İki tarih arasındaki farka göre değer atama

sbayyigit

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Pro Plus 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-02-2026
Merhaba arkadaşlar elimde 25.000 veri var ve ben bu verilerin yanındaki hücrelere doğum tarihine göre yaş grubu belirtmem gerekecek

örneğin data sayfasında tarih aralıklarına göre yanındaki hüzrenin alması gereken değerleri belirttim yani 20 şarta göre bir değer atanması gerekiyor. yardımlarınız için teşekkürler....

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Bu işlemi fonksiyon ile yapmak dosyanızın boyutunu şişirecektir. Ekteki dosyada makrolu çözümü sunuyorum umarım işinize yarar.

Sayın değerli arkadaşlar
Arkadaşımızın sorusunu förmül ile yapma imkanı varmıdır
yardımlarınız için teşekkür ederim

örnek fonksiyon;

=(TAMSAYI((YIL(BUGÜN())-YIL(V6))/4)*4)&" - "&(TAMSAYI((YIL(BUGÜN())-YIL(V6))/4)*4)+3&" Yaş Grubu"

yanlız illa bir kod yada fonksiyona da gerek yok.

örneğin, SÜZME özelliğini kullanarak ilgili hücrelere kopyalarakta işlem çözülebilir.

Bazen kod yazmaya çalışmak amacınıza ulaşmak için en kısa yol olmayabilir. Çünkü amaç kod yazmak değil, işi çözmek.

sbayyigit

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Pro Plus 2019
23-02-2026
COST_CONTROL' Alıntı:
Selamlar,

Bu işlemi fonksiyon ile yapmak dosyanızın boyutunu şişirecektir. Ekteki dosyada makrolu çözümü sunuyorum umarım işinize yarar.
usta allah razı olsun tam istediğim gibi.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Fonksiyonlarla da yapmak olası tabi,

DÜŞEYARA(VLOOKUP) ile olan çözümü gönderiyorum, yalnız kod sayfasında küçük bir değişiklik yaptım, ilk tarih yeterlidir.

sbayyigit

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ms Office Pro Plus 2019
23-02-2026
Necdet_Yesertener' Alıntı:
Fonksiyonlarla da yapmak olası tabi,

DÜŞEYARA(VLOOKUP) ile olan çözümü gönderiyorum, yalnız kod sayfasında küçük bir değişiklik yaptım, ilk tarih yeterlidir.
usta senin de eline sağlık. buda farklı bir yöntem. ama işimi sayın cost_control ustanın verdiği kodla yaptım. verilerim çok fazla. veritabanı şişince otomatik süz de problem çıkıyor. ama verdiğin fikri ilerideki sorunlarıma uygulayacağım. sonsuz teşekkür ve hepinize saygılar...