Im - primary key otomatik olarak oluşsun

access de yıl - dönem - tür - sayı sütunlarım var. bu sütunlara girdiğim verilerin tamamının birleşerek primary key'im olsun istiyorum. örneğin: 2007.12.normal.1 gibi.

aslında default value da deyim oluşturarak yapabilsem işim kolay yoldan hallolacak gibi ama orada deyim oluşturma tablosunda hazırladığım table lar gözükmüyor, oraya deyimi kendim yazınca da tablo bulunamadı diyor. yardımcı olursanız çok sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın ilkayteke,

Default Value işinizi görmea çünkü başlangıçta diğer tüm alanlarınız boş.

En basit olarak

ID= Me.yıl & "." & Me.Dönem & "." & Me.Tür & "." & Me.Sayı

ile yapabilirsiniz. Bu kodu yine en basit olarak son doldurulan alanın After Update olayına yazın.

İyi çalışmalar:)

sn modalı.
daha çok başlangıçtayım da. bana biraz daha yardımcı olursanız sevinirim.
after update nerede? :) visual basic i açtım ama orada da çalışmamla ilgili hiç bir sayfa gözükmüyor. module ekledim ama onda da hangi sayfa hangi tablo için yazdığımı belileyemedim. biraz daha yardımcı olursanız çok sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Form tasarım görünümündeyken Alt + F11 e basın. Form ile ilgili kodların yazılabileceğiniz pencere açılacak.

Tukarı rafata iki tane açılan kutu göreceksiniz. General yazan kutunun açılan kısmında formun tüm elemanları bulunur. Declaretion yazan kutunun açılan kutuda ise ilk açılan kutuda seçtiğiniz elemanı etkileyebilecek olayların listesini göreceksiniz.

Birkaç deneme yanılmadan sonra, ne yapmanız gerekeni anlayacaksınız.

İyi çalışmalar

dediğiniz yaptım denedim. artık oraya istediğim veri geliyor ancak. kayıt yapamıyorum yalnızca formda bulunduğum kaydı güncelliyor. bir de sayısı sütununundan çıktığımda güncelleme gerçekleşmiyor sayısı sütunundan çıktıktan sonra tekrar im sütununa geldiğimde güncelleme yapabiliyorum.. size hazıraldığım çalışmayı gönderiyorum. ilginize teşekkür ederim şimdiden.

Excel Vers. ve Dili
Sayın ilkayteke,

Formunuz direkt olarak tabloya değil de sorguya dayanıyor. (Sebebini anlayamadım). Bu yüzden eklediğiniz Kodun altına bir satır daha eklemeniz gerekiyor

Me.Refresh (şimdilik yeterli çünkü sorgunun bir fonksiyonu yok)

Me.Requery de aynı sonucu veriyor ancak daha yavaş çalışıyor bu komut. Ancak sorgu üstünde hesaplama olsaydı çalıştırmanız gerekirdi.

çok teşekkür ederim. aslında olayın tam mantığıyla ilgili sorularım var. uğraştıkça çözülür umarım. mesela veri giriş formumu açtım. orada daha önceden girilmiş kayıtlar geliyor. yalnızca yeni veri girişi yapmak için form hazırlanamaz mı. benzer şekilde formu ilk açtığımda olan kaydın im=2005.ağustos.normal dönem.1 olsun. yılı dönemi türü ve sayıyı değiştirdiğimde im de değişiyor ama bu yalnız o kaydı değiştiriyo. oysa ben yeni bir beyanname girişi yapmak istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Sayın ilkayteke,

Formlar tabloyla kullanıcı arasında iletişimi sağlayan ara yüzler.
Formların en altında gezinti düğümeleri bulunur. Bu düğümelerle formun ilişkili bulunduğu tablonun kayıtları arasında gezinebiliriz. Default olarak ilk kayıtta açılır form. Bilgi olarak da dikkat ederseniz toplam kayıt içinde hangi kayıtda bulunduğunuzu izleyebilirsiniz. Yeni kayıt eklemek * basarız ve formumuz artık yeni bir kayıt eklemeye hazır duruma gelir.

Eğer form açılırken yeni kayıt eklemeden başlamasını istiyorsanız Form nesnesinin Load olayına şu kodu eklemeniz gerekir:

Kod:
DoCmd.GoToRecord , , acNewRec
DoCmd komut uygulademek.
Hangi komutu GoToRecord kayda git ondan sonraki , ler ayarlama yapmak için. en sondaki acNewRec ise yeni kayıt eklemeye hazır ol demek.

geç oldu biraz mesajım da iş dolayısıyla yoğunluk yaşıyoruz. form hakkında yazdıklarınız olayın esasını anlamama yardımcı oldu. çok teşekkür ederim. ama tabi daha eksikliklerim var :)
form nesnesinin load olayına ne şekilde ulaşabilirim? yazdığınız kodu anladım. eğitim cd lerinden çalışmaya daha sonra da kendi fikrim olan şeye uygulamaya çalışıyorum tabi onların dar anlatımından ve uygulayanı karşımda olmadığından sizden cevap bekliyoruz. eğer formlarla ilgili nispeten daha açıklayıcı bir sayfa varsa www.excel.web.tr ' de bana iletebilirseniz sevinirim sizin vaktinizi almam en azından biraz bir şey öğrenene kadar