kaydı geri alma

Excel Vers. ve Dili
2003 türkce
uzun süredir bunun üzerinde uğraştığımı formu takip eden arkadaşlar bilir.Ekte gönderdiğim formda seruz arkadaşımızın gönderdiği ekleme sorgusu kullanılarak taplo1 de veri varsa alınıp yoksa yenisi açılıyo.geçen aydan devirler sorgulama ile getiriliyo.(daha kolay yolu varsa lütfen belirtin)buraya kadar her şey tamam. yanlız demir (anaform) demiralt (adındanda anlaşıldığı üzre alt form)sorgulamadan gelen bilgi üzerinde güncelleme yapılınca demir alt form üzerine koyduğum kaydı geri al tuşu ile sorunsuz geri alıyorum.fakat demir ana formu üzerine koyduğum gerial tuşuyla geri alma yapamıyorum.benim istediğim demir formu veya form2 üzerinden kaydı geri almak veya kaydı iptal etmek.yardımlarınızı bekliyorum

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın aygün78,

Access te yapmak istediğiniz kayıt iptalleri undo komutu ile gerçekleştirilmktedir. Bir form üzerinde kaydedilmekte olan bir kaydı undo ile iptal edebilmektesiniz. Kaydedilmekte olduğunu ise eğer kaldırılmadıysa sol tarafta kalem ve ... ikonundan anlayabilirsiniz. Bu kayıttan çıklıdıktan sonra, üst forma geçiş veya kayıtlar arası dolaşma ile bu kaydedilenleri undo ile geri alamazsınız. Bunun için tabloda kaydedilmiş en son kaydı silmeniz gerekir.

Bence bu aşamayı kullanmayınız, arada veri kayıplarına neden olabilirsiniz. Alt formu açtınız ancak herhangi bir metin kutusuna odaklanmadığınız ve en az bir veri girmediğiniz taktirde yeni kayıt oluşmayacak ve siz üst formdaki iptal düğümesine tıklarsanız o zaman hiç aklınızda olmayan son kaydı silmiş olacaksınız. Bu yüzden kaydı geri al yerine kaydı sil komutlarını kullanıp bir düğüme oluşturun (alt formda) ve bu düğüme sürekli form da her kaydın yanında çıksın ve görerek istediğiniz kaydı silme olanağına kavuşun.

Zaten başta sanırım bir öneri de bulunmuştum ama siz devam ettiniz uygulamaya. Bence programlama kullanıcıya kolaylık için var işi daha çapraşık hale getirmek için değil. Bu yüzden çeşitli defalar söylediğim gibi, bir uygulamaya başlarken ne yapılacağı nasıl yapılacağı daha önceden belirlenmeli, uygulamayı yapma evresine 1 birim zaman ayrılıyorsa planlamaya 9 birim ayrılması gerekir.

Başınızı ağrıttım kusura bakmayın.

İyi çalışmalar

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkce
ne demek baş ağrıtması deneyimlerinizi aktarıyosunuz.tavsiyelerinizi göz önünde bulunduracağım.teşekkür ederim.Bi şey daha sormak istiyorum formu incelediğinizde görmüşünüzdür.Alt formda geçen aydan devreden kısmını için başka bi form oluşturdum ve o forma bi sorgu ekleyerek([Formlar]![demir]![cboay]-1 ölçüt olarak kullandım) ay sonu kalanı buldum ve bu benim için pek güvenileri gelmedi bunu sizce hangi yöntemle yapmalıyım .yaptığım yöntem güvenlimi.

Son düzenleme: