Kayıt Sabitleme veya Silmeyi İmkansız kılma

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Arkadaşlar hazırladığım bir program için 1. sıradaki kaydın her ne şart altında olursa olsun silinmesini ve değiştirilmesini engellemek istiyorum. Forumda yaptığım aramada işime yarar bir sonuç bulamadım.

Ekli örnekteki 1. kaydın silinmesini ya da değiştirilmesini engelleyecek örneğin işte bu forumdaki sabit ve kilitli konular gibi bir çözüm olmasını istiyorum. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden peşin teşekkürlerimi sunarım.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Tabloda verileri koruyamazsınız. Ama isterseniz kodlar yardımıyla 1. satıra verileri istediğiniz şartlara ve düşündüğünüz durumlara göre istediğiniz şekilde insert ya da update edebilirsiniz. Tabii böyle bile yapsanız uygulamayı MDE ye çevirmeniz gerekir ;)

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Uygulamayı MDE olarak kullanacağız zaten. Şöyle bir çözüm mümkün müdür? Form üzerinden kullanıcı bizim silinmesini istemediğimiz kaydın silinmesi için sil komutunu kullandı veya bir şekilde kaydı seçip del tuşuna bastı...

İşte tam da bu noktada -silme eylemi gerçekleşmeden hemen önce- kayıttaki iki alanın daha önceden hazırlanmış koddaki gizli iki parametre ile karşılaştırılıp tutmadığı takdirde silinmesi tuttuğu takdirde herhangi bir mesaj verilmeksizin silme işleminin iptal edilmesi... Global komutları bilmediğim için yani bir nevi uyarı mesajlarının önceden engellenmesi gibi bir çözümü deneyen arkadaşlar var mı?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Form üzerinden silme işlemi yaptırılacaksa elbette bir şart oluşturulabilir ve bu şarta uyan ya da uymayan kaydın silinmesi engellenebilir. Ama şu var MDE bile yapsanız tablolara girip direkt tablo üzerinden hertürlü değişiklik yapılabilir.

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Tabloların sonuna kadar korunamayacağının farkındayım aslında, hatta diğer tüm veritabanları için de bu durum geçerlidir diye düşünüyorum. Form üzerindeki rutin kullanımda kayıt silinmesin yeterli benim için. 1. mesajda verilen örnek üzerinde böyle küçük bir kod uyarlayabilir misiniz. 1 mesajda verilen örnek programda uygulanmak üzere, alan adı "Ersen" ise silme işlemi mümkün olmasın, aksi takdirde silinebilsin gibi bir kod işimi fazlası ile görecektir.
Böyle bir kodu bilen arkadaşlardan yazmasını hassaten rica ediyorum.
Saygılar.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Forma bir düğme koyun ve alttaki kodu tıklama olayına yazınız..
İsim "Ersen" ise silmez, eğer başka bir isim varsa mevcut kaydı siler..

Kod:
Dim bb As ADODB.Connection
Set bb = Application.CurrentProject.Connection
If Me.Metin23 <> "Ersen" Then
bb.Execute "delete * from MUSTERIBILGI where ADI_SOYADI = '" & Me.Metin23 & "'"
End If
bb.Close
Set bb = Nothing
Me.Requery

Excel Vers. ve Dili
2002 Pro, Türkçe
Bu kodu d&#252;&#287;meye ba&#287;lay&#305;nca istedi&#287;imizi elde ediyoruz, ancak benim istedi&#287;im kullan&#305;c&#305;n&#305;n hem men&#252;deki sil komutundan hem de kayd&#305; komple se&#231;ip del tu&#351;una basarak da silmesini engellemek...

Bu &#351;ekilde bir &#231;&#246;z&#252;m m&#252;mk&#252;n m&#252;d&#252;r?