İlişki Kurmak Bu Kadar mı Karışık Hata Nerde Delirdim...

Excel Vers. ve Dili
97 tr
1

2

3

4

Merhaba arkadaşlar sorunumu net bir şekilde anlatmak için resimler koydum ilk iki resim noramal çalışan bir örnekten aldım. tablolar arasında ilişki var ve kişiler tablosunda kişi türü no sütünuna bilgi girerken açılan seçenek ile ilişki türleri tabsoundaki veriler giriliyor. buraya kadar herşey normal ve ilişkinin mantığıda bu sanırım.

Sorun Neden ben yapamıyorum. gayet basit bir şekilde iki tablo hazırlıyorum aynı isimleri veriyorum. (3 ve 4. resim) ilişkiyi belirliyorum ama tabloya veri girerken 0 görünüyor hep ilişkili tablodaki verileri alamıyorum.

2 gündür okumadığım makale yazı kalmadı nerdeyse bir türlü burdaki mantığı analayamadım. yardımlarınızı bekliyorum...

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Resimlerden anladığım kadarı ile ilişki birden çok yerine çok-bir şeklinde ters bir şekilde yapılandırılmış. Tabloları birebir yapacak kadar vaktim olmadığı için örneğini gönderirsen inceleyip net bir şey söyleyebilirim.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhabalar;

Öncelikle çok-bir diye bir ilişki türü yok orada yapılan right join..

Medeni durum tablosunda "medeni" alanı sayı formatlı, demek ki ; "kişiler"den "medeni" ile "medenidurum" dan "durum" alanını seçeceksiniz ayrıca ilişki türü için de bu durumda bence 1. seçeneği seçin..

Excel Vers. ve Dili
97 tr
Teşekkür ederim. Hala ilişki konusunu kavrayamadım. Bunlarla ilgili örnek dosya verebilirmisiniz yada yönlendirebilirmsiniz beni...

Excel Vers. ve Dili
97 tr
Çözdüm Sonunda lookup / arama alanı ile yapılıyormuş. teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
türkçe
Slm Yazdigin ornegi atach edip gonder kontrol edip duzeltip iade edim