Kullanıcı Karşılama!

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Arkadaşlar selam boyle birsey daha önce verilmemiş yapmak mümkün mü onu da bilmiyorum!
Şimdi benim bir tblsifre diye tablom var ve haliyle frmsifre diye de formum normal bir sekilde şifre ile girebiliyorum.

girdikten sonra anamenu var oraya yonlendiriyorum ve ben bu anamenude bir textbox ya da label icerisinde Hoşgeldin kullanıcı diye yazdırmak istiyorum.

Kullanıcının ismi neyse artık sitelerde olur ya hani mesela mavisachal ile baglanıyorsam Hoşgeldin mavisachal diyor.
Yani kim girerse onun ismi Hoşgeldinin yanına gelsin.

Bunu yapabilir miyiz?

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Eğer kullanıcı adı ve şifre ile giriliyorsa mutlaka bu tabloda kullanıcı adları da kayıtlıdır. O zaman kullanıcı adıyla hitap etmek çocok oyuncağı. Bunun dışında bir yöntemin mümkün olduğunu düşünemiyorum. Kullanıcı adını başka yerden bulması ancak sihirbazlıkla olabilir :)

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Arkadasim Tabiki senin de bahsettigin gibi ve yukarda da belirttigim gibi tblsifre icerisinde ID,User,Sifre mevcuttur.
frmsifreden giris yapabilmek icin o datalardan aliyor zaten biliyosun.

Simdi iste ben o Cocuk oyuncagini yapamadim :) ve Yardiminizi istiyorum

Tesekkurler.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Tekrar merhaba.. Bir örnek gönderirseniz yapmaya çalışırım. Aslında mantığı şöyle kurmayı düşünüyorum. -Mutlaka kodlarla daha basit bir yolu vardır ama ben bilmiyorum-
Açılan şifre sorgulama formunda kullanıcı adını yazıp şifreyi seçtikten sonra form genelde kapatılır. Formu kapatmayıp simge durumuna küçültürtsek açık olan formda aktif olan kullanıcı adını herhangibir yerden almak çok kolaydır. Bunun için şifre ekranından sonra açılan formuna bir metin kutusu koyarak denetim kaynağını deyim oluşturucudan halen açık olan simge durumuna küçülttüğümüz şifre formundaki kullanıcı adına bağlarsanız böylece kullanıcı adını forma aktarmış olursunuz.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Veya web sayfalarda yapıldığı gibi, form kapanmadan ikinci formdaki görünmeyen bir alana şifre tablosunun anahtar alanını yazdırmak.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın Modalı, şifre formunu kapatmadan önce buradaki kullanıcı id'inin sonra açılacak forma yazdırılmasını mı kastediyorsun? Güzel fikir ama nasıl olabilir? Düşündüğün nasıl bir şey, açar mısın? me! ile mi, yoksa değişken atayarak mı?

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Kullanıcı giriş formundan, ana menü formunu çağırırken OpenArgs ı kullanacaksınız.

yani,

Kod:
....
....
DoCmd.OpenForm "frmAnaMenu", , , [COLOR="red"]OpenArgs[/COLOR]:=Me!txtKullanici
anamenu nun form_open olayına da

Kod:
Private Sub Form_Open(Cancel As Integer)

..........
    Me.Caption = Me.Caption & " - Kullanıcı : " & [COLOR="red"]Me.OpenArgs[/COLOR]
    ..........

End Sub

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
çok sağol yeni54.. Yalnız şu me! kullanımı ile ilgili biraz bilgi verir misin? Ben de bazen kullanıyorum ama kalıp halinde bazı örnek kodlar yardımıyla.. Ama çalışmasını şöyle tam bir anlatsan bana... Ben genelde belleğe yazmak ve geri çağırmak için kullanıldığını sanıyorum. Bir programda da değişken tanımlayıp başka bir formdaki veriyi o form kapandıktan sonra geri yapıştırmak için kullanıyorum. Tam bir bilgi sahibi değilim. Beni ezberden kurtarır mısın rica etsem?

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın mehmetdemiral,

Bildiğiniz gibi Me ingilizcede ben demek. Yani kısacası üstünde çalıştığınız form. Biz kod yazarken Me yazıp yanına noktayı koydukmu sonradan kullanılabilecek tüm alan ve komut adları çıkıyor. Bu yüzden kullanım kolaylığı açısından yardımı büyük.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
evet sayın mehmetdemiral, me, aynen sayın modalı nın anlattığı işe yarıyor.

üzerinde çalıştığınız formun tüm uzuvlarına(nesnelerine) ulaşmaya yarıyor.

Örneğin, formun başlığını değiştireceksiniz. Nasıl yapacaksınız bunu?

İşte burada kısaca ve hızlıca me den yararlanıp, me.caption = "bla bla bla"

yazacaksınız.

Siz ağırlıklı olarak makro kullanıyorsunuz. Bence hızlıca kodlama işine ağırlık verin. Mesela yazdığınız makroları, kodlara dökerek iyi bir çalışma yapabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Teşekkür ederim. Kısaca me ifadesi -benim branşımla ilgili olduğu için söyleyeceğim- Türkçedeki zamir gibi, işi kolaylaştırmak amacına hizmet ediyor..Bendeki makro yazma olayına gelince bu kod bilmemekten geliyor. Önce VB sonra access veya her ikisi birlikte başlasaydı böyle olmazdı. Ben VBA'yı yeni yeni öğreniyorum. Hatta bir aralar bildiğim tek kod docmd.close dan ibaretti. Yine bir çok şey öğrendim vba'da. Bunların büyük bir çoğunluğunu programlama.com ve özellikle excel.web.tr'de öğrendim diyebilirim. Sizin gibi arkadaşlarım olduğu için daha çok şey öğreneceğimi biliyorum. Ben 1965 doğumlu 20 yıllık bir öğretmenim ama hala öğrenmeye devam diyorum. Benlki bu daha genç arkadaşlara da örnek olur.. Ne dersiniz?

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhabalar;

Soru çok ilgimi çekti ve "yeni54" ün dediği gibi "openargs" ile çözülecek ek bazı özelliklerle birlikte .. İncelerseniz göreceksiniz.... Hali-hazırdaki bir login(giriş) örneği üzerine openargs kodlarını uyguladım.. Bu arada çok ta kolay bi iş gibi gelmedi bana...

Not:Kullanıcı şifreleri isimleriyle aynıdır..

Son düzenleme: