iki tarih aralığını saate dönüştürme

Excel Vers. ve Dili
OFİS 2003 TR
Merhabalar;

Ben farklı sütunlardaki tarih ve saati birleştirip yine başka bir sütundaki tarih ve saat birleşiminden çıkararak aradaki farkı saat olarak görüntülenmesini istiyorum. Excelde yapabildim fakat accsess te bir türlü başaramadım. Bir çok örnek inecledim ama bulamadım. Konuyla ilgili örneği ekledim ve yapmak istediğimi formda belirttim. Yardımcı olabilirmisiniz acaba.

Teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Başlangıç zamanını =now() fonksiyonu ile kaydedip hem tarih hem saat olarak kaydedip daha sonra da buradan -mesela mid ile- teker teker alabilirsiniz. Böylece bu veriden sayısal değerler ortaya çıkarıp "1 gün 12 saat 16 dakika" falan gibi dönüşler alabilrisiniz. Benimki sadece bir öneri. Başka bir sürü de yol bulunabilir.

Excel Vers. ve Dili
OFİS 2003 TR
Başlangıç tarihi ve saati ayrı ayrı girilmek zorunda olduğu için o yöntemi kullanamıyorum. İlginize teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
10 günlüğüne şehir dışına çıkıyorum. Gittiğim yerde net olursa yapıp gönderirim. Kolay gelsin..

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Aradaki farkın sonuç biçimi için birkaç yol var.. Ben size iki ayrı biçim önereyim..

Aşağıdaki yöntemle 3 gün 22 saat 20 dakika 15 saniye şeklinde farkı
buluruz..

Kod:
 Int(([bitiş tarihi]+[bitiş saati])-([başlama tarihi]+[başlama saati])) & " gün " & Format(([bitiş tarihi]+[bitiş saati])-([başlama tarihi]+[başlama saati]);"h \s\a\a\t n \d\a\k s \s\a\n")
Bu yöntemle ise 79 saat 25 dakika biçiminde sonuç alırız..

Kod:
Int((([bitiş tarihi]+[bitiş saati])-([başlama tarihi]+[başlama saati]))-CDate("0:0:" & DatePart("s";(([bitiş tarihi]+[bitiş saati])-([başlama tarihi]+[başlama saati])))))*24+DatePart("h";(([bitiş tarihi]+[bitiş saati])-([başlama tarihi]+[başlama saati]))-CDate("0:0:" & DatePart("s";(([bitiş tarihi]+[bitiş saati])-([başlama tarihi]+[başlama saati]))))) & Format((([bitiş tarihi]+[bitiş saati])-([başlama tarihi]+[başlama saati]))-CDate("0:0:" & DatePart("s";(([bitiş tarihi]+[bitiş saati])-([başlama tarihi]+[başlama saati]))));":nn")
Deyimlerin uzun olmasının tek nedeni sizin tarih ve saati ayrı alanlarda saklamanızdan kaynaklanıyor.. Bu nedenle ikisini birleştirmek gerektiği için bu durum deyime bu şekilde yansıdı..;)

Saat fiyatı üzerinden hesaplama yapmak ise amacınız ikinci yöntem daha mantıklı olacaktır..

Selamlar..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
OFİS 2003 TR
Merhaba Sayın Taruz

İlginize çok teşekkür ederim. İstediğim tam olarak ikinci yöntem. Böylelikte çalışma süresi tesbit edilebiliyor. Birde Sorguda dökümü istenilen makinanın son bitiş tarihinden geriye doğru dinlenme sürelerininde saat olarak görünmesi gerekli, benim için bu kısım daha önemli.Yani geriye doğru ilk satıra Şimdi() den en son işbitim tarih ve saatini çıkaracak sonra geriye doğru bir önceki başlama tarih ve saatinden bir sonraki bitiş tarih ve saatini çıkaracak. Biraz karışık anlattım galiba. Ne ifade etmek istediğimi anlatan bir excel çizelgesin resmettim ve ekledimm.
Yardımlarınız için tektar teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sorunun güzelini sona saklamışsınız..;)

Alt sorgu yardımı ile bir sonraki başlangıç tarihini bulup bunun bitiş tarihi ile olan farkını saat toplamı olarak aldım..

.

Excel Vers. ve Dili
OFİS 2003 TR
Sayın Taruz;

Ne desem bilemiyorum. Herzamanki gibi harikasınız. Emeğinize sağlık. Çok teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Oooo. Sevgili Taruz işi bitirmiş zaten.. Neyse ben ancak bakabildim. 1200 km araba kullanınca ancak kendime geldim. Basit bir form üzerinde çok basit toplama çıkartma işlemleriyle farkları tek tek bulan bir çalışma yaptım ben de.. Sorun çözülmüş ama bu türden sorunlarda pratik çözümlere ışık yakabilir.
Cep telefonuyla Bluetooth ile GPRS tarifesiyle nete girebiliyorum. O yüzden çok kalamıyorum. Kusura bakmayın geç kaldığım için.