ISAM problemi hk

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003 Tr/İng.
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03.01.2019
Arkadaşlar merhaba!
Bir problemimi yine sizlere aktarmak istiyorum...
bir txt dosyasındaki bilgileri tablo olarak kullanmak istiyordum.Bir arkadaşımızın bu konudaki çözümü ile ( ki kendisine tekrar teşekkür ediyorum) dosyayı (txt) link olarak bir tabloya bağladım ve ordan gerekli raporları oluşturdum.Buraya kadar ok.. ancak sorun şu ki...ben form üzerinden hatta table üzerinden bir veriyi değiştirmek istediğimde ISAM desteklemiyor hatası veriyor.yani yalnızca okunur bir dosya gibi davranıyor.Bu konuda misrosoftun
http://office.microsoft.com/tr-tr/access/HP010321661055.aspx
linkteki makalesinden register da bununla ilgili HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Jet\4.0\ISAM Formatsa\Text
kayıtlarında değişiklik yapabilirsem ( ki çok da emin değilim) sorunu çözerim gibime geliyor.ama registerda hangi kayıtta ne tür bir değişiklik yapmam gerektiğini ya da hangi değeri kullanacağımı bilemiyorum.Ya da bu konuda başka bir önerisi olan bir arkadaş var mı acaba?
Forumda bu konuya ilişkin daha önce benzer 2 soru sorulmuş ama yanıtlanamamış zannımca..naapsak neetsek acaba arkadaşlar?
Teşekkür ediyorum.
Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
03.01.2019
Üstad verdiğiniz linkleri inceledim ancak sorunu gideremedim...yani orda ki yöntemlere bi sonuç alamadım...( ya da ben anlamadım)..bende ki hata mesajı
"bağlanmış tablodaki veri güncelleştirmesi bu ISAM tarafından desteklenmiyor" biçiminde...:((
yine de ilginize teşekkür ederim.

zfr19

Banned
Excel Vers. ve Dili
XP
ne yapmak isteyip de olmadığını anlamadım. dosya varsa ekleyebilir misin

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
03.01.2019
üstadım Yapmak istediğim en kısa şekliyle...bi txt dosyasındaki bilgileri link olarak alıyorum ancak...tablo ya da form üzerinden kısaca access üzerinden silme ya da düzeltme yapamıyorum...bunu nasıl yapabilirim?
Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
03.01.2019
Fakat bir arkadaşım bana bunun mümkün olduğunu söylemişti :( hayır en azından bağlanmış txt'ten alınan verilerden bir tablo yapsam ona da razıyım ama onu da beceremedim...tablo yapma sorgusunu kullandığımda da olmadı...ya da ben yapamadım!

zfr19

Banned
Excel Vers. ve Dili
XP
iki şekilde yapabilirsin
ya tablo bağla ile oluşturduğun tablodan, tablo yapma sogusu ile istediğin sütunları alarak yeni bir tablo yaparsın. O tablo üzerinde istediğini gerçekleştirirsin.
Ya da tablo bağlayı değil tablo al ile txt yi tablo yaparsın

Excel Vers. ve Dili
03.01.2019
ilkini yaptım aslında ordan bi çözüme ulatım ama biraz dolanbaçlı oldu..vt yi yormasından endişelendiğim için direk bi çözüm yolu aramaya çalıştım..ya da ne zannımca ADO ile de çözülür ama o kadar vb bilgim olmadığı için oraya hiç girmedim zaten...
Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum...
Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Bu konu ile ilgili şu anda ben de uğraşıyorum. Uzantısı txt olan verilerim var. Bir başka programın veri tabanı bu şekilde oluşturulmuş. Bu veriler üzerinde bazı işlemler yapılması gerekiyor. Bunun için verileri tablo bağla yoluyla bağladığımda $ ile ayrılmış olan verileri sorunsuz olarak Access formlarında ya da sorgularında görebiliyorum. Fakat verileri değiştirmek istediğimde karşıma bir msgbox ile şu mesaj geliyor:

Bağlanmış tabloda veri güncelleştirilmesi bu ISAM tarafından desteklenmiyor.

Alttaki Tamam ve Yardım butonlarından Tardıma basınca da

Bağlanmış tabloda veri güncelleştirilmesi bu ISAM tarafından desteklenmiyor. (Hata 3616)
Kullandığınız yüklenebilir ISAM, dış tablolardaki kayıtlarda güncelleştirmeye izin vermiyor. Yalnızca yeni kayıtlar ekleyebilirsiniz.

