iki tür grafik aynı tabloda kullanma

muhammed yıldız

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019İngilizce
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-08-2028
arkadaşlar selamlar.

sütun ve çizgi grafiklerini aynı tabloda kullanmak istiyorum. elimdeki veriler, hedef,gerçekleştirme (tutar) ve performans (%). hedef ve gerçekleştirme sütun şeklinde, performansda çizgi grafik şeklinde. teşekkür ederim

OCAK ŞUBAT MART 1.DÖNEM
HEDEF 36,798 37,996 39,299 38,031
GERÇEKLEŞME 38,660 38,438 37,541 38,213
PERFORMANS (%) 105 101 96 96

muhammed yıldız

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019İngilizce
18-08-2028
yardımcı olabilecek var mı?

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Merhabalar,

Bu linki inceleyiniz.
Sn Ferhat verdiğiniz linkteki dosyadaki açıklamanızda;

Grafik Sihirbazı ile, grafik tipi seçerken; Özel Türler bölümünde; "2 Eksenli …." grafik tiplerinden birini seçebilirsiniz..
denilmektedir.

Yalnız Office 2010 da Grafik türünde "2 Eskenli Çizgi Sütun" seçeğeni bulamadım.
yardımcı olurmusunuz,

iyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

muhammed yıldız

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019İngilizce
18-08-2028
Ferhat Bey, tam istediğim birşey çok teşekkürler fakat bende 2007 kullanıyorum ve Tamer Beyin dediği gibi 2 eksenli çizgi sütun seçeneğini bulamadım.

Sayg.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Tamer bey, Muhammed bey,

Bahsettiğiniz gibi, XL 2003'de olmasına rağmen sonraki versiyonlarda bu grafik şablonu kullanılmamaktadır. Kullanılmaması da oldukça iyi olmuştur. Çünkü kafa karıştırmaktan başka da bir işe yaramıyordu.

Anlatması kolay olduğu için, linkini verdiğim örnekte, bu şablona değinilmiştir.

Ama çift eksen kullanımının aslı şöyledir.

Grafikte; "Değerler1" ve "Değerler2" diye iki serimiz olsun.

"Değerler1" : 0-10.000 gibi büyük değerleri
"Değerler2" : 0-1 arasındaki küçük değerleri içersin.

Bu durumda, grafikte "Değerler2" yerlerde sürünen bir çizgi halindedir ve bu haliyle hiçbirşey ifade etmez.

Şimdi, Mouse ile "Değerler2" çizgisini seçin. Sağ Mouse tuşuna basın.

"Veri serilerini biçimlendir" komutunu verin.

"Seri Seçenekleri" tabında; "İkincil Eksen" seçeneğini işaretleyin. "Tamam" deyin.

Bu işlemin sonunda, "Değerler2" serisinin ayağa kalktığını ve grafiğin sağ tarafında ikinci bir eksenin oluştuğunu göreceksiniz.

.

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
teşekkürler Ferhat bey,

Not: Dün Ortalama alma ile alakalı yazdığım bir mesaj vardı "Dinamik verilere göre grafik güncellemesi " bu konudada yardımcı olursan sevinirim.

iyi çalışmalar.

muhammed yıldız

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019İngilizce
18-08-2028
ferhat bey,
teşekkür ederim açıklama için sonunda dosya ekleyebildim.
sizin gösteridiğiniz yolla yapamadım. isteğim grafikte performans datasının çizgi grafik şeklinde olması.

teşekkür ederim

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Muhammed bey,

Eğer 3 eksenli (3 boyut) grafik tercih ederseniz, size tarif ettiğim "ikincil eksen" okumasını yapamazsınız.

3 boyutlu ve perspektif ihtiva eden grafikler güzeldir, estetiktir. Ama hazmı, mukayesesi ve anlaşılması kolay değildir. Daha önceleri de belirttiğim gibi; yüzey (surface) grafikleri hariç, üç boyutun gerçekten gerekli olduğu hallere ben rastlamadım.

Onun içindir ki; "3B Kümelenmiş sütun" tipli "3 aylık performans" adlı grafiğinizi, "Kümelenmiş Sütun" grafik tipine döndürün. Böylece 2 boyuta dönmüş olursunuz.

Şimdi, bu grafik seçili haldeyken, "Düzen" şeridindeki, "Grafik öğeleri" combosunda "Seri Performans (%)" serisini seçiniz. (Şeridin en başındadır)

Seçimi yaptıktan sonra, combonun hemen altındaki, "Biçim seçimi" butonuna basınız.

