kayıtların eşleştirilmesi

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Elimde iki tablo var kayıtların eşleştirilip (bire -bir) hatalı olanların hata tablosuna alan adlarıyla birlikte yazılmasını istiyorum .

Aradaki farklılıklar , kaynak tablosunda olup mernis tablosunda olmayan veya tam tersi, eksik veya hatalı yazılmış bilgilerin hata tablosuna en son eklenen ;
hata açıklaması alanına yazılmasını istiyorum...

örnek uygulama ekte şimdiden teşekkür ederim.

Sn karaayhan
İlk önce alanlar arasında uyum yok, kaynak tablosunda hepsi metin, Veri Türü ve Alan Uzunluk larının aynı olması gerekiyor.
Hata listesini tablo ile değilde sorgu ile yapabilirsiniz.
Ekle menüsünde sorgu seçeneğini seçip çıkan sorgu çeşitlerinden Eşleşmeyenleri bul'u seçerseniz, sihirbaz sadace bir alanın karşılaştırılmasına izin veriyor ama sql görünümününden karşılaştırmayı genişletebilirsiniz.
Bir de Doğru kabul edilen tablo hangisi ise ona göre sorgulatmak gerekiyor.
Genişletmeyi de WHERE satırındaki tüm parentezleri silip yaparsanız karıştırmazsınız kendisi sonradan düzeltir. Örnek sql kodu aşağıda.
SELECT kaynak.[TC NO], kaynak.KUTUK, kaynak.DOGUM
FROM kaynak LEFT JOIN mernis ON (kaynak.DOGUM = mernis.DOGUM) AND (kaynak.[TC NO] = mernis.TC) AND (kaynak.KUTUK = mernis.[No])
WHERE (((mernis.TC) Is Null)) OR (((mernis.[No]) Is Null)) OR (((mernis.DOGUM) Is Null));

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Sayın ömerceri ilginize teşekkür ederim öncelikle ,
ben bilerek sorgu eklemedim yani eşleşmeyenleri bul sorgusu tek alan esas alıyor diye belki bu sorgu tipinde çoğaltılabilir ama tek bir sorguda halledilebilir diye SQL bilmiyorum . Sanırım bu işte SQL kullanarak halledilebilir...

örnek bir çalışma var excel.web'te ama excell ortamında hazırlanmış faydası olurmu bilmem ..

link aşağıda;

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=21718

aslında yapılmasını istediğim şey burdakiyle aynı

kolay gelsin..

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın karaayhan,

SQL bilmiyorum diye bir şey yok. Access le uğraşan herkes SQL ile az çok haşır neşir.

Bakın SQL i öğrenmenin en kolay yolu Sorgu sihirbazıyla sorgu hazırlamak ve bu sorgunun kodlarını incelemek. Basit seçme sorgusundan başlarsınız ve bir saat sonra SQL i öğrenmiş olursunuz.

Bu SQL cümlelerinin VBA kodlarına çaviren SQL Builder ınız da var sanırım bunu da çalıştırdıktan sonra 2. saat sonunda bu iş de hal olur. Kalır ufak tefek püf noktaları bunları ya araştırırsınız yada foruma sorarsınız.

Şimdi anladığım kadarıyla size sayın omerceri arkadaşımızın sorgusu yeterli değil ve bu değişik olan kayıtları bir tabloya mı yazdırmak istiyorsunuz. Öyle ise üstünde çalışayım ve ayrıntılı bilgi vereyim.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Evet sayın modalı SQL konusunun sorguları SQL olarak göster dediğimizde çıkan formüllerden oluştuğunu biliyorum ama direkt sorgu oluşturmak daha kolay geldiğinden bizi biraz tembel yaptı bu konularda, ayrıca SQL Builder'im var sayenizde edindim (teşekkürler) incelemek ve dediğiniz gibi öğrenmek isterim vaktim olunca oturup çalışacağım bu konuda...

Evet aradaki farklılıkları hata tablosuna (iki kaydı alt alta yazmak suretiyle karşılarına (Tc No, Anne Adı, Doğum Yeri, hatalıdır) veya Mernis kayıtlarında var olan kişi kaynak tablosunda yok yada tam tersi şeklinde bir hata ayıklama yada bulma tablosu oluşturmak asıl amacım.))

ilginize, bilginize teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Sayın Modalı, hâlâ sizden yanıt bekliyorum
vakit daraldı bu konuda oldu oldu, olmadı başka yollar bulmalıyız.

el cevap ne aşamadasınız bu konuda lütfen yazın?

Excel Vers. ve Dili
2003
LÜtfen Yardim

Arkadaşlar öncelikle yeni bulkduğum form sayfanızda nasıl mesaj gönderildiğini bilmediğimden dolayı, diğer arkadaşların sorularına cevap yazmış gibi soru yazdığım için özür dilerim.Ama yardım edebileceğinizi umduğum ve çaresiz kaldığım için bunu yapmak zorunda kaldım.
Sorunum; ekte gönderdiğim örnekte oluşturduğum forda kişilerin kaç defa 1. katta ve ya 2. katta görev yaptığını görmem mümkün mü? ve veri girişine devam ettiğimde de form kendi güncelleme yaparmı ?
Şididen çok teşekkür ediyorum.
Kendinize ve umutlarınıza iyi bakın.

Excel Vers. ve Dili
Sayın karaayhan,

Umarım işinizi görür. Biraz daha geliştirilebilir ancak şimdi vaktim yok.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Sayın karaayhan,

Bugün tekrar baktım uygulamaya ve hata düzeltme formunu da ekledim. Formların makyajını artık siz yaparsınız.

İyi çalışmalar:hey:

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
Örnekler bir harika olmuş ellerinize sağlık, ufak bir detay var onu özelden gönderdim size, o da olursa Fevkaladenin Fevkinde bir çalışma olacak ve bilinki birçok insan, birçok zahmetten kurtulacak katkılarınızla..

Forumdan ve bizlerden emeğini esirgemeyen kardeşim modalı, hakkın ödenmez senin..

kolay gelsin :)

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sizin yaptığınız kodlar, sadece örnek olarak;

If rstkay&#305;t("sube.ADI") <> rstkay&#305;t("nufus.ADI") Then
strHata = strHata & " Ad&#305; - "
Hata = Hata + 1
End If

'BURADA= rstkay&#305;t("sube.ADI") alan&#305; yeterli de&#287;il &#231;&#252;nk&#252; ikinci bir alan olarak sube kay&#305;tlar&#305;nda D&#304;&#286;ER ADI (DADI) var bunuda dahil etmeliydi yoksa ad&#305; "Mehmet Ali" olan birini subede "Mehmet" nufusta ise "Mehmet Ali" yazd&#305;&#287;&#305;ndan hata veriyor olmad&#305;&#287;&#305; halde bu Baba ad&#305; ve Anne Ad&#305;nda da b&#246;yle sorgu ile birle&#351;tirdim ancak sorun &#231;&#246;z&#252;lmedi bir baksan&#305;z hocam m&#252;mk&#252;nse

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
modal&#305; hocam soru size hitap ediyor &#246;ncesini siz biliyorsunuz l&#252;tfen bakarm&#305;s&#305;n&#305;z

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
say&#305;n modal&#305; ilginize te&#351;ekk&#252;r ederim en az&#305;ndan olmuyor diye yazm&#305;&#351;&#305;n&#305;z...
kolay gelsin..