İki Ay Arasında Kaç Hafta

Ýki Ay Arasında Kaç Hafta

arkadaşlar...

A1 hücresinde 01 Kasım 2005
A2 hücresinde 01 Ocak 2005 olduğunu düşünün...
Ben A3 hücresinde bu iki tarih arasında kaç hafta olduğunu yazdırmak istiyorum...
Bunun içinde =(A1-A2)/7 yapıyorum...
malumunuz bu durumda sonuç sürekli tam çıkmıyo..mesela 48 ila 49 uncu hafta arasında mesela 48,658 gibi bi rakam çıkıyo..
ben bunun hücrede 48 olmasını istiyorum..yaaani bir sonraki haftayı tamamlamadan kaç haftaysa onu tam göstersin istiyorum çünkü bu sonuç başka hesapları etkiliyo...bunun tam görünmesi için (başka formullerin ordaki sonucu 48 algılaması için) ne yapmalıyım...
TEÞEKKÜRLER.

(forumda aradım bununla ilgili bikaç şey görür gibi oldum ama hiçbirşey annamadım onun için soruyorum..lütfen link vermeyin)

edit xxrt:"Hücredeki sonucu virgülsüz göstermek..ACİL LÜTFEN" soru başlığı "İki Ay Arasında Kaç Hafta " olarak değiştirildi.

ama benim o hücremde formul var ...dedim ya boş bi yere bi tarihin haftasını yazdırmak istemiyorum...bi tarihten diğer bi tarihi çıkarında çıkan sonucu hafta olarak yazdırıcam...mesela

01 şubat 2005 den 01 ocak 2005 çıkarıyorum sonuç 31 çıkıyo...bu sonucun kaç haftaya rastgeldiğini yazdırmak istiyorum..
ben bunu tarih - tarih / 7 şeklinde yaptım ama çoğu zaman küsuratlı sonuç çıkıyo ben bu tam olsun istiyorum
verdiğiniz linkte bu yok

görünüşünü ayarlıyorum...hücre seçeneklerinden 1000ler basamağını gösterme diyorum...eğer küsurat yarıdan küçükse aşağıya büyükse yukarıya yuvarlayarak sonucu veriyo ama..önemli olan başka bir hücrenin yapacağı işlemde o hücreyi tam görmesi...ordaki hücre ayarlarından görsel olarak onu tam sayıya çevirsemde başka bir hücre onu alırken yine küsuratlı alıyo. buna çözüm arıyorum

Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-03-2021
Sn.Blackangel
Aşağıdaki formül işinize yarayabilir
CEILING(((A1-A10)/7);1)
YADA B1 HÜCRESİNE A1-A2 YAZDIÐINI VARSAYARSAK
CEILING(B1/7;1)

Arkadaşlar...dosyayı ekliyorum daha iyi anlıycaksınız...

ÞİMDİ....

47,714 değerinin göründüğü O13 hücresine bakın...bu hücrede formul var...Bu hücredeki 47,714 sayısını hücre ayarlarından 48 olarak gösterebiliyorsunuz OK de....
henüz 47 hafta olmuş 48 değil...bunun 47 olarak görünmesi lazım...diyelim ki bunu aşağıya yuvarla seçeneği ile çözdük ona da tamam ama zaten hücrede formul varken bunu nasıl yapıcam...

bunun olması gerekiyo çünkü başka bir hesaplama o hücreye başvuruyo ordaki değeri de 47.714 şeklinde ele alıyo.
DOSYA EKTE

slymn1' Alıntı:
Sn.Blackangel
Aşağıdaki formül işinize yarayabilir
CEILING(((A1-A10)/7);1)
YADA B1 HÜCRESİNE A1-A2 YAZDIÐINI VARSAYARSAK
CEILING(B1/7;1)

bu verdiğiniz formulu şuna nasıl uyarlayabilirim..daha doğrusu uyarlayabilirmiyim???

=EÐER(G11>0;EÐER(G12=0;(T2-G11)/7;(G12-G11)/7);"0")

[[[birde formul değerleri türkçe olursa sevinirim]]]

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn blackangel 21

Mesajınıza gelen tüm cevaplara bakamadım, sadece eklediğiniz örnek dosyaya bakabildim. Dosyanızdaki O13 hücresinde küçük bir değişiklik ile istediğiniz olacak sanırım.

O13 hücresindeki fonksiyonu şu şekilde değiştirin;

=AÞAÐIYUVARLA(EÐER(G11>0;EÐER(G12=0;(T2-G11)/7;(G12-G11)/7);"0");0)