KAÇINCI

Excel Vers. ve Dili
2016 EN
ARKADAŞLAR, KAÇINCI FONKSİYONU İLE YAPAMADIĞIM BİR TABLOM VAR. KÜÇÜK BİR KONU. ÖRNEK DOSYA EKTEDİR.

TEŞEKKÜRLER...

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Excel Vers. ve Dili
2016 EN
arkadaşlar, bu formülü şu şekilde geliştirebilr miyiz?

Kaçıncı fonksiyonu, sayarken c sütununu dikkate alabilir mi? yani, fonksiyon yine b yi sayacak ama c sütununda aynı isim varsa, o halde sıra numarasını aynı verecek.

Excel Vers. ve Dili
ms office 2010 ev
ms office 2007 iş
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08.01.2019
b ve c sütunlarını başka bir sütunda =BİRLEŞTİR fonksiyonunu kullanara k birleştirip o sütunu =EĞERSAY fonksiyonuyla saydırabiliriz. bu şekilde bir çözüm olacağını düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
2016 EN
o şekilde, yine sanki tek sütunmuş gibi sayıyor. fonksiyonla çözülebilir mi? makro mu gerekir?
teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
ms office 2010 ev
ms office 2007 iş
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08.01.2019
cevabı buldunuzmu bilmiyorum ama ben bu şekilde bi çözüm yaptım.

Excel Vers. ve Dili
2016 EN
SN.yucel baygul,
demek istediğim şuydu:
"ahmet yönetim" aynı isme ve göreve sahip olduğundan, aynı sıra numarasına sahip olacak. ve listedeki ilk ahmet oldukları için 1. sıra numarasını alacaklar. yani 2 "ahmet yönetim" de "1" sıra numarasını alacak. listede "ahmet depo" ise, 2.ahmet olduğu için "2" sıra numarasını alacak ve diğer "ahmet depo"lar da aynı sıra numarasını yani "2" yi alacak.
umarım bu kez daha açık anlatabilmişimdir.

yardımlarınızı beklerim.

teşekkürler.

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
M.Office/Excel 2007 Türkçe
sn endorphinn
Anladığım kadarıyla KAÇINCI değil de, sıra numarası vermek istiyorsunuz . Eğer öyleyse örneği inceleyin.

Excel Vers. ve Dili
2016 EN
HAYIR.
"ahmet" grubu gene kendi içinde kaçıncı oluyor. sanki bulundukları bölüm (yönetim,vs) yok gibi. tek farkı, alt alta gelen ve bölümleri aynı ahmet'ler aynı sıra numarası alıyor. yani aynı ahmet yönetim'lerin hepsi; "ahmet" dizisi içinde o ahmet kaçıncıysa, o numarayı alıyorlar.

Excel Vers. ve Dili
2016 EN
bu sorunun cevabının excelde olmayacağına inanamıyorum...
eğer fonksiyon halledemeyecekse, makro ile çözebilir miyiz?

yardımlarınıza acilen ihtiyacım var...

Excel Vers. ve Dili
2016 EN
sn.yurttas,
sonuca çok yaklaştık. sadece, şöyle bir ayrıntı kaldı:
tablodaki ahmetleri (bölümleri farklıysa) gene kaçıncı mantığıyla sayacak. ama aynı bölümde olanların (mutfak,vs) sıra numaralarını aynı verecek. örneği yolluyorum.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn endorphinn,

Aslında Sn yurttas'ın dosyasındaki fonksiyonlar sizin istediğinizi yapıyor. Ben o fonksiyonları biraz daha sadeleştirerek ekte gönderiyorum.

Excel Vers. ve Dili
2016 EN
SN.mehmett
maalesef demek istediğim bu değil. tam olarak, resimde gördüğünüz gibi olması gerekiyor. sizin yolladığınız fonksiyonlar, aynı değerlere aynı sıra numarası veriyor ama mesela "ahmet" leri saymıyor. tüm listedeki ahmetlere farklı değer muamelesi yapıyor. halbuki ahmetlerin görevi aynılarına aynı sıra numarası verirken, bu sıra numarasını da, o ahmet'in isim listesindeki sıra numarasından alması gerekiyor.
umarım bir çözüm bulabiliriz. gerçekten de bu sorumun excel'de bir cevabı olamayacağına inanamıyorum. çünkü onlarca kat zorlarının bile excelde mutlaka karşılığı bulunuyor.
saygılarımla...

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Umarım bu sefer sorunuzu doğru anlamışımdır.

Dosyanız ekte.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

mehmett bey elinize sağlık çok şık bir çözüm üretmişsiniz. :arkadas:

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Umarım Sn endorphinn de öyle düşünür Sn COST_CONTROL. Ondört gündür sorusunu -yılmadan- bize anlatmaya çabalıyordu. :)

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Forum kurallarından;

10- Sorunuza bir cevap aldığınızda her zaman geri besleme yapınki, hem sorunuz için hala uğraşan üyeler varsa uğraşmasın, hem soru başlığınızı daha sonraki tarihlerde okuyan kişiler verilen cevabın sorunu çözüp çözmediğini bilsin ve ona göre denesin çözümü, hemde sizi cevaplayan kişilerin daha sonraki sorularınızda sorunuzu cevaplama arzusu kırılmasın. Tüm yapmanız gereken "Bu sorunumu çözdü. teşekkürler." yada "şu sebep ile sorunumu çözemedi" gibi bir mesaj atmak.