Kodları xxx.dll İçinden okuma

neo

Kodları xxx.dll Ýçinden okuma

:hey: Allahın Bereketi ve Rahmeti Üzerinize olsun

İşletmelere yönelik çalışmalarımızda yapmış olduğumuz excel çalışmaları genelde dosya boyutları oldukça büyük oluyor buna verilerin eklenmesiylede bu çalışma esnasında oldukça sıkıntı yaratıyor bunu için aklıma bir şeyler geldi ama nasıl yapacağımı bilmiyorum ....

Vba kodlarını excel haricinde örneğin xxx.dll diye bir dosyanın içine yazsak bu kodları o dll içinden okusa nasıl olur
vba da hangi kod için hangi dll yolunu yazsak gibi birşey olabilirmi
mesala aşağıdaki kodlar için

Aşağıdaki kodları xxxx.dll içine yazsak

Const strTxtFile As String = "C:\Sirket.txt"
Const MyCheckVal As Long = 123456
'
Sub Auto_Open()
Dim InputData As Variant
Dim FileNum As Long
Dim x As Integer
FileNum = FreeFile
If Dir(strTxtFile) <> Empty Then
Open strTxtFile For Input As FileNum
x = x + 1
Do While Not EOF(FileNum)
Line Input #FileNum, InputData
If Left(InputData, 6) <> MyCheckVal Then GoTo NoGo:
If x = 1 Then Exit Sub
Loop
Close FileNum
ThisWorkbook.IsAddin = False
Else
NoGo:
ThisWorkbook.IsAddin = True
MsgBox "Kayitli kullanici degilsiniz....", vbCritical, "Kullanicinin dikkatine !"
ThisWorkbook.Close SaveChanges:=False
End If
End Sub
'

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba;

Dediğiniz türden bir şey yapılabilir ama;

1) Sözkonusu DLL dosyasına müracaat etmek için, sizin ana dosyada yine bazı kodlar olmak zorunda.

2) DLL dosyası hazırlamak için elinizin altında bu işi yapabilecek bir yazılımınız var mı ?
(VB5.0, VB6.0, Office Developer sürümü .... bunlar oldukça pahalı yazılımlardır.)

3) DLL dosyası hazırlamayı bilmiyorsanız, değişiklikleri sizin yerinize kim yapacak ?

4) Hazırlanan DLL dosyasını, ana dosya ile birlikte diğer kullanıcıların bilgisayarlarına da yüklemeniz gerekecek.

5) Bu işi dosya boyutunu küçültmek için düşünüyorsanız bence hiç gerek yok. İyi yazılmış bir kod, modul başına dosyayı 64 KB' dan fazla etkilemez.

6) Bence yapılması gereken, verilerin bulunduğu ana dosyada herhangibir kod kullanmadan başka bir dosyaya kodların yazılan kodlarla, veri dosyasına müracaat ederek işlemlerin yapılması. Bu şekilde, verilerin bulunduğu dosya her zaman güvenlik altında olur ve başına bir iş gelmez. Çünkü gerek işletim sistemlerinin çeşitliliği, gerekse kullanıcıların bilgi ve merak :mrgreen: seviyesindeki değişiklikler nedeniyle, kodlarda bir problem olduğu zaman kodların da içinde yer aldığı veri dosyası her zaman risk altındadır. Bu nedenle, kodları başka bir dosyada (xla olarak da düzenlenebilir) bir ara birim olarak kullanmakta fayda var.

Ama bu işi kendiniz yapamazsanız, o zaman profosyonel bir yardım almanızı size tavsiye ederim.

neo

:hey: Mehaba

Yardımızız için teşekurederim çevremde bu işi en iyi bilen benim bu tür bir yardımı nerden alabilirim

Saygılarımla,

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Merhaba;

Program kodları yazan birisini bulmanız gerekiyor.

Dilerseniz, forumun "Belirsiz Konular" bölümüne nasıl bir şey istediğinizi daha açık bir şekilde anlatarak, size ulaşılabilecek e-mail adresinizle birlikte bir mesaj post edebilirsiniz.

Belki forumumuzda bu tür işleri ücreti karşılığında, profosyonelce yapan üyelerimiz vardır, şahsen ben bilemiyorum.

neo

:hey:

Haluk bey ilginize çok teşekkurederim