İki tablodaki iki alanın sayi değerinin ortak artması

Excel Vers. ve Dili
2003 ve 2007
Arkadaşlar iyi günler, daha önce arkadaşların yardımıyla işyerinde kullanmak üzere evrak kayıt programı yapmıştım. Program mantığı bilinen evrak programlarından farklı.

Programı eklemeden sorun çözümlenebilirmi diye sormak istiyorum.
Sorun şu; program içerisinde iki tablom var, bu tabloda bir alan iki tablo içerisinde olmasına rağmen aslında aynı. Bu alan sayı olarak tanımlandı ve varsayılan olarak girilen toplam kayıtın bir fazlasını sayı olarak göstermesi gerekiyor.

Sıkıntım şu; iki tablo olduğu için toplam kayıtın bir fazlası nasıl hesap edilebilinir?
Ben bu sorunun çözümü için program içerisinde "Sayi" isimli tablo oluşturdum. Tabloda "Sayi"alanı var, bu alanı diğer iki tablonun ortak diye söylediğim alanı ile ilişkelendirerek, "Sayi" tablosu içerisindeki sayının bir fazlasını yazsın diye (=DCount("*";"[Sayi]")+1) varsayılan bölümüne bir formül girdim. Sayi tablosunda veri yokken ilgili ilişkili alanlarda varsayılan 1 gözüküyor. Ancak o tablolarda kayıt yaptığım halde, varsayılan 2 olması gerekirken olmuyor, Sayi tablosuna baktığımda 1 rakamı oraya yazılmamış,

Bu şekilde sorunu çözmek istiyorum ama, başka bir yöntem veya örnek ile çözülebilinir diyorsanız uğraşırım, ilgilenip cevap verecek herkese şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2003 ve 2007
Soru cevaplandırılmışların arasına kaldırılabilinir, iyi geceler

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın danke,

1. Bizim sitemizde cevaplandırılmış sorular bölümü yok.

2. Bizim gibi sitelerin varoluş nedeni paylaşım ruhu. Yani kişiler soru sorduğu gibi cevaplara da katkısı olması gertekir.

3. Ben cevabımı buldum soruduğum soruyu ve açtığım başlığı artık münasip bir yere yerleştirin yaklaşımınızı doğru bulmuyorum.

4. Madem ki cevabınızı buldunuz rahatlıkla paylaşabilirdiniz. Ancak bazı kişler karşısında bulunan ve tanımadığı kişileri kullanma yaklaşımında bulunmaktadırlar.

5. Örnek eklemediğiniz için sorununuzla ilgilenmedim. Bu yaklaşım da Access soruları için kabul edilebilir değil. Siz karşınızdakilerden oturup bir de sizinkine uyan bir uygulamayı oluşturma beklentisi içindesiniz.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın danke,

1. Bizim sitemizde cevaplandırılmış sorular bölümü yok.

2. Bizim gibi sitelerin varoluş nedeni paylaşım ruhu. Yani kişiler soru sorduğu gibi cevaplara da katkısı olması gertekir.

3. Ben cevabımı buldum soruduğum soruyu ve açtığım başlığı artık münasip bir yere yerleştirin yaklaşımınızı doğru bulmuyorum.

4. Madem ki cevabınızı buldunuz rahatlıkla paylaşabilirdiniz. Ancak bazı kişler karşısında bulunan ve tanımadığı kişileri kullanma yaklaşımında bulunmaktadırlar.

5. Örnek eklemediğiniz için sorununuzla ilgilenmedim. Bu yaklaşım da Access soruları için kabul edilebilir değil. Siz karşınızdakilerden oturup bir de sizinkine uyan bir uygulamayı oluşturma beklentisi içindesiniz.

:bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: