kategorize edilen bilgilerin ilkinin sütun başlığını b

merhaba benim sorum işimle ilgili ve mutlaka cevabını bulmam gerekiyor. şimdi bir excel sayfasında sütun başlıkları tarih, satır başlıkları öğrenci ismi.belli tarihlerde belli öğrencilere bir quiz örneği 10 kez uygulanabiliyor. ve kesişen hücreler o quizin numarası yazılarak işaretleniyor. mesela herhangi bir quizin uygulandığı aralıkları bulup, daha sonrada ilk kez uygulanma tarihi nasıl bulunabilir?????[/b]

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki örneği inceleyiniz.

LEVENTM BEY SANIRIM YANLIÞ ANLAMANIZA SEBEP OLDUM

leventm' Alıntı:
Ekteki örneği inceleyiniz.
ben aslında endüstri mühendisiyim ve durum aslında çok karışık ama anlaşılabilir olsun diye böyle bir örnek verdim. benim uygulama sorumda sutun başlığı kısmında 365 günün tarihleri satır başlıklarında ise 65000 makine numarası bulunacak.yani bu tek tek formül yazmak çok ilkel kalır. mesela önceki quiz örneğinde anlatayım bir adet textbox olsun o textboxa "Q1" yazdığım zaman "ara" botununa basınca Q1in geçtiği ilk yerin sutun başlığını yani ilk olarak yazıldığı tarihi bana geri döndürsün istiyorum. lütfen yardımcı olun nasıl bir makro gerekiyor?

Excel Vers. ve Dili
2003
2007
2010
[vb:1:40e80743d9]
Option Explicit
Sub bul()
Dim deger As String
Dim i, a As Integer
deger = InputBox("aranacak değer", "deneme")
For i = 2 To 9
For a = 2 To 10
If Cells(i, a) = deger Then
MsgBox Cells(i, 1) & " - " & Cells(1, a)
End If
Next a
Next i
End Sub
[/vb:1:40e80743d9]

İnşaallah doğru anlamışımdır !

idogus çok tşk ederim. hemen hemen istediğim gibi yazmışsın saolasın. ama yaptığın makroda geçtiği tüm tarihleri sırayla yazdırıyor. sadece ilkini yazdırması yeterli yani geçtiği ilk tarih yeter. bunun için makronu nasıl düzenleyebiliriz. ilgine tşk ederim

Excel Vers. ve Dili
2003
2007
2010
[vb:1:25b4150996]
Option Explicit
Sub bul()
Dim deger As String
Dim i, a As Integer
For i = 2 To 9
For a = 2 To 10
If Cells(i, a) = deger Then
MsgBox Cells(i, 1) & " - " & Cells(1, a)
End
End If
Next a
Next i
End Sub
[/vb:1:25b4150996]

idogus

idogus malesef hazırladığınız makro yanlış çalışıyor. çünkü amaç ilk geçtiği tarihi bulmak. hazırladığınız makroda satır ve sutun koordinatları olarak ilk geçtiği yeri buluyor. daha iyi anlamak için sizin yazdığınız makroyla hazırladığım şu örnekte "Y" verisinin geçtiği ilk tarihi aratarak demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. bo sorunuda giderirseniz çok sevincem.

idogus

idogus malesef hazırladığınız makro yanlış çalışıyor. çünkü amaç ilk geçtiği tarihi bulmak. hazırladığınız makroda satır ve sutun koordinatları olarak ilk geçtiği yeri buluyor. daha iyi anlamak için sizin yazdığınız makroyla hazırladığım şu örnekte "Y" verisinin geçtiği ilk tarihi aratarak demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. bo sorunuda giderirseniz çok sevincem.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eğer veri sayısı çok fazla ise tüm satırları döngü ile taratmak çok zaman alabilir. Bu sebeple aşağıdaki gibi bir alternatifte kullanılabilir.

[vb:1:01a8443646]Sub bul()
On Error Resume Next
If deger = "" Then Exit Sub
For i = 2 To WorksheetFunction.CountA(Rows(1)) + 1
sut = Columns(i).Find(deger).Column
If sut <> 1 Then MsgBox Cells(1, sut)
sut = 1
Next i
End Sub
[/vb:1:01a8443646]