kayıt kümesinden şartlı adet (sayı) almak

Merhaba arkadaşlar.Açtığım bir kayıt kümesinde belirli kriterlere uyan alan değerlerine sahip kayıtların sayısını bir değişkene aktarabilir miyiz?
Mesela: k = sınıf şubesi A olanların sayısı.
Not: Recordcount kullanmak istemiyorum. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

where "sınıf şubesi A olanlar" şeklinde bir kayıt kümesi ayrıca açmak istemiyorum. Yani zaten açılmış olan belki de büyük bir kayıt kümesi içinden kriterlere uyanların sayısını almak istiyorum. Tabi ki
do....
if ...then
....
k = k+1
movenext
else
movenext
end if
loop

gibi yavaş bir yöntemi de kullanmak istemiyorum. Umarım sorunumu anlatabilmişimdir.
Çook teşekkürler. :hey:...

BU İÃžİ SORGU İLE KOLAYCA YAPABİLİRSİNİZ.. ANCAK SORGUDAN DEÐERİ NEREDE NASIL KUULANACAÐINIZ DA Ã?NEMLİ...?
DETAY BİLGİ LÜTFEN

Teşekkürler ownn.
Yapmak istediğim şey kısaca şu:
kayıt kümesini (şartsız) açıp içinden belirli kriterlere uyan kayıtların sayısını almak istiyorum. Bütün okulun öğrencilerini (adı,soyadı,sınıfı,şubesi..) kapsayan kayıt kümesi açıyorum. İkinci bir kayıt kümesi açmadan açılmış kayıt kümesi içinden sınıfı 9 olanların sayısını bir değişkene almak istiyorum.
Not: Sadece istediğim kriterlere uyan bir kayıt kümesi açmak istemiyorum.
Þimdiden çok teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
SELECT
COUNT(sayılacakalan)
FROM
(TabloAdı)
WHERE
(Sayılacak alanın bağlı oladuğu kriter (Sinifi='9'))

gibi bir sorgu ile istediğiniz saydırmayı yapabilirsiniz.

Sevgili mavkaya çok teşekkürler. Fakat benim sorunum tam bu noktada . Yani sorgu sonucunu kayıt kümesi (recordset) açmadan bir değişkene aktarmak.

k = sorgu sonucu gibi
Tekrar teşekkürler.

sayın maviyaz.
kayıt kümesinin tamamını açmakla yada bir kısmını açmaka arasında kayıt sayısını almak açısından bir fark yok. önemli olan bu sonucu bir değişkene atamak. ancak bu değişkeni k=5 gibi bir değeri ne yapacağınız... bunu nerede ne için kullancağınız.. bunu daha açık yazabilirseniz sanırım sorunu daha hızlı ve tkin çözebileceğiz...

yok kayıt kümesinin tamamı karşımda olsun bir kritere uygun değerlerin sayısını bana bir textboz da verdin diyorsan o daha da basit....?

örn: sınıf listesine bakarken kızların sayısını yada geçer not alanların sayısınının toplamını altta bir alanda görmek gibi.....?

Evet aynen öyle sayın ownn.
Þimdiden teşekkürler ediyorum.
Cevabınızı bekliyorum.
:hey:

Excel Vers. ve Dili
office 2000
sayın ownn toplamı o kutucuğa nasıl aktaracağız acaba