İstatistik Saydırma

Excel Vers. ve Dili
office xp
Öncelikle tüm form üyelerine selamlar..
işyerimdeki personelin görevlendirilmesini takip ederek herkezi eşit şekilde görevlendirmek için access'de birşeyler yapmaya çalışıyorum. Personeli gönderdiğimiz görevlerin hepsi tür olarak aynı değil. Gece görevi ile gündüz görevi bir değil, veya hafta içi görevi ile hafta sonu aynı değil. ekte gönderdigim program ile kimin hangi göreve kaç sefer gittiğini takip ederek gene aynı tablo üzerinden göreve sevk edeceğim. bunun için önceki görevlerin sayısal olarak bilinmesi lazım. =Say([gorevturu;"SB"]) deyimini kullanmayı denedim olmadı. DCount deyimini denedim tablodaki tüb "SB" olanlarını saydı. oysaki bana lazım olan her personel için ayrı ayrı sayısal sonuç lazım. VB kodlaması ile olabilirmi bilemiyorum ama şimdiden yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba sayın u4selec..

Bu isteğiniz birkaç yöntemle olur.

Bu DCount ile olanı..:

Formunuzdaki ilgili metin kutularının denetim kaynaklarını bunlarla değiştirin..

SB için

Kod:
=DCount("gorevturu";"gorev";"gorevturu='SB' And [sicil]=[Formlar].[personel].[sicil]")
AG için

Kod:
=DCount("gorevturu";"gorev";"gorevturu='ag' And [sicil]=[Formlar].[personel].[sicil]")
GG için

Kod:
=DCount("gorevturu";"gorev";"gorevturu='gg' And [sicil]=[Formlar].[personel].[sicil]")
ve HG için de bu..

Kod:
=DCount("gorevturu";"gorev";"gorevturu='hg' And [sicil]=[Formlar].[personel].[sicil]")
Birde bu değerleri çapraz sorguyla alabilirsiniz.. Boş bir sorgunun SQL görünümüne bu SQL cümlesini yapıştırın ve sorguyu çalıştırın göreceksiniz. İsterseniz bu sorguyu kaynak gösterip formda oluşturabilirsiniz.

Kod:
TRANSFORM Count(Sorgu.gorevaciklama) AS Saygorevaciklama
SELECT Sorgu.adisoyadi, Count(Sorgu.gorevaciklama) AS [Toplam gorevaciklama]
FROM Sorgu
GROUP BY Sorgu.adisoyadi
PIVOT Sorgu.gorevturu;

Excel Vers. ve Dili
office xp
Merhaba Sayın Taruz:

DCount ile olanı işimi gayet güzel ve istediğim gibi gördü. çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar.