Köprü yöntemi..

Herkese selam;

Bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim.

Ã?rneğin Kitap1 içinde Sayfa1 ve Sayfa2 sayfaları var. Yapmak istediğim ama bir türlü beceremediğim olay şu. Sayfa1 'de A1 hücresinde örneğin ahmet yazsın ben buna yani A1 hücresine bastığımda Sayfa2 'deki B1 hücresine hem gitmesini hemde gittiğinde orada ahmet 'in yamasını istiyorum. Þimdi köprü yoluyla gidiyor ama ahmet 'i yazdıramıyorum. Yani A1 hücresinin içerisinde ne yazıyorsa Sayfa2 'deki B1 hücresinede onu yazsın. Yardımcı olursanız çok makbule geçer.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sorunuzdan anlaşılmıyor ama eğer Sayfa1'de tek link varsa
sayfa modülüne aşağıdaki kodu eklerseniz, link nereye giderse gitsin oraya taşor link için seçtiğiniz ismi..

Private Sub Worksheet_Deactivate()
ActiveCell.Value = Hyperlinks(1).TextToDisplay
End Sub

danersin,
cevap için teşekkürler ama ben acemiyim cevabını anlayamadım.

daha açık anlatabilirsen çok memnun kalırım..

sorum şu;

sayfa1 de a2 hücresinde herhangi bir şey yazıyor. örneğin ahmet. ben bu a2 hücresini köprü yöntemi ile sayfa2 deki b2 hücresine taşımak istiyorum. yani sayfa1 deki a2 hücresine bastığımda sayfa2 ye b2 hücresine gitsin ve orada ahmet yazsın. kafayı yemek üzereyim. lütfen yardım edin.......

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Sayfa1'in makro kısmına kopyalayın

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target = Range("A2") Then Sheets("sayfa2").Range("b2").Value = Range("A2")

End Sub

Ayrıca Sayın Danersin'in makrosunuda kopyalarsanız olur.

Ayrı ayrı deneyin

Saygılarımla

Selamlar ve yardımlardan dolayı çok teşekkürler...

Herşeyden önce gerçekten yardımlar çok makbule geçti ama tam olarak istediklerimi hala daha yapamamaktayım. Eğer yardımcı olabilirseniz gerçekten çok ama çok sevinirim.

Benim asıl gayem bir fiyat teklif programı yapmak (bilgisayar sökterinde).
ama bir türlü istediğim gibi olmuyor...

sorunum şu;
sayfa1 de anakartlar başlığı altında 25 değişik anakart ve hemen yanındaki hücrede fiyatlar var.

A B C D ...............
1 ANAKARTLAR FİYAT
2 ASUS 20
3 GIGABYTE 30
4 HIS 17
........
........

Sayfa2 de ekran kartları, Sayfa3 de harddıskler, Sayfa4 de ramler var. Sıralanışı ortalama yukarıdaki gibi.

Sayfa5 de ise asıl fiyat liste şablonum var. yani şöyleki örnek olarak:

A B C D E .....
1 MALIN ADI ADET FIYAT TOP.FIYAT
2 ANAKART
3 EKRAN KARTI
4 HARDDISK
5 RAM

Þimdi bu sayfada yani Sayfa5 de A2 ye yani ANAKART yazısına tıkladığımda Sayfa1 e gitsin (ki bunu köprü yöntemiyle yapabiliyorum). Sayfa1 de örneğin A2 ye yani ASUS un üstüne bastığımda Sayfa5 de B2 ye yazsın ve Sayfa1 deki B2 hücresindeki fiyatı olan 20 rakamı Sayfa5 deki D2 ye yazsın. Ã?teki sayfalarda bu mantık ile çalışacak.

Umarım derdimi anlatabilmişimdir ve çok karışık değildir.

Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

Þimdiden çok teşekkürler ve herkese kolay gelsin.........

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
İstediğiniz şekilde yapılması elbette mümkün ama ben veri seçimleri için userformdan bir arayüz hazırlayıp,seçimleri ve fiyat teklifini bunun üzerinden hazırlamanızı öneririm. Eğer bir userform hazırlayabilirseniz,kodlar konusunda yardımcı olabiliriz. Eğer userform hazırlamakta sıkıntı çekerseniz o konudada yardımcı olabiliriz.

Cevap için teşekkürler...

