Kullanıcı kayıtlarını ayrıştırma

Excel Vers. ve Dili
2007-Türkçe
Arkadaşlar Merhaba, ben access de yaptığım çalışmamda aynı dosyayı kullanan 7 kişi var ve bu kişiler bu dosyayı açtıklarında birbirlerinin kayıtlarını görmesin. Örneklerde kullanıcı bazlı yapılmış çalışmalar var ama benim istediğim gibi değil. Sadece kullanıcı yetkilendirme ile ilgili o anlamda sıkıntı yok ama kişilerin yaptıkları kayıtlarıda görmelerini nasıl engellerim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Bu işi sorgular yardımıyla yapabilirsiniz. Her tablonuzda girilen kayıtların kim tarafından girildiğini belirttiğiniz mesela "kullanıcı" adında bir hücre olursa ve şifre ile giren tüm kullanıcıların her yaptığı kayıt için buraya kullanıcı nosu da kaydedilirse, kullanım için tüm veriyi sorgular ile alarak yapabilirsiniz.
Örneğin a tablosunda 7 farklı kullanıcı kaydı vardır. Bu sırada sistemde çalışan 1 nolu kullanıcının mesela gizli bir form üzerinden numarası bir sorgu ile sorgulananarak sadece kullanıcı nosu aynı olan kayıtların süzülmesi -geteirilmesi- sağlanır. Kullanıcı numarasının alınması ile ilgili benim de yanıt yazdığım, bazı arkadaşların da gizli forma gerek olmaksızın çözüm önerdikleri topic olması lazım formda. Onu mutlaka okumuşsunuzdur. Ben bu işi, kullanıcıya adını ve şifresini sorguladığımız formu kapatmayıp gizli hale getirerek yapıyorum. Böylece açılan kayıtlardaki kullanıcı bilgisi bu formdan tabloya aktaralıyor. Hatta bir programımda birden çok şirket açılabilen fatura-stok işlemleri için giriş formunda şirket nosu seçtirip sonra bu formu gizliyorum. Daha sonra yapılan tüm kayıtlarda şirket_id bölümü burdan alınan veri ile doldurulduğu için access'te yapması zor gibi görünen çok şirketli bir fatura-stok programı yapmıştım. Belki bu bilgiler işinize yarar.