iki açılan kutunun birbirine bağlanması

Ekte gönderdiğim dosyadan da anlaşılacağı üzere formda iki adet açılan kutu var. Formun görünümü sürekli form şeklinde. form çalıştırıldığında "table1" tablosundaki 5 kayıt geliyor. açılan kutu 1'e "tür" tablosundan veriler getiriliyor. benim istediğim açılan kutu1 de seçtiğim veriye ilişkin "tablo1" de yer alan verilerin açılan kutu2'nin seçim listesine getirilebilmesi. form ilk incelediğinde bu işlem yapılıyormuş gibi geliyor. Fakat birinci kayıtta açılan kutu1'de "taşınmaz" verisi seçildiğinde tüm beş kayıta ilişkin açılan kutu2 deki seçim listesi değişiyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Bu çok normal zaten sürekli formda her satır için ayrı kayıtlarınız var ve bu her satırda da ilk açılan kutuya bağlı ikinci açılan kutu var. Dolayısıyla ilk açılan kutunun güncelleştirme sonrasına yazdığınız kod diğer satırları da etkiler çünkü hepsi aynı alan ismine sahipler ama bu sorun değil ki??!! Siz her satıra kayıt yapmak için sonuçta ilk açılan kutuya göre diğer kutudan seçim yapacaksınız bu da gayet normal ve doğrusu . Bence hiçbir sorun yok..

Verilerin aşağıdaki gibi olduğunu düşünün.

Birinci Kayıt açılan Kutu1: taşınmaz açılan kutu2: arsa
İkinci katıt açılan kutu1: taşınmaz açılan kutu2:arsa

sorun şu : birinci kayıtta açılan kutu1'i "taşınır" açılan kutu2'yi "sandalye" ikinci kayıtta açılan kutu2'yi "ev" verileri ile değiştirmeye çalıştığınızda bunu yapamıyorsunuz. Çünkü birinci kayıta ilişkin açılan kutu1'i taşınır şeklinde değiştirdiğinizde tüm açılan kutu2'lerin seçim listesi "masa. sandalye,sehpa,bilgisayar" oluyor. Yardım ederseniz sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
beab05'in söylediklerine katılıyorum

Ama sanki senin sorunun 1 kutuya TAŞINMAZ yazdığında 2. TAŞINMAZLAR, 1. kutuya TAŞINIR yazdığında 2. Kutuya TAŞINIRLARIN çıkmasını istiyorsun

ekteki dosyayı incele

Son düzenleme:

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
bu sorunun bir cevabı yok diye düşünmeye başladım. Yardım arkadaşlar.
Merhabalar;

Sürekli form yapmışsınız dolayısıyla her satır ayrı bir kayıttır ve başka bir satıra kayıt yapmak için neden harici bir satır kullanmaya çalışıyorsunuz bu kullandığınız yapıya ters bir durum .. Tekrar söylüyorum eğer ki sorununuzu doğru anladıysam hiçbir sorun yok uygulamada...

yardım eden tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
formu çalıştırıp aşağıdaki örneği uygulamaya çalışın lütfen.
"
Formun aşağıdaki gibi olduğunu düşünün.

Formun Birinci Satırı: Kayıt açılan Kutu1: taşınmaz açılan kutu2: arsa
Formun İkinci Satırı: açılan kutu1: taşınmaz açılan kutu2:arsa

sorun şu : birinci satırda açılan kutu1'i "taşınır" açılan kutu2'yi "sandalye" ikinci satırda açılan kutu2'yi "ev" verileri ile değiştirmeye çalıştığınızda bunu yapamıyorsunuz. Çünkü birinci satıra ilişkin açılan kutu1'i taşınır şeklinde değiştirdiğinizde birinci satır ve ikinci satıa ait açılan kutu2'lerin seçim listesi "masa. sandalye,sehpa,bilgisayar" oluyor."

benim istediğim açılan kutu1'i değiştirdiğimde, sadece değiştirdiğim açılan kutu1'in bulunduğu satırdaki açılan kutu2'nin seçim listesinin güncellenmesi.

romanci yardımına çok teşekkür ederim.
Ancak formu sürekli form şekline getirince ve formun özelliklerinden veri bölümünde kayıt kaynağına herhangi bir tabloyu bağladığında benim sorunumun aynısının bu formda da yaşandığını görüyorum.
Yani sorunum hala devam ediyor.