İki koşullu eğer formülü

Excel Vers. ve Dili
2010 English
Arkadaşlar merhaba;

Aşağıdaki linkte bir konu buldum ama kullandığım dosyaya bir türlü uyarlayamadım. Yapmak istediğim şu;

formülü yazdığım hücre eğer A1 hücresindeki değer 250-500 arasında ve a2 de 18 den küçükse 50 olsun.

ve bu formülü devam ettireceğim a1 501-1000 aralığında ve a2 de 24 ten küçükse 100 olsun gibi.

bunu nasıl yapabilirim?

http://www.excel.web.tr/f14/eoer-formulunu-iki-ko-ullu-yapma-t71832.html

Şimdiden teşekkürler.

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
=eğer(ve(a2>250;a2<500);eğer(a3<18;50;"");"")

Kırmızı rakamları değiştirerek itediğin şartlara uyarla..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2010 English
Mustafa bey öncelikle yardımınız için teşekkür ederim. yazdığınız formül sorunsuz çalışıyor. ancak devam etmek istediğimde aşağıdaki formül b3 e 400 girdiğimde 65 yazıyor 600 firdiğimde ise hata veriyor. Aynı formülü arkaarkaya bir çok defa yazacağım ama en azından ikisini arkaarkaya nasıl yazacağım konusunda bilgi verebilir misiniz?

=IF(IF(AND(B3>250;B3<500);IF(B4<18;50;"");"");IF((B3<1001);IF(B4<18;65;"");"");"")

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Örnek dosyanı üzerine açıklama yaparak eklersen
Daha iyi ve güzel cevaplar alabilirsin.

Excel Vers. ve Dili
2010 English
Dosyayı ekledim Mustafa Bey. Tutar ve vade girilen bilgilere istinaden ücret kısmına tablodaki karşılık gelen rakamın otomatik olarak getirmesine çalışıyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010 English
Şimdi 2003 formatında da dosyayı yükledim. Tutar ve vadeyi ben elle gireceğim. Alınması gereken ücreti otomatik excel getirecek. Sizi de uğraştırdım kusura bakmayın.

Ekli dosyalar

Mustafa MUTLU

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2013 TR 32 Bit
Sanırım istediğin Bu
Yada benim anladığım bu ?..

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010 English
Çok teşekkür ederim. İstediğim tam da buydu. şimdi de nasıl çalıştığını öğrenmek için kurcalamaya başlıyorum :)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
Yeni konu açmak istemedim forum kirliliği olmasın diyerek, bakarak yapmaya çalıştım ama başaramadım ne yazık ki :)

Ekli dosyaya bakarak bana da yardımcı olabilir misiniz?

Konu şu, G2 hücresinde bir kampanya sonucu almaya uğraşıyorum. Bayimin hedefi var ve bu hedefi gerçekleştirmiş olma koşulu ile 5 adet satış yaparsa adet başına ek 10TL, 10 adet satış yaparsa adet başına 15TL ve 15 adet satış yaparsa da adet başı 20TL ek prim kazanacak.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Merhaba, örneğin; 10 tane kitabı sıra ile okuyacağım. Excel'e 1. sütuna kitap isimlerini, 2. sütuna kitabın sayfa sayısını (sayfa sayısı kadar satır), 3.sütuna da tüm kitapların toplam sayfa sayılarını her satıra yazarak listeledim. Başka bir sayfada A1 hücresine kitap ismini ve B1 hücresine de o kitabın kaçıncı sayfasında olduğumu yazıyorum. Formülü girdiğim hücrede ise; bana bu sayfanın baştan beri okuduğum toplam kaçıncı sayfa olduğunu vermesini istiyorum. Yani; 3.kitap ismini A1 hücresine, o kitapta okuduğum sayfayı B1 hücresine yazdığımda, formül yazdığım diğer hücrede bana bugüne kadar okuduğum toplam kitap sayfasını vermeli.