Lütfen cahilliğime verin ama ben exel 2002 tr kullanıyorum. userform nedir ve nasıl hazırlanıyor bilgi verirseniz sevinirim. teşekkürler...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ben bir çalışma hazırlıyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekte epeyce uğraşıp bir örnek hazırladım. Bu çalışma geliştirilerek bir çok üyemizin istifadesine örnek bir çalışma olarak sunulabilir. Dosyayı açtığınızda karşınıza çıkan butona bastığınızda veri girişi için userform açılır. Formdaki kutulara gerekli bilgileri yazdıktan sonra "Fiyat Listesi Hazırla" butonuna bastığınızda listeyi hem userform üzerinde hemde sayfa üzerinde oluşturur. Userformu kapatarak sayfa üzerinde çıkış alabilirsiniz. İsterseniz userforma bir yazdır butonuda ilave edilebilir. Malzeme isimleri olan sayfaya tablo düzenini bozmayacak şekilde 100 adet parça tipi ilave yapabilirsiniz. Yeterli gelmezse arttırılabilir. Dosya üzerinde bir inceleme yaparsanız ona göre gerekli ilaveleri yaparız.

Herşeyden önce çok teşekkürler, hiç bu kadar uğraşacağınız aklıma gelmemişti. Çok mahcup oldum elinize sağlık...
Yaptığınız userform çok güzel ancak (inanın bu kadar uğraşacağınızı bilmiyordum.) tam olarak benim ihtiyacıma göre değil ve bana göre çok karışık. Çünkü benim yaklaşık 40 değişik ürün kategorim ve ortalama her ürünün ismi zaten çok uzun (Ã?rn.: Gigabyte IP1000g I865 Chıpset 8xAGP Ses+Lan+Sata+Raid 4xDDR Ram gibi). Bu yüzden ben tıklamalar sayesinde sayfalar arası dolaşıp en son seçtiğim ürünü bir sayfada (fiyat teklifi sunacağım sayfada) toparlamak istiyorum. Ben köprü yöntemiyle zaten sayfalar arası dolaşabiliyorum ama en son seçtiğim ürün ve fiyatı, fiyat teklifi sunacağım sayfada getiremiyorum. Çünkü bende dediğim gibi yaklaşık 40 değişik ürün grubu ve yaklaşık 5000 değişik ürün var. Eğer zahmet olmayacaksa yardımcı olursanız gerçekten hayat kurtaracaksınız ve işlerim inanılmaz kolaylaşacak. Þimdiden çok teşekkürler. Herkese kolay gelsin...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekte istediğinizi karşılayacağını sandığım bu örneği inceleyin. Eğer takıldığınız yer olursa yardımcı olmaya çalışırız.

Teşekkürler, kesinlikle istediğim şey buydu elinize sağlık...
Ama acemi olduğum için bunu nasıl yaptığınızı adım adım açıklayabilirseniz bende kendi formuma uygulayabilirim. Birde buradaki harddisk kısmı tam olarak çalışmıyor (bilginiz olsun diye söylüyorum). Ben burada araçlar-makro-visual basic düzenleyicisinde thisworkbook sayfasında bazı kodlar var. Bunların dışında exelde farklı seçenekler yaptınızmı (1), eğer yapmadıysanız bu visual basic düzenleyicisindeki kodaları bana açıklayabilirseniz çok minnettar kalırım. Herşey için teşekkürler.. Kolay gelsin...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sadece tespit ettiğiniz kodlar mevcuttur başka hiç bir uygulama yoktur. Gerekli açıklamaları aşağıda kodların yanına yazdım.

[vb:1:51d4bf0365]Private Sub Workbook_SheetSelectionChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)
On Error Resume Next 'hata durumunda kodun çalışmasını devam ettirir
If ActiveSheet.Name = "FİYATTEKLİFİ" Then Exit Sub 'FİYATTEKLİFİ sayfası seçili iken kodun işlem yapmasını engeller
If Selection.Cells.Value = "" Then Exit Sub 'boş hücrelerde kodun işlem yapmasını engeller
sat = Sheets("FİYATTEKLİFİ").Columns(2).Find(ActiveSheet.Name).Row 'Aktif sayfanın ismini FİYATTEKLİFİ sayfasındaki B sütununda bulur ve satır değerini sat değişkenine atar
Sheets("FİYATTEKLİFİ").Cells(sat, 3) = Selection.Cells.Value 'FİYATTEKLİFİ sayfasındaki sat değerine atanan satır ve C sütununun çakıştığı hücreye seçilen ürünün adını yazar
Sheets("FİYATTEKLİFİ").Cells(sat, 5) = Selection.Cells.Offset(0, 1).Value 'FİYATTEKLİFİ sayfasındaki sat değerine atanan satır ve E sütununun çakıştığı hücreye seçilen ürünün fiyatını yazar
Sheets("FİYATTEKLİFİ").Select 'FİYATTEKLİFİ sayfasını seçer
End Sub
[/vb:1:51d4bf0365]

Teşekkürler..
Þimdi bunun üzerinde çalışmayı başlıcam bitirince söz buraya göndericem hem herkes bakar hemde fikirlerinizi alırım. Gerçekten hayat kurtardınız. Bunun için tam 1 aydır inanın uğraşıyordum..
Herkese selamlar...