Kişilere bilgi girme

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
Arkadaşlar öncelikle herkese selamlar.Ben access konusunda çok yeniyim.Lütfen bana yardımcı olum.Biz bir yardımlaşma sandığı tarzında bir oluşum kurduk.100 eyakın arkadaş ın katılımıyla.Ve bu arkadaşlar her ay aidat tarzında ödemelerini kaydedeceğim,üyelik tarihlerini tutacağım,Oluşan hesabın yekününü göreceğim,gerektiğinde ödeme yapıldığında kimlerer ne kadar ne sebepten yapıldıgının tutulacağım,istenildiğinde kagıda kişileri tektek veya toplu çıktı alacağım ve bir arama özelliği koyup istediğim kişinin bilgilerini göreceğim ve değişiklik yapacağım bir access programı yapmak istiyorum ama ben mümkün değil içinden çıkacak gibi görünmüyorum.Nasıl yapacağım konuşunda yardımcı olacak arkadaşlara şimdidem müteşekkir olacağımı bildiririm.Saygı ve selamlar

Excel Vers. ve Dili
2003
Sayın dilefkar biraz bir şeyler yapmaya çalışın eğri doğru bir şeyler orataya koyun takıldığınız yerde yardım isteyin daha şık olur.iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
Doğrudur ama ben daha mantığı tam çözemedim okuyarak ta çözemiyorum.Anlatanda olmayınca.Yani kısaca mantık olarak ben bu ekleyeceğim üyelerin isimlerine tablo mu oluşturacağım.direk forum dan da tablo ekleyebilecekmiyim?:d))))

Excel Vers. ve Dili
2003
sayın dilefkar
önce üyelerin adı soyadı ve diğer özelliklerini belirten bir tablo yap bu tabloda tckimlikno primarykey birincil anahtar olsun
sonra başka bir tablo yap ondada ödemetutarı, ödemetarihi, tckimlikno olsun tckimlikno sayı alanı tutar sayı ve tarih lerde tarih alanı olsun
bunları daha sonra ilişkilendireceğiz

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
işte ben burada takılıyorum her üyeye ayrı bir tablo mu oluşturacağım.yoksa hepsini bir tablo içinemi oluşturacağım.ayrıca tc kimlik falan olmayacak sadece isim soyisim üyelik tarihi birde her ay aidatler girilecek.aslında excellde yaptım aşağı yukarı onun gibi biraz daha iyi bir form sayfası olsun ve daha kolay olsun diye access düşünüyorum.ama excell i buraya nasıl koyacam bulamadım

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
Sanırım ben sizi anladım biraz geç oldu ama.iki ayrı tablo yaptım.
1-üye bilgi diye:içinde üye adı soyadı ve üyelik tarihi 2-ödeme:adı soyadı,ödeme tarihi ve aidat diye 2 tabloda da üye adları birincil anahtar yaptım.bekliyorum:d)

Excel Vers. ve Dili
2003
üyeler tablosuna üyeNo diye alan ekle bunu otomotik sayı yap ve primary key bu olsun
diğer tabloyada üyeNo alanı ekle fakat bu sayı olsun
sonra ilişkilere gir üyeNo alanı üzerinden ilişki kur ve tablolara dön tablolardan üyeler tablosu seçili iken ekle ye gel otomotik form a bas senin için alt formu olan form yapacaktır.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
Ödemeler tablosuna ekleyeceğim üye no da birincil anahtar mı olacak.bir de ilşki kurarken ödemeler toblosundaki üye no sunamı üyeler tablosundaki üye nosunamı ilişki kuracam ilişki kurarken üye numarasına çift tıklayınca sol tablo adı sağ tablo adı falan diye bir ekran geliyor ilişkiyi oradan mı ayarlayacağım.inan biz bu işi bir yaparsak çözeceğime inanıyorum ama seni de yoruyorum kusura bakma kardeş.Ama sen bana verdiğim bilgilerin olduğu bir tablo anlat sana zahmet tc kimliği çıkarınca ben üye adını falan birincil yapmıştım kafam karıştı.istersen msn üzerinden yardımcı olursan daha sevinirim.Seni çok yormuş olmazsam eğer.en azından sende bilgi servetiyin sadakasını vermiş olursum.

Excel Vers. ve Dili
2003
Ödemeler tablosundaki üyeno sayı olacak Üye tablosundaki üyeno birincil anahtar(otomotiksayı) olacak ilişki bu iki alan üzerinden kurulacak

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 tr
ben msn yi vereyimde şu işi banan iyicene biranlat kardeşim ya. msn adresim aradaki orta tire genelde karışırda:) gezgin-prens@hotmail.com[/email]