turist

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 64Bit
English
Merhaba, örneğin; 10 tane kitabı sıra ile okuyacağım. Excel'e 1. sütuna kitap isimlerini, 2. sütuna kitabın sayfa sayısını (sayfa sayısı kadar satır), 3.sütuna da tüm kitapların toplam sayfa sayılarını her satıra yazarak listeledim. Başka bir sayfada A1 hücresine kitap ismini ve B1 hücresine de o kitabın kaçıncı sayfasında olduğumu yazıyorum. Formülü girdiğim hücrede ise; bana bu sayfanın baştan beri okuduğum toplam kaçıncı sayfa olduğunu vermesini istiyorum. Yani; 3.kitap ismini A1 hücresine, o kitapta okuduğum sayfayı B1 hücresine yazdığımda, formül yazdığım diğer hücrede bana bugüne kadar okuduğum toplam kitap sayfasını vermeli.
Sn.celiksalih,
Ekli dosyayı inceleyiniz. Uygun bulursanız kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe
Sn.celiksalih,
Ekli dosyayı inceleyiniz. Uygun bulursanız kullanabilirsiniz.

Yardımınız için teşekkür ediyorum. Ancak benim istediğim nihai sonuç şu olmalı: Okuyacağım kitapların hepsinin toplam sayfası örneğin; 5000 sayfa. A1 hücresine şu an okuduğum kitap ismini yazacağım, B1 hücresine de o kitapta kaçıncı sayfada olduğumu yazacağım, C1 hücresindeki formül bana toplam kitap sayfasında kaçıncı sayfada olduğumu verecek.

Excel Vers. ve Dili
2010
Iyi günler içiçe eğer hakkında bir sorum olacak. H3 hücresi sarı ise p3 sarı, h3 ve k3 sarı ise p3 kırmızı olsun istiyorum yardımcı olabilir misiniz

Excel Vers. ve Dili
microsoft office professional plus 2013
Merhaba,

iki şartlı Eğer formülü oluşturmam gerekli fakat sürekli hata alıyorum; a2 sütunundaki sayı a1 den büyükse sonuca +1 eklenip ürün satışını vermeli a2 ve a1 sütunundaki sayılar birbirine eşit ise sonucun 0 olması gerekli.

Teşekkür ederim.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba,

"Sonuç" ifadesinden neyi kastteğinizi anlamadım ama, A2 hücresi A1 hücresinden büyükse A1 hücresindeki değerin 1 fazlasını almak için hücreye yazacağınız formül:

Kod:
=(A2>A1)*(A1+1)

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2003 / 2007 /2016 Türkçe
Merhaba;

İki şartlı eğer formülü kullanmak istiyorum. Bir kaç deneme yaptım fakat istediğim olmadı. Bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

B2 hücresindeki değere göre tabloda yer alan komisyon oranları ile çarpım yapmasını sağladım. Fakat C2 hücresinde farklı bir değere göre çarpım yapmadan değeri sıfır getirmesini istiyorum. Yani C2 hücresinde istediğim değer yazıyorsa; B2 hücresinde ne yazarsa yazsın hesaplama yapmaması yani değeri 0 yazması gerekiyor.

Bu arada çalışma kitabını buraya ekleyemedim. O nedenle bu şekilde yazmak zorunda kaldım.

Formülün şu anki hali;
=EĞERHATA(EĞER(B2=BANKA!$B$2;((I2+J2)*BANKA!$F$5);
EĞER(B2=BANKA!$B$3;((I2+J2)*BANKA!$F$19);
EĞER(B2=BANKA!$B$4;((I2+J2)*BANKA!$F$33);
EĞER(B2=BANKA!$B$5;((I2+J2)*BANKA!$F$47);
EĞER(B2=BANKA!$B$6;((I2+J2)*BANKA!$F$61);
EĞER(B2=BANKA!$B$7;((I2+J2)*BANKA!$F$75);((I2+J2)*BANKA!$F$89)))))));"")

Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

Son düzenleme: