Kayıt Güncelleme ve Silmeleri Kişi Bazında Kaydetmek?

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Kayıt Güncelleme ve Silmeleri Kişi Bazında Kaydetmek istiyorum.
tüm kullanıcıların program üzerinde yaptıkları update ve delete işlemlerini
görmek istiyorum;

1-Şu isimli müşterinin kaydı silindi !!!!
2-Şu tarihli satış veya tutarı şu iken değiştirildi ve şu oldu!!!

Yani biz yokkken yapılabilecek user düzeyindeki kullanıcıların
yapmış oldukları işlemleri (bana göre önemli olan güncelleme ve silme)
görmek istiyorum bir rapor halinde olabilir...

Herkese Kolay gelsin..

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
ingilizcem iyi değil artı, 2007'den bahsediyor bendekiler 2002 de yapılmış programlar. Sürüm farklılığı olabilir
Tam olarak işe yarar diyorsanız uygulama içine ekleyebilirseniz anlatılanları sevinirim..
iyi çalışmalar :)

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
İngilizcenize birşey diyemem ama sadece 2007 için değil.Oldukça kapsamlı bir anlatım var orada modul linkine de tıklayın bence...

the Confirmation options must be turned on for this to work. (Tools | Options | Edit/Find | Confirm in Access 95 - 2003; in Access 2007, Office Button | Access Options | Advanced | Confirm.)

Access versiyonlarına göre onaylama seçeneklerinin nasıl yapılacağını yazmış sadece...

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sayın beab05,

şöyle yapalım daha mantıklı olur bence,,, tabi uygunsa sizce de

örnek ekliyorum gerekli varsaydığınız kodları ekleyin çalışma
metodunu görelim hep beraber ne dersiniz?

iyi çalışmalar:)

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Gerçekten ilgimi çeken bir konuydu ve üstünde çalıştım, sonuç beklediğimden daha da başarılı oldu. Şahsen arşivime ekliyorum bu çalışmayı..
Ben 2007 ustunde denedim ama sizin dosya formatınızı bozmadım yine de eğer aksilik oklursa düzeltmek çok kolay merak etmeyin..
Ben sadece Kişiler tablonuz ve formunuz için yaptım diğerlerini de siz ona göre yaparsınız sanırım. Kişiler formunda yaptığınız her türlü değişiklik ne olursa olsun "audkisiler" tablosuna kaydediliyor. Hangi tarih ve saatte olmuşsa; yeni girişleri insert, düzeltmeleri edit from( eski hali) nden edit to( yeni hali) olarak ve silmeleri de delete olarak kaydediyor. Ayrıca kullanıcı isimlerini de ekliyor ...

Tablodaki insert,delete,editto gibi alan isimlerini modul üzerinden Türkçeleştirebilirsiniz...

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sayın beab05,

İşin aslı ben bu soruyu daha önce de sormuştum. Cevap alamadım üyelik tarihinize baktım ve sizden önceydi...

Ama şunu itiraf edeyimki benim de umduğumdan güzel olmuş...

Yani tek kelimeyle HARİKA bir çalışma olmuş, ellerine sağlık
görüşmek isterim mümkünse

msn: ayhankara38@hotmail.com

iyi çalışmalar :)

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
sevgili karaayhan,
beab05 in düzenlediği dosyanı gördüm izin verirsen bende kullanmak isterim,
ayrıca beab05 incelersen bir dosyam var ve yardım bekliyorum her ikinizede
şimdiden teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Kullanıcı Adlarını eklemiyor mu?

Kullanıcı adlarını sürekli admin olarak belirliyor.
örnek ekte kullanıcı adı :ayhan olan kullanıcının şifresi:3
yönetici(Admin) şifresi boş geçin
forma alan ekledim kullanıcı adlarını belirliyor...kim giriş yapmışsa ...
ilgili tabloya bütün işlemleri Admin yapmış gibi yansıyor
hata nerde acaba ?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Dosyayı incelemeden yazıyorum. Demek ki sizin kullandığınız pc ismi "Admin", oysaki tabloya kaydedilen kullanıcı isimleri networke göre belirleniyor yani "ağ" daki kullanıcıların pc isimlerini alıyor, ağ yoksa dolayısıyla sizin pc ismini. Sizin istediğiniz gibi olması için yani açılıştan belirlenen kullanıcı isimleri için modulde değişklikler yapılmalı...

