klavyeden girerken ilgili satır seçilerek gelsin

arkadaşlar mesela 500 satırlık bir kodlama sistemi var
her kodlama sistemi farklı

54.9865.323.85.2 aaaaaaaaaaaaaaaaaa
51.9865.23.45.1 aaaaaaaaaaaaaaaaaa
53.981.12.165.125 aaaaaaaaaaaaaaaaaa
41.94.265.5.1285 aaaaaaaaaaaaaaaaaa
30.99.96.65.87 aaaaaaaaaaaaaaaaaa
25.932.8.55.3366 aaaaaaaaaaaaaaaaaa

gibi...
ben bir hücreye 41. yazarken hemen yukarıdaki örnekteki dördüncü sıradaki 41 ile başlayan satır gelsin istiyorum....
örnek dosya ekte. umarım böyle bir imkan vardır.
şimdiden teşekkürler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
umarım böyle bir imkan vardır.
Maalesef böyle bir imkan yoktur. Sayfa üzerinde işlem yaparken yazar yazmaz işlem yapmak sözkonusu değildir. İşlemin yapılabilmesi için imleçin hücreden ayrılması veya delete işleminde olduğu gibi işlemini tamamlayıp pasif duruma geçmesi gerekir. Ancak Excelin hazır bir özelliği olan otomatik tamamla, altalta boşluksuz giden satırlarda ve sadece metin içeren verilerde böyle bir kolaylık sağlıyor fakat buda sizin isteğinizi yerine getirmez.

Sayın leventm;
aşağıdak linkte bulunan restaurant programında adisyon arama bölümü diye bi yer var. mesela buraya adisyon numarasını girince girilen numaralı adisyon kalıyor diğerleri yok oluyor.
Belki sorunu ben yanlış izah etmiş olabilirim. excel diliyle bu nasıl anlatılır tam olarak bilemiyor olabilirim.
ancak bu linkte bulunan sistemle benim istediğim aynı gibime geldi...
http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=19322

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sizin linkini vermiş olduğunuz dosyada textbox yardımıyla otomatik filtreleme kullanılmış sizde bu şekildemi istiyorsunuz?

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE XP TÜRKÇE
OFFİCE 2003 TÜRKÇE
OFFİCE 2010 TÜRKÇE
OFFİCE 2013 TÜRKÇE
sn abcd efe;
yine bu forumdan bir arkadaşın hazırladığı
çalışma işinizi görür kanısındayım.

Sayın gunaygergin;
gönderdiğiniz dosyadaki sistem evet işimi görür. ancak bu sistemin çalışma mantığı nedir açıklayabilir misiniz?
yani ben sıfırdan bir çalışma yaparken bu sistemi nasıl hazırlayacam
(diğer arkadaşlar gücenmesin herkes cevap verebilir tabiki :) )

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE XP TÜRKÇE
OFFİCE 2003 TÜRKÇE
OFFİCE 2010 TÜRKÇE
OFFİCE 2013 TÜRKÇE
Private Sub TextBox1_Change()
On Error Resume Next
SONUC2 = TextBox1.Value
Set FC2 = Range("A7:J65000").Find(What:=SONUC2)
Application.Goto Reference:=Range(FC2.Address), _
Scroll:=False
Selection.AutoFilter Field:=1, Criteria1:="*" & TextBox1.Value & "*"
End Sub

Burada otomatik süz işleminden faydalanmış.
Textbox ta veri değiştikçe kodlar tekrar çalışıp süz işleminin sonuçlarını sıralıyor.

sn admin ya da moderatör arkadaşlar bunu daha açık bir dil ile anlatabilirler.
benim lisanım yeteli değil. çalışmalarınızda başarılar.
textbox u ilişkilendirmiş.

denedim yapamadım. heralde biyerlerin alan tanımı falan gibi bişeyler olması lazım. filtre uygula diyorum texbox oluşturup oraya ilgili hücre aralığındaki herhangi bişey yazıyorum bişey olmuyor :hayir: :?:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
filtre uygula diyorum texbox oluşturup oraya ilgili hücre aralığındaki herhangi bişey yazıyorum bişey olmuyor
Olmaması için;

1-İlk satır filter halinde değildir.

2-Kod içindeki Field yanlış seçilmiştir. Bu süzme yapılacak sütunun sırasını ifade eder.

3-Tarih olarak süzme yapıyorsanız direk olarak sonuç elde edemezsiniz bunun için kodlara küçük bir ilave yapmak gerekir.

Sayın leventm;
gösterilen yollara göre bir dosya oluşturdum kısmen çalışıyor. ancak baya problemler var. fileld sayılarını değiştirdim, kodları tek tek anladığım kadarıyla inceledim bir problem görünmüyor ama çalışma sistemindeki problem devam ediyor. büyük bir ihtimal bir iki değişiklik gerekiyor ama bulamadım. dosyayı gönderdim. benim her texbox ta arama yapılabilsin. hangi sütunda arama yapılıyorsa o sütun dikkate alınsın ve ilgili sütuna ait satır komple ekrana gelsin. yardımcı olursanız sevinirim...

uğraşmadan olmaz dediniz 2 haftadır kendi çapımda uğraşıyorum size gönderdim umursayan yok. diyecek bişey yok yani. sizlere hazır bir dosya sundum. açılıp bakılacak o kadar... :|