınız için teşekkür ediyorum. Sağolun
Yakup YILMAZ
yyilmaz7@muhasebat.gov.tr

Sayın Mahmut Bey; sizin dediğiniz gibi netten winrar programı indirdim ve en sonunda dosyayı görebildim çok şükür. Ã?ncelik le Teşekkürlerimi sunarım. Ellerinize sağlık.
Ancak Sevk kağıdında memurun T.C. Kimlik numarası ile yakını olan kişinin T.C.Kimlik numarasının birbirinin aynısı oldugunu ve değişmeden kaldıklarına dikkat ettiniz mi? Benim sormak istediğim konu aslen buydu. :yardim:

Bunun yanında bilmediğim bir çok makroyu sayenizde öğrenmiş oldum. Mesela KAYDET e yıklayınca kaydetip listeye alması çok hoşuma gitti. Ayrıca sayfalar arası geçişte köprü özelliğini kullanmayı da hiç düşünememiştim doğrusu. Bunu da öğrendiğim iyi oldu. Anlaşılan zannettiğimden daha da acemiyim.

Mahmut Bayram

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Excel Tr
Sayın Yakup, bey sorununuzu 1/2 saat lik uğraştan sonra çözdüm.
Eğer ki, teşekkür etmek istiyorsanız. Yahyalı da Hakan Çetinkaya'ya rastlarsanız. Çok ama çok selam söyleyiniz. Kendisi Sınıf Ã?ğrt.dir.
KOLAY GELSİN.
Sayfalarınızı biraz dağıttım siz toplarsınız artık.

Selam Mahmut Bey.
gönderdiğiniz dosyayı aldım. Çok teşekkür edrim. Zahmet etmişsiniz.
Ancak yine hatalı sonuç veriyor. Bunun makro yardımı ile çözümü mümkünmüdür acaba?
Sorun şu: ikinci listeden seçilen -atıyorum- 3 üncü kişi genel listedeki 3 üncü kişinin adını veriyor. Oysa seçilen kişinin adının yazılması gerekiyor.
Teşekkür ederim.
NOT:
Hakan ÇETİNKAYA'yı mutlaka bulup selamınız ileteceğim.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Merhaba;

Veri Doğrulama örneği ektedir.