Şimdi düzeltmeye girdi öylesine denedim de ;) Sizin pc ismi admin olmasa da kullanıcı düzeyin admin yani current user ... alttaki mesajı da okursanız ...

Son düzenleme:

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Şimdi inceledim;
modulde bulunan Function NetworkUserName() fonksiyonu haricideki
" NetworkUserName() " yazan her yeri " currentuser() "

olarak değiştirirseniz istediğiniz gibi olur...

Not: Bir önceki mesajımda düzeltme yapamadığım için yeni mesaj yazıyorum..

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
teşekkürler...ilginize

Sayın beab05,

Öncelikle bu konuya olan ilginize teşekkür ederim.
Buradaki asıl amaç kullanıcıların yaptıkları işlemlerin denetimini yapabilmektir.
Dolayısıyla bizim belirlediğimiz form aracılığı ile belirlenen kullanıcılardan kim işlem yapmış ise, onun kayıtlarını kullanıcı düzeyinde,tarih ve müşteri kaydı bazında inceleyebilmektir.

Ekte gönderdiğim örnekteki Admin ve User kullanıcılarının giriş yapan kim ise yaptıkları işlemleri kullanıcı ismi ile kaydetmesini istiyorum...

Kolay gelsin...

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın karaayhan,

CurentUser() fonksiyonu düzgün çalışabilmesi için mutlaka uygulamada güvenli çalışma gurubu tanımlarının yapılması gerekiyor. Yani araçlardan güvenlik gurubu ayarlarının tümü ve yetkilendirmelerinin tümü yapılması gerekiyor. Yoksa fonksiyon geçerli değeri olan Admin i atıyor. Siz eğer kullanıcılarda admini kullanmamış olsaydınız bu hatayı farkedecektiniz. Sizin uygulamada ayarlanmış olan kişiler Yönetici ve eskala.

Şimdi kullanılabilirliği ne bilmiyorum ama sanırım siz yeni bir tablo yaratıp her açılışı kimin ve ne zaman yaptığını kaydederseniz ve o tablodan da son kaydı diğer işlemlerin kaydında kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sayın modalı,

Teşekkür ederim ilginize, aslında kimin ne zaman girdiğini kaydeden bir tablo var örneği incelerseniz göreceksiniz. Ancak ne işe yarayacağını pek anlamadım ? Audkisiler tablosuyla eşleştirip kimin ne yaptığını mı göreceğiz yada tam olarak nedir anlatmak istediğiniz. Eğer öyle ise; Girişi tarih ve saati farklı işlem yapılan saat farklı eşleşmesi mümkün görünmüyor..

Yinede sağolun..

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhabalar;
NetworkUserName() olan yerleri tabii NetworkUserName() fonksiyonu dışındaki;
AktifKullanici()
olarak değiştirriseniz hangi kullanıcı ile giriş yapmışsanız tabloya onu yazar ama otosayısı olarak bunu da düzeltmek için birçok yol var, sayının karşılığına gelen kullanıcı ismini eşitlemek zor olmasa gerek..siz öncelikle bir bakın sayı olsa da görün..

Banada Yardımcı Olursanız Sevinirim...

Merhaba,

Bende u uygulamayı kullanmak istiyorum.
Form üzerinde herhangi bir değişiklik yaptığımda kaydet ve kapat diyorum.
Kod hatası veriyor ve debug dedğimde şu satırda hata gösteriyor.

db.Execute sSQL, dbFailOnError

Bu konuda bilgisi olan var mı?

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Büyük ihtimalle sSQL cümlesinde hata var ve SQL sorgusu çalışmıyor.

edit from sorunu

Sayın Modalı,

Bir sorunum daha var. Insert, delete ve edit to uygulamalarında kayıt tutuyor ancak "edit from" kaydını log olarak göstermiyor.
Kodu kontrol ettim bir sorun görünmüyor...
Sebebi ne olabilir.

Tşk.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın üstadlar,
bu işlemi biraz daha kısaltmak mümkün müdür acaba? yani değişiklikleri takip edebilmek için tüm alanları değil de sadece değişiklik yapılan (insert- delete yada edit) kayıtların birincil anahtarlarını görebilir miyiz. bunu yapmak için de tablonun tüm alanlarını içeren "aud...." tabloları mı yapmak gerekir yoksa daha az alanla bu işlem mümkün müdür?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
İstediğiniz alanları seçmek size kalmış, kodu incelerseniz göreceksiniz. Takip etmeyi düşündüğünüz her tablo için temp ve log tablosu oluşturmalısınız.