Kod yazarken açıklamasıda olsun

Excel Vers. ve Dili
office xp tr
Forum üyelerinin sormuş oldukları sorulara kodlama yaparak cevap veren üyelerimiz yazdıkları kodların açıklamalarınıda mümkün olduğunca yazarlar ise tüm üyelerimizin gelişimi açısından faydalı olacağı kanısındayım saygılar.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003
TÜRKÇE
Çok iyi bir fikir, katılıyorum. Böylelikle neyin neye yaradığını öğrenmiş oluruz. Teşekkürler ileriexcel...

Excel Vers. ve Dili
7 TR 2013 excel TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-03-2024
bende bu konuda arkadaşlara katılıyorum
kod yazan arkadaşlar altına 1 satır acıklama ekleyebi lirse hem koda daha cabuk ısınır hem bizde birşeyler yapabiliriz
:icelim:

gezgin-49

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
22-09-2028
Ben de tüm yüreğimle bu fikire katılıyorum, zira bu vesile ile öğrenme hızımızın % 100 hatta % 200 artacağına inanıyorum, bu konuda Sayın Site yöneticileri ile Sayın Uzman arkadaşlara sesleniyorum, hiç olmazsa bir denerseniz, gerçi sizin için biraz zahmetli olacak ama siz değerli insanlar bu siteye, paylaşıma gönül veren ÜSTADLARIMIZSINIZ, bizi bu isteğimizden mahrum etmeyin lütfen, hepinize saygılar sunuyorum.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Makro konusunda aynı sıkıntıları çeken bir insan olarak, öğrendiğim ve bildiğim kadarıyla makrolu önerilerimde kodların açıklamalarını yazmaya çalıştım, ama...
ama..
kimseden olumlu bir düşünce almadım
neden acaba?

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
30-11-2022
Aynı şekilde kodlara açıklama yazmak hem zaman kaybına, hemde bana göre biraz hazıra konmak gibi geliyor.
Bizlerde işlerimizden zaman buldukça arkadaşlarımıza yardımcı oluyoruz.
Birde açıklama yazarsak sanırım birçok arkadaşımızın sorununa cevap yazacak vakit bulamayabiliriz.

Bu konuyu öğrenmek isteyen kişilerinde kitaplardan,internetten ve benzeri kaynaklardan
araştırmada bulunarak kendisini geliştirmesi gerekmektedir.
Ancak bu şekilde kalıcı olarak öğrenilebilinir.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Haluk bey'in bir sloganı var : "Kod anlatılmaz, .... yazılır !" ağırlıklı olarak bu görüşe meyiliyim. Kod kısa olursa ve geniş zaman varsa, arada bir Türkçe olarak izahatı yapılabilir. Şimdi, kodlar uzun olunca nasıl bir açıklama yapılacak. Excel olsun veya Makro kodları olsun, bir çırpıda öğrenilecek bir uygulama değil. Daha çok araştırma, düşünce, sabır ve alıştırma vs. ile ilintilidir. Benim tavsiyem : Kodları parçalara bölerek öğrenmeye ve mantığını kavramaya çalışın. Eğer yapılan bir uygulama(program) yakın çevre takdir ediyorsa, beğeniyorsa; demek ki, bir nebze mesafe kaydedilmiş demektir.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın Ripek ve sayın Seyit Tiken'e katılıyorum.:cool:

Excel Vers. ve Dili
türkçe
merhaba;

bende sn sezar ın katıldıklarına katılıyorum. :D
Foruma katılan arkadaşlardan ricam burdan birşey öğrenmeye çalışmaları yani ben sorumu sorayım biri bana hazırlasın olmasın çok rica. Birde yardım gelmeyince bakıyorum asabi yazılar oluyor..
Vakit buldukça tüm arkadaşlarımız yardımcı olmaya çalışıyor..
Hatta ben işinin içinde o yoğunluğa rağmen cevap yazmaya çalışan arkadaşlarımı biliyorum..
Bu forumun amacı bilgileri paylaşmak onun için saygılı ve seviyeli bir çerçevede birbirimize destek olalım..
Kodların açıklamasına gelince bencede bu biraz hazıra konmak oluyo biraz sabırla bu işi öğrenmeye bakalım arkadaşlar..
Saygılarımla.......

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
V.basic for applications

Evet forumda sorular cevaplanıyor tabi bu sadece sırf iyilik olsun diye yapılmıyor aynı zamanda yardım eden arkadaşların excel bilgiside geliştikçe gelişiyor. Demekki soru soran arkadaşlarda cevaplayan arkadaşlara yardım etmiş oluyorlar.Fakat açıklaması olmayan kodlar vba bilgisi çok az olupta ilerletmek isteyen arkadaşlara fazla fayda sağlamıyor .Bence gönüllü olacak arkadaşlarda mümkün olduğunca kodların açıklamalarınıda yapıp vba meraklısı kardeşlerimize biraz daha destek olmalıdırlar diye düşünüyorum.