Kdv Oranı Bulma

ERRİC

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2009
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-09-2025
Merhabalar ekte daha önceden edinebileceğiniz bir excel kitabım var; 2 farklı kdv oranı girdiğimde çalışıyor tek sorun küçük kuruş farkları kalıyor; sorum bu değil;
yine benzer bir tablo daha ekledim; aranacak bir excel burada 0,1,8,10,18,20 olarak kdv tutarları var; toplamda aylık olarak 500 adet fiş katılıyor; malum oranar arttı son aylarda; bunu makro, formül, vs yapılması mümkünmü acaba;
A3 DEN G3 E KADAR STANDART verileri var; şimdi burada e,f,g, görüne fer satırda farklı fiş girişleri yazılann yazılan değerler her defasında farklı kdv oranları dahil ediliyor; bu nedenle ilgili satırda h3-g3'ten kaynaklanan masrafları fişlerindeki var olan kdv tutarları yazıldığında; otomatik olarak n3 den y3 e kadar olan alanlarda ilgili kdv tutarlarına göre Matrah ve Kdv ayırma münkünmü;
Umarım anlaşılır olmuştur.
Saygılar

Ekli dosyalar

ERRİC

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2009
05-09-2025
Hocam verdiğiniz linkden aşağıdaki 2 dosyayı kullanarak;
Fiş KDV sini Hesaplama.
KDV AYIRMA
dosyamı yapamadım 05.09.2023 20:00 den 23:28 e kadar anlamadım , olmadı, benzer bir tablo var mı acaba; biraz denedim
dosyamın son hali "excel soru 60 Olması İstenilen 05 09 2023 23-26" ekte;
burada önemli olan tek satırda matrah (kdv hariç), kdv, genel toplam var;
ve bir satırdaki bir alışveriş fişinde birden fazla kdv oranı olabiliyor; bunu matrah ve kdv ayırsın istiyorum;
Genel Bilgi; Market Fişlerinde (bim,şok v.s.) kdv tutarları ayrı yazmayabiliyor; veya yazsa bile tek tek kdv hariç (matrah) kdv yi hesaplayıp excele tablo yapmak çok vakit alıyor;

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Microsoft® Excel® 2016 (Sürüm 2312 64 bit)
Türkçe
28-08-2024
Hocam iyi günler örneğin 100tl lik bir satır var ve bu 100 tl içerisinde bazı durumlarda %8 + %10 kdv ekleniyor ve siz de buradaki 8tl ve 10tl yi hesaplamasını istiyorsunuz doğru mu anladım?Ayrıca bu vergilendirmede bir sıralama var mı yoksa her biri genel toplamdan mı vergi yükleniyor yani 100tl lik bir fişte 10 tl+8tl mi vergi oluyor yoksa ilk önce %8i aldı kalan 92 üzerinden mi tekrar vergilendirme yapıyor bu bilgileri verebilirseniz formulüze edeyim.
Hocam verdiğiniz linkden aşağıdaki 2 dosyayı kullanarak;
Fiş KDV sini Hesaplama.
KDV AYIRMA
dosyamı yapamadım 05.09.2023 20:00 den 23:28 e kadar anlamadım , olmadı, benzer bir tablo var mı acaba; biraz denedim
dosyamın son hali "excel soru 60 Olması İstenilen 05 09 2023 23-26" ekte;
burada önemli olan tek satırda matrah (kdv hariç), kdv, genel toplam var;
ve bir satırdaki bir alışveriş fişinde birden fazla kdv oranı olabiliyor; bunu matrah ve kdv ayırsın istiyorum;
Genel Bilgi; Market Fişlerinde (bim,şok v.s.) kdv tutarları ayrı yazmayabiliyor; veya yazsa bile tek tek kdv hariç (matrah) kdv yi hesaplayıp excele tablo yapmak çok vakit alıyor;

ERRİC

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2009
05-09-2025
Ömer bey; 100 tl lik market harcamasında vergi yükü içinden alınıyor; normal firmalar gibi biz vatandaşlarında market harcamalarını düşünün zaten benim tablomdakilerde aynı şekilde market harcaması sadece biz muhasebeye gönderiliyor işlenmesi için;
100 tl lik bir fişte gıda harcamaları 1, temizlik v.b. 8, tutkal 20 (yüzde) oranlara sahip yani harcama bedeli olan 100 tl nin, içinde 1,8,20 gibi kdv ye sahip ürünler oluyor malesef oranlar 2 adet değil 0,1,8,10,18,20 şeklinde oluyor bir sıralama yok ve genel toplamın içinden hesaplanıyor; ben şimdi size canlı bir adet fiş görüntüsü ile ilgili olmasını istediğim exceldeki yerleşimini de ekliyorum;

Ekli dosyalar