"Seri Seçenekleri" tabında, "Seri Çizim Yeri" olarak "İkincil ekseni" seçiniz. "Kapat" deyiniz.

Yeşil sütunun, diğer iki sütunun önüne geçtiğini ve sağda bir eksenin daha oluştuğunu göreceksiniz.

Şimdi, hiç bir yere dokunmadan, "Tasarım" şeridindeki, "Grafik Türünü değiştir" butonuna basınız. "Çizgi" tipli grafiği seçip, "Tamam" deyiniz.

Performans serisini bu şekilde grafiğinize ilave etmiş olursunuz.

.

muhammed yıldız

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019İngilizce
18-08-2028
Ferhat Bey,

size ne diyebilirim bilmiyorum. Bu forum çok şey kattı bana. emeklerinizden, sabırlı anlatımınızdan ötürü sonsuz teşekkür ediyorum.

muhammed yıldız

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019İngilizce
18-08-2028
Ferhat Bey bir sorum daha olacak. herhangi bir grafikte yada daha önce eklediğim dosyada, performans verileri olmadan bir trend çizgisi oluşturmam mümkün mü?

muhammed yıldız

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019İngilizce
18-08-2028
Ferhat Bey bir sorum daha olacak. herhangi bir grafikte yada daha önce eklediğim dosyada, performans verileri olmadan bir trend çizgisi oluşturmam mümkün mü?

muhammed yıldız

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019İngilizce
18-08-2028
Ferhat Bey, bir sorum daha olacak izninizle. forumda aramaya çalıştım ancak bulamadım. bu tarz grafiklerde eldeki veriler ile bir trend çizgisi oluşturmak istiyorum. bu nasıl olacak? ocak-90 şubat-87 mart-91 diyelim. sütun grafiğinin üzerine ocak şubat mart trend çizgisini ekleyebilir miyim?

muhammed yıldız

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019İngilizce
18-08-2028
sistemsel hatadan dolayı 3 kez gönderildi.. özür

Excel Vers. ve Dili
Merhabalar,

Gerçekte, veriler olmadan bir trend çizgisi göstermeniz mümkün değildir.

Ama, verileri gizleyerek ve sadece eğilim çizgisini göstererek kendimizi kandırabiliriz :)

Mesela, sizin o "Üç Aylık Performans" grafiğinizi ele alalım.

Not : Grafikten bir kopya daha yaratmanız tavsiye edilir.

XL 2007 üzerinden anlatılmaktadır.

1) Son haliyle, Hedef (Kırmızı Sütun), Gerçekleşme (Mavi Sütun) ve Performans (Yeşil Çizgi) serilerini içermekteydi.

2) Şimdi, Hedef ve Gerçekleşme serilerini (sütunlarını) tek tek seçerek siliniz.

3) Sadece Performans çizgisi görüntülenecek ve bu da birincil eksene yansımış olacak.

4) Grafik üzerinde Performans çizgisini seçerek, sağ mouse tuşuna basın ve çıkan Popup menüden, "Eğilim Çizgisi ekle" komutunu veriniz.

5) Default olarak başka bir düz çizginin oluştuğunu ve bir pencerenin (Eğilim Çizgisi Biçimlendir) açıldığını göreceksiniz. Eğer düz (doğrusal) bir çizgi işinizi görüyorsa, bu pencereyi hemen kapatın. Başka çizgi opsiyonları istiyorsanız da, bu pencereyi biraz kurcalayın.

Düz (Doğrusal) bir eğilim çizgisi işinizi gördüğü varsayımı ile,

6) Performans (Yeşil çizgi) serisini seçerek mouseun sağ tuşuna basın ve "Veri serilerini biçimlendir" komutunu verin.

7) "İşaretçi seçenekleri" tabında; "İşaretçi Türü"nü "Yok" seçin.

8) "Çizgi Rengi" tabında; "Çizgi Yok" opsiyonunu işaretleyin. "Kapat" deyin.

Şu anda sadece Trend (eğilim) çizgisi görüntülenmiş olmalı.

.

muhammed yıldız

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019İngilizce
18-08-2028
çok teşekkür ederim güzel anlatımınız için

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 türkçe
Merhaba,

benim de bir sorum olacaktı ekli dosyada ki verileri kullanarak bir grafik oluşturmak istiyorum ama birden fazla değer var.Benim istediğim veri doğrulamayı kullanarak seçtiğim bölüme ait grafiğin çıkması.Yardımcı olabilirseniz seviniirim.:)

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2010 türkçe
merhaba,

sorduğum soru ile ilgilenebilecek bşr arakdaş yok mu acaba