ilişkili 2 sorgudan biri boşsa diğeride listelenmiyor :((

Şimdi birinde okul bilgilerinin, diğerininde de inşaat bilgilerinin tutulduğu iki adet tablo var.
bu tablolara bağlı 3 sorgu var. birncici sorguda yıl bazında inşatı biten okulları yani o yıl yeni açılan okulların sayısını veriyor. bunda problem yok..
ikinci sorguda ise (srg_yıla_göre_devmeden) inşşaat tablosunda bulunan devam eden inşaatları yıl bazında listeliyor. Yani 2003 yılında yapım programına alınmış ve halen inşaatı devam eden okullar... gibi. bu da problemsiz.

ben 3. bir sorgu yapıyorum. istediğim örneğin, 2006 yılında yeni açılan okulların sayısı ile, 2006 yılında inşşatına başlanan okulların sayısını tek bir sorguda almak. Yani yıllar bir sütunda diğer iki sütunda ise, devam eden, biten ve en son sütunda toplam sayı...
SRG_YAPIM_YILI_TUM sorgusu bunu yapmak için yapıldı. bu sorguda daha önceki iki sorguyu ilişkilendirerek kullanıyorum. iki sorguyu yıl bazında ilişkilendiriyorum. ilişki türüne göre birinci sorguda ki tüm kayıtlar (Bitenler...) , ikinci sorgudaki (Devam edenler) ilişkili kayıtlar diye yaptım.
şimdi sorgu çalışınca tüm yıllardaki açılan ve devam eden okulları veriyor. Ancak örneğin 2006 yılında şu ana kadar açılan okul yok. Dolayısı 2006 yılından açılan okul olmadığı için, ilişki türüne bağlı olarak (ilişki türüne biten tablodaki kayıtların tümü, devam edende de bileşenler demiştik..) 2006 yılından devam eden 120 inşaat olmasına rağmen, görünmüyor.

Şimdi örenkteki sorguda her şey normal.. SRG_YILA_GORE_BİTEN ve SRG_YILA_GORE_DEVAMEDEN çalıştığında her yıldaki biten ve devam eden okullar görünüyor. Devam edenlerde 2006 yılındandevam edenler var. Ancaaakkk örnekteki SRG_YAPIOM_YILI_TUM çalıştırılınca 2006 yılı çıkmıyor. ana tablodaki kayıtlardan, 2006 yılında biten okullar olmadığında, 2006 yılında devam eden inşaatarda görünmüyor..
.

umarım tam anlatabilmişimdir. :kafa: :kafa: :kafa: