KDV sorunu

Excel Vers. ve Dili
access
Arkadaşlar kolay gelsin benim sorunum var oda şudur eğer yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler
ekte bulunan dosyada PARA AYRINTI formunu açtığımda FATURADETAY'dan aldığı sonuçlarda KDV % onanı şartlı olarak çıkması gerekiyor,şöyleki ben KDV hariç desem ve demesem KDV oranı yazıldığı için Genel Toplama ekliyor buda tabii yanlış hesap çıkarıyor,sonuç olarak ;FATURADETAY adındaki formda bulunan KDV değerine yazılan % oranı şartlı olarak (KDV HARİÇ ise) PARA AYRINTI formundaki değerde (PARA SORGU7dan alıyor)hesaplama yapacak ,ama benim sorunumda ise KDV'ye % değeri ne yazarsan şartsız olarak hesaplama yapıyor,inşallah anlata bilmişimdir.
dosyam ekte

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Hesaplama yapan sorguda ya da onun bağlı olduğu sorgularda, tablolarda kdv dahil-hariç diye bir alan yok ki bunu şart gösterebilesiniz. Karışık bir tasarımınız var...

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
access
Hocam Kolay gelsin
FATURADETAY isimli formda KDV isminde açılan bir kutu var ,ondan KDV hariç ve KDV dahil diyerekten KDVS ismindeki kdv % oranının etkisini yapıyor bu olmazmı,yok olmaz diyorsanız öneriniz nedir.hangi tabloya ve forma eklemem gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
access
Yada şöyle diyeyim,benim amacım kişilerin Fatura toplamı ve Genel toplamlarını gün gün almam gerekiyor (KDV hariç ve Dahil olarak ) bunu örnek üzerinde yapabilecek arkadaşımız var ise ,istediği değişikliği form tablo ve sorgu üzerinde yapabilir , ekleyebilir çıkarabilir,bana yardımcı olabilirse çok sevinirim,teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
access
Dosyada tabloya ve sorguya KDV hariç dahil olarak ekledim ancak şartları ayarlayamadım ilginenen arkadaşlardan yardım bekliyorum ,şimdiden teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn Celoy;

Aşağıdaki örnekte FATURA tablosu ve FATURA Sorgu sorgusu var. Tabloda BirimFiyat, Miktar, KDVorani ve DahilHariç alanları var. Sorguda ise, KDVliTutar, KDVsizTutar ve DahilHariceGoreTutar alanları var.
Bu sorguyu ve /veya içindeki formülleri kullanarak istediğin verilere rahatça ulaşabilirsin.
Saygılar, iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
access
sayın ayhan2122 kardeşim ilgin için çok sağol ,benim istediğim KDV % oranının kendim yazmak örneğim KDV oranı %5 dediğimde o zaten otomatik hesaplıyor ,buradaki sonun ise KDV dahil olduğunda yazmışxolduğum %5 oranını otomatik olarak görmeyerek 0 olarak görmesi için bir şart koşmak .ilginize tekrar teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn celoy;
=IIf([KDV]="KDV HARIC";([TOPLAM])*([KDVS])/100;0)
Bu formulu formdaki KDVTOP kutucuğuna yazın.
Siz bu şekilde yazmışsınız.
=IIf([KDV]="KDV HARIC";([TOPLAM])*([KDVS])/100)

Saygılar, iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
access
sayın Ayhan2122 kardeşim çok teşekkür ederim ,ben şöyle bir çare buldum
Select Case Me.KDV
Case "KDV DAHIL"
Me.KDVS.Value = "0"
Case Else
Me.KDVS.Value = "5"
End Select
size Kolay gelsin,Sevgiler