koşula göre eğer say

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
herkese kolay gelsin;
eğersay ile ilgili bir sorum olacak açıklama örnekte yazılı..
tüm forum üyelerine saygılar,sevgiler

yusuf

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Ã?ncelikle F sütunundaki koltuk sayıları metin olarak algılanıyor Excel tarafından. Bunu düzeltmelisiniz. Metin olarak algılandığı müddetce fonksiyonlar ile çözemezsiniz bu soruyu.

eğersay kullanmak yerine
x13 hücresine aşağıdaki formülü yazdım. işinizi görürmü bir bakın.

=EÐER(D13<>"";EÐER(F13<90;1;EÐER(VE(F13<200;F13>90)=DOÐRU;2;EÐER(VE(F13<270;F13>200)=DOÐRU;3;4))))

Son olarakta Excel dil ve versiyonunuzu üstte profil linkine tıklayarak imza bölümünüze yazarsanız formülü hangi dilde yazacağımız konusunda tereddüt yaşamayız. Kolay gelsin.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
hehe heheh heee....

Bu forumu seviyorum ya....

Pazar gunu birileri bisiler soruyor, birileri cevap yazmak icin cirpiniyor .....

Bazilari da benim gibi bakip duruyor .....

:mrgreen:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sizmi bakıp duruyorsunuz. :D

Bence yine ilham arıyorsunuzdur.

Samimi şekilde sorulan sorulara cevap yazmazsam uyku tutmuyor nediyim. Evvelki gün 3.30'a kadar soru çözmeye uğraştım. Bu bahane ile öğrenmek isteyen arkadaşlarada çok emin olduğum birşey söyliyim. Kalıcı birşeyler öğrenmek istiyorlar ise burada soru cevaplamaya çalışsınlar ve hata yapmaktan, bizlerden ve diğerlerinden hiç ama hiç çekinmeden cevaplarını yollasınlar. İnanın öğrenmenin en iyi yolu bu. Sayenizde çok şey öğreniyorum arkadaşlar. (Ve sn . raider gibi ustalarımızın sayesinde :hey:

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Danersin bey ilginize ve hızınız için çok teşekkürler
Biraz daha açıklama ekledim
Saygılarımla
Yusuf

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Bazen anlayışım kıtlaşıyor. Kusura bakmayın. O kadar farklı ihtiyaçlar gelebiliyorki. Ama soruyu soran arkadaş doktor, avukat, mühendis, tüccar, esnaf, öğrenci olabiliyor ve hepsinin işinin inceliğini anlamak zor oluyor.

Mesela şimdide şunu soracağım, aynı anda 2 , 3 uçak geldiğinde, eleman sayısı uçak sayısı ile ilişklimi yoksa toplam koltuk sayısına göre elemnan tespit etmek yeterlimi. eğer cevap ikincisi ise

Y sütununda
=ETOPLA($D$2:$D$500;V3;$F$2:$F$500)

Z sütununda
=EÐER(Y3=0;"";EÐER(VE(Y3>0;Y3<90)=DOÐRU;1;EÐER(VE(Y3>89;Y3<200)=DOÐRU;2;EÐER(VE(Y3>199;Y3<270)=DOÐRU;3;4))))

formüllerini kullanarak tespit edebilirsiniz. (bu formülleri birleştirmek mümkün ama çok uzun olacağından gerek duymadım, gerekirse ikinci formüldeki her Y3 yerine ilk formülü koymalısınız.

Yok cevap her uçağın eleman kriteri ayrı ayrı ise sanırım makrolara başvurmak gerekecek. :? ?

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
iki , üç uçak aynı anda gelirse tabiki ihtiyaç uçak sayısı * adam olarak değişiyor örneğin 0050 de iki uçak varsa 190 koltuklu otomatikman 0050 deki ihtiyaç 2*2=4 oluyor.Ã?rneğin geniş bir kısmını gönderiyorum dosya biraz büyük işyerinden de zipli dosya alamıyorum firewall yüzünden

Saygılarımla
Yusuf

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
yincekara,
tabiki ihtiyaç uçak sayısı * adam
Sizin için tabiiki olabilir ama anlatmak istediğim şu idi.
91 kişilik uçağa 2 kişi gerekir diyorsunuz.
182 kişilik uçağada 2 kişi gerekir diyorsunuz.
2 tane 91 kişilik uçağa yani 182 kişiye 'de 2 kişi yetebilir.
Benim açımdan soru tamamen matematik sorusu. yoksa iş hakkında bir fikrim yokki. Ama şöyle bir ifade olsaydı "Her uçak için ayrı ekip kullanmalıyım" matematik dili ile " uçakların elemanları kesişemez" o zaman anlardım belki. :D

Bu hali ile sorunuzu tek sütun kullanarak çözmek mümkün görünmedi bana. Ektki dosyaya bir bakarsınız. Tek sütunda çözebilen arkadaşlar olursa şimdiden tebrik ederim. (makro hariç)

Kolay gelsin. iyi geceler.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
ersin kardeş nihayet evdeyim :) şuan herşey tamam gibi gözüküyor..iiş tabiki tam matematiksel olmuyor..iki tane 91 kişilik uçak için ( ayrı ayrı uçuşlar ) 04 tane adama ihtiyaç oluyor ..çok teşekkür ederim

saygılarımla;

yusuf

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sorununuzun çözüldüğüne sevindim. Hiç anlayamayacağım sanmıştım.Her zaman soru ve cevaplarınız ile katılımınızı bekleriz.
Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
Sorununuzun çözüldüğüne sevindim. Hiç anlayamayacağım sanmıştım.Her zaman soru ve cevaplarınız ile katılımınızı bekleriz.
Kolay gelsin.
Ersin bey ben çok teşekküer ederim.
Saygılarımla
Yusuf