Karşılaştırma Sorunu

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-07-2025
İyi akşamlar,
Karşılaştırma ile ilgili bir talebim olacak.
Bir sayfada; kalıp bilgiler, diğerinde değişen durumlar olacak, değişen durumlar kalıplara göre kıyaslanıp, uygun olup-olmağı sorgulanacaktır.
Kıymetli vaktini yardım etmek için kullanan, dostlara şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
01-07-2025
Alternatif önerisi olan var mı acaba?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

KALIPLAR sayfasında sütunlarda aralık içeren veriler var ve bunlar aynı sütunlarda değiller. Ben açıkçası ortak br nokta göremedim.

C sütununda ilgili satırdaki hücreler birleştirilerek ortak bir anahtar oluşturulabilir. Fakat bu da tam çözüm olmayacaktır.

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
01-07-2025
Merhaba,

KALIPLAR sayfasında sütunlarda aralık içeren veriler var ve bunlar aynı sütunlarda değiller. Ben açıkçası ortak br nokta göremedim.

C sütununda ilgili satırdaki hücreler birleştirilerek ortak bir anahtar oluşturulabilir. Fakat bu da tam çözüm olmayacaktır.

Korhan Hocam, ilginize teşekkür ederim.
Belki format olarak istenilen girişi yapamadığımdan ortak noktaya ulaşamamış olabilirsiniz;
Aslında sizin bahsettiğiniz gib, her bir satırın içindeki veriler ayrı ayrı değerlendirilecek bazılarında tek kriter var iken bazılarında aralık içinde aranacak.
Ben de birleştir kullanarak yaptığım formülde; "Aralık" içeren veriler de sapma oluşuyor.

Eşleşmeyi şu şekilde açıklamaya çalışayım;

1691540416165.png

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Paylaştığınız son görselde aralık içeren kriteriniz I sütununda bulunuyor. Diğerlerinide bu şekilde yapma durumunuz varsa birleştirme işlemi yaparak sonuç alabilirsiniz gibi görünüyor.

KALIP satırı için hemen solundaki boş hücreye A-H kriterlerini birleştirmelisiniz. Böylece bir ID no tarzında veri oluşmuş olacak.

Sonrasında DÜŞEYARA ile sonuca gidilebilir... Ekteki dosya sizin son mesajınızda örneklediğiniz KALIP satırı için sonuç vermektedir. Sanırım bu dosya üzerinden birşeyler üretebilirsiniz.

Ekli dosyalar

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
01-07-2025
Korhan Bey,
Maalesef istediğim sonuçlara ulaşamıyorum,
Başka bir şekilde söylemek gerekirse;

Mevcut sayfası sürekli güncellenen veri girilen sayfa olarak düşünüldüğünde; Mevcut sayfasındaki her bir satır, kalıplar sayfasındaki her bir satır ile mukayese edilip uygunluk aranacak.

Buna göre her bir satırdaki her bir hücrede minumum ve maksimum değere göre arama yapıp uygunluğu kontrol etmesi gerekecek. Ancak bazı sütunlarda sayılar, bazılarında metinler ve bazılarında saat ve süreler olacak.

245921

245922

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Son mesajınızda KALIPLAR sayfasında A kategorisi için örneklersek minimum ve maksimum değerleri ayrı hücrelere yazıp düzenlerseniz sonuca gibilebilir gibi görünüyor..

245930

MEVCUT sayfasında sanırım hücrelerde aralık girişi olmuyor. Tek hücrede tek veri girişi var gibi görüyorum.

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
01-07-2025
Son mesajınızda KALIPLAR sayfasında A kategorisi için örneklersek minimum ve maksimum değerleri ayrı hücrelere yazıp düzenlerseniz sonuca gibilebilir gibi görünüyor..

Ekli dosyayı görüntüle 245930

MEVCUT sayfasında sanırım hücrelerde aralık girişi olmuyor. Tek hücrede tek veri girişi var gibi görüyorum.
Korhan Bey Merhaba,

Evet sizin de belirttiğiniz gibi, "Kalıplar" sayfasını minumum ve maksimum olmak üzere 2 hücreye yayabiliriz,
Ancak "Mevcut" sayfasında tek hücreye giriş yapıp her bir hücre için uygunluk arayabiliriz.

Son oluşan bu duruma göre nasıl formüle edelim?

245941

245942

Ekli dosyalar