Yüklenebilir ISAM link halinde ona basınca da:

yüklenebilir ISAM
dBASE, Microsoft® Excel ve Paradox gibi dış veritabanı biçimlerine erişimi sağlayan bir sürücüdür. ISAM, Dizili Sıralı Erişim Yöntemi'nin kısaltmasıdır. Microsoft Jet veritabanı alt yapısı, uygulamanız tarafından başvurulduğunda bu ISAM sürücülerini yükler. Bu sürücülerin yeri Microsoft Windows® Kayıt Defteri'nde kayıtlıdır.

uyarısı veriliyor. Kimse böyle bir problemle karşılaşmadı mı? İnternette de çok fazla bir bilgi yok.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Neyse arkadaşlar.. Cevap yazmasına gerek kalmadı çünkü böyle bir işlem yapılamazmış. Yani verileri tablosundaki verileri Access üzerinden görebilir ama text dosyası olarak kaydedemezmişim. İşte:

"Metin dosyasına bağlama
Başka bir dosyadaki verileri almadan bunları bağlamak için bağlantı oluşturma yöntemini kullanabilirsiniz; böylece, en yeni verileri, Access'te kopyasını oluşturup tutmadan, özgün programda ve Access dosyasında görüntüleyebilirsiniz. Metin dosyasının içeriğini Access veritabanınıza kopyalamak istemediğiniz halde, yine de bu verilere dayalı sorgular çalıştırmak ve raporlar oluşturmak isterseniz, metin dosyasını almak yerine bağlantı oluşturmanız gerekir.

Bir metin dosyasına bağladığınızda, Access kaynak dosyayla bağlantılı olan yeni bir tablo oluşturur. Kaynak dosyada yaptığınız tüm değişiklikler bağlantılı tabloya yansıtılır, ancak Access'te ilgili tablonun içeriğini düzenleyemezsiniz. Verilerin içeriğinde veya yapısında değişiklikler yapmak isterseniz, kaynak dosyayı açıp değişiklikleri burada yapmanız gerekir.

Access'ten bir metin dosyasına bağlanma için genel senaryolar
Veri çıktısı metin biçiminde olan bir program kullanıyorsunuz, ancak Access'in de aralarında bulunduğu birden fazla uygulamayı kullanarak bu veriler üzerinde daha fazla çözümleme ve raporlama işlemleri yapmak istiyorsunuz.
Üzerinde çalışmak istediğiniz veriler farklı bir bölüm veya çalışma grubunda bulunuyor. En yeni verileri görüntülemek istiyor, ancak kendinize ait bir kopya bulundurmak veya düzenlemek istemiyorsunuz.
Bir metin dosyasına ilk kez bağlanıyorsanız
Bir metin dosyasına bağlandığınızda, Access, genellikle bağlantılı tablo adı verilen yeni bir tablo oluşturur. Bu bağlantılı tablo kaynak dosyada bulunan verileri gösterir, ancak gerçekte bu verileri veritabanında depolamaz.
Bir metin dosyasını veritabanında varolan bir tabloya bağlayamazsınız. Başka bir deyişle, bağlama işlemi yaparak, varolan bir tabloya veri ekleyemezsiniz.
Bir veritabanı birden fazla bağlantılı tablo içerebilir.
Kaynak dosyada yaptığınız tüm değişiklikler otomatik olarak bağlantılı tabloya yansıtılır. Bununla birlikte, Access'teki bir bağlantılı tablonun içeriği ve yapısı salt okunur durumdadır.
Bir metin dosyasını Access'te açtığınızda, Access boş bir veritabanı oluşturur ve otomatik olarak Metin Bağlama Sihirbazı'nı başlatır. "

Bu durumda -belki ilgilenenler olur diye yazıyorum- yapılacak şey şu: Veriler alınarak yeni bir tablo oluşturulacak, formlar aracılığı ile düzenlenecek ve işlem bitince tekrar dış veri gönderme yoluyla txt olarak kaydedilecek. Burada tek sıkıntı, verilerin işi bitince verileri tekrar txt dosyasına verme işlemini kodlarla nasıl yapabiliriz? Bakalım.. Bulacağız bir yol:)))