Kesirli sayıların Hücre Formatı

Arkadaşlar ben sadeleştirmesini istemiyorum. Yani aynen yazdığım gibi 3/24 şeklinde kalmasını istiyorum. Ancak bi türlü yapamadım. Bir kesri yazdığımda Excel in onu aynen bırakmasını sağlayabilir miyim? bir hücrede 3/24 yazdığımda aynen gene 3/24 olarak görünmesini nasıl sağlayabilirim.

Baktım olmuyor başına ' işaretini koyarak yazdım yani metin gibi görmesini sağladım.

'3/24 şeklinde yazdığımda ise hesaplamalarda hata yapıyor.

3/24 istiyorum.:(:(:(

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Eğer bu 3/24 verisine göre hesaplama yapmak istiyorsanız bu şekilde hesaplama yapamazsınız.

Çünkü bir hücredeki veri ile tek hücredeki 3/24 sayısı ile işlem olmaz

Benim tavsiyem bir hücreye 3 yanına ise 24 yazmanızdır.

Bu şekilde örneğin (A1/C1)*B1 formülü ile hesaplamanızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

X

xxrt

Misafir
Hücre Biçimlendirmeden İsteğe Uyarlanmışı ayarlayın...

X

xxrt

Misafir
..........
Çünkü bir hücredeki veri ile tek hücredeki 3/24 sayısı ile işlem olmaz
Sayı ripek bir hücreye 3/24 Hücre Biçimlendir isteğe uyarlayarak yazarsanız,ayrı bir hücreyede çarpılması gerekeni yazarsak işlemi hesaplar..Yanılıyormuyum..:)

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
"Hücre Biçimlendirmeden isteye uyarlayarak" derken 3/24 şeklinde görünmesi için formatı nasıl ayarlıyoruz?

X

xxrt

Misafir
Sayın ripek,aslında bu benimde baş belası bir konum desem yalan olmaz.Genelde ödemelerde veraset işlemleri geliyor.Bu nedenle sıklıkla kullanıyorum.Pay ve payda hesaplamalarında..
# 3/24 formatı ile..

edit:# ile 3 arasında boşluk var.

Arkadaşlar şimdi bendeki durum şu

bir hücreye 3/24 yazmam gerekiyor. Bunun başka bir sayfaya da böyle yansıması gerekiyor. 1/8 diye göründüğünde anlamı değişiyor. yani 3/24 hisse oranı başka bir sayfaya da aynen öyle görünmesi gerekiyor.

bu 3/24 ile hesaplama yapmam gerekiyor. Şöyleki

Adamın arazisinin alanı diyelim 40000 m2 adamın hissesi de 3/24 (bu 3/24 başka bir sayfaya aynen yansıması gerekiyor.) 40.000 m2 yi 3/24 ile çarpmam gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Hocam sizin dediğiniz gibi işlem yapıyormuş.Hücre hesaplarken 0,125 sayısını dikkate alıyor.Buda doğru sonucu buluyor.

Bu yaştan sonra daha neler öğreneceğiz. :)

Sayın ripek,aslında bu benimde baş belası bir konum desem yalan olmaz.Genelde ödemelerde veraset işlemleri geliyor.Bu nedenle sıklıkla kullanıyorum.Pay ve payda hesaplamalarında..
# 3/24 formatı ile..

edit:# ile 3 arasında boşluk var.
yalnız bendeki oranlar değişken. bi yerde 3/24 iken başka bir yere 4/32 ya da 1890/30240 gibi.

yani basitçene ben excelin otomatik olarak bu kesirleri sadeleştirmesini istemiyorum. yazdığım gibi bırakmasın ve hesaplamalarda sorun çıkarmasın istiyorum. :(

X

xxrt

Misafir
Dediğinizi bulursanız banada haber verin.Bende onlarca satıra tek tek formatlıyorum..2/28,3/36 vs...

ripek,yaşınızda ne varki..Ben 40 yaşındayım..Bende bu yaşlarda öğrendim yada öğrenmeye çalışıyorum..
Paylaşıyoruz ya..Ayrıca ben bir hoca değilim..
Bu daha güzel...:hey:

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Belki biraz basit oldu ama, sanırım aşağıdaki fonksiyon şimdilik kullanılabilinir.

Oranın olduğu hücrenin formatı TEXT yapabilirsiniz.Böylelikle görüntü istediğiniz gibi olur.

Kod:
Function PayPayda(Oran, Rakam As Range)
On Error Resume Next
Dim böl, a, Pay, Payda As Variant
a = Len(Oran)
böl = Application.WorksheetFunction.Search("/", Oran)
Pay = Left(Oran, böl - 1)
Payda = Right(Oran, a - böl)
PayPayda = (Rakam / Payda) * Pay
End Function

Son düzenleme:
X

xxrt

Misafir
Evet fonksiyonunuz işe yarıyor..
Tabiiki dediğiniz üzere text olark aldığı için görünümü istenilen formatta veriyor.
Güzeldi..

X

xxrt

Misafir
Çalışma kitabınız açıkken ALt+F11 basıyoruz.Gelen sayfadan Insert>Module tıklıyoruz.Kodları oraya yapıştırıyoruz.
Çalışma sayfasına istenilen kesirli sayıları yazıyorsunuz.

Ben dediklerini yaptım kodları yapıştırdım ve sayfayı kapattım. Ancak 3/24 yazdığımda Mar.24 olarak gösteriyor. Yapmam gereken başka bişi var mı acaba.?

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Hücrenin formatını TEXT olarak düzeltin..

Son bişi daha soracam.

Bunu Tüm excel dosyalarına nasıl uygulayabilirim. Bunun tüm excel belgelerine otomatik yerleşmesini sağlayabilir miyim

X

xxrt

Misafir
Son bişi daha soracam.

Bunu Tüm excel dosyalarına nasıl uygulayabilirim. Bunun tüm excel belgelerine otomatik yerleşmesini sağlayabilir miyim
Eklenti olarak tüm çalışmalarında kullanabilirsin..

Boş bir çalışma kitabına fonksiyonu yapıştır.
F12 bas
Kayıt Türünü M.Eklentisi olarak işaretle
Çıkan klasöre kaydet..(Örnek test adı olsun)
Daha sonra kaydet çık.
Yeni çalışma kitabı aç
Araçlar>>Eklentiler kısmından test adlı kaydettiğin dosyayı işaretle ..Bukadar..

Ayrıntılı olarak Bakınız..
http://www.excel.web.tr/showpost.php?p=108162&postcount=1

Son düzenleme: