labellarda toplam

slm
üç labeldaki sayıları 4. labelda toplamak için aşağıdaki kod yanlış oldu sanırım
toplamları yanyana yazıyor. 3 + 3 + 3 = 333 gibi

Label1.Caption = Label1.Caption + Label2.Caption + Label3.Caption + Label4.Caption
yardımcı olursanız sevinirim. :D

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
label4=label1*1+label2*1+label3*3 şeklinde deneyin.

teşekkürler sn leventm
bu başlık altında sormam hatalıysa bağışlayın ama bir şey daha sormak istiyorum.
listboxta 6 sütun var bu bir fatura. 4 sütunda kdv oranları, 5 sütunda kdv tutarları var, kdv oranları 2 çeşit % 1 ve % 8
buna göre listenin 5.sütununu toplarsak(kdv tutarları),
%1 lik kdv tutarlarını label2 ye ;
%8 lik kdv tutarlarınıda label3 e yazdırabilirmiyiz.
çok teşekkür ediyorum. :dua:

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Private Sub UserForm_Initialize()
For x = 1 To ListBox1.ListCount
If Val(ListBox1.List(x - 1, 3)) = 1 Then Label2 = Val(Label2) + Val(ListBox1.List(x - 1, 4))
If Val(ListBox1.List(x - 1, 3)) = 8 Then Label3 = Val(Label3) + Val(ListBox1.List(x - 1, 4))
Next
End Sub

sn veysel emreye de teşekkürler.
bu kodu forma uyguladım. siz initialize olayına yazmışsınız. ben bir butona bağladım.
lsteye diyelim ki iki satır veri gönderdim. burada normal çalışıyor. yani ilgili sütunu toplayıp label2ye yazıyor.
fakat satırın birini silmek istiyorum. silince labelda bir değişiklik olmuyor.
aynı kodu sil butonunada yazıp silme yapınca bu seferde toplamın eksileceği yerde ikiye katlanıyor.
listenin devamlı değişebileceği göz önünde tutulursa bu kodu devamlı aktif olabilecek şekilde, başka bir olayamı yazmamız gerekli. teşekkürler. :arkadas:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Kodun devamlı aktif olması için kodları listboxa bağlamak daha mantıklı görünüyor,bence label yerine textbox kullansaydınız daha iyi olurdu. Fakat kesin bir cevap için dosyanızı ekleyebilirsiniz.

Listboxda silme yaptığınız kodların sonuna @veyselemre nin kodunu tekrar yazın. Ancak tek bir farkla bu kodların en başına
Label1.caption=0 ve
Label2.caption=0 demelisiniz

hepinize teşekkürler

Label1.Caption = Format(toplam, "##,###.00")

böyle bir formatta kuruş hanesinde 2 basamaktan fazla (23,564.2657) gibi olabiliyor. ondalık sayılar 2 basamaktan fazla ise labelda 2 basamak olarak nasıl gösterebiliriz.
teşekkürler.