Laoptop'umun klavyesi hatalı basıyor

Excel Vers. ve Dili
excel xp türkçe
Merhaba arkadaşlar Laptop'umun klavyesindeki harf ve sayı yazılı tuşlara bastığımda sadece sayıları basıyor harfleri basmıyor. ayrıca klavyedeki mause panosundan fareyi hareket ettirebiliyorum ama tıklatamıyorum sebebi nedir acaba yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
sayı tuşlarını etkinleştirmişsiniz.
marka ve modele göre değim gösterebilir. "fn" tuşu etkin olmalı.
sebebi biliyorum ama sorunu çözmek için dizüstü makineye bakmam lazım, o da yanımda yok :)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Evet değerli uzmanamelenin de belirttiği gibi Fn tuşu da etkin olmalı. Ama durum bu değil ve başka sorunlar da var ise klavye bozuk olabilir. Eğer klavyenin bozuk olmadığını düşünüyorsanız, aşırı tozlu değilse ya da üzerine daha önceden kola çay vs. dökülmedi ise. Windows bozulmuş olabilir. Garip problemler için önce Windows yenilenmeli. (şahsen ben windosu yenilemeden kolay kolay Windows ile uğraşmam.

Windows Xp bayan gibidir. Hem güzeldir, hem de hassasdır. Bozulabilir. Bu kötü bir şey değildir. Formatlayıp temiz Xp yüklemelisiniz ilk önce.

Bir şey daha söyleyebilirim. Usb den takılan klavyeler var. Ya da normal klavyeye takılan küçük usb ara kablosu var. Xp 3-5 saniyede tanıyor. 5 ile 10 TL civarında olması lazım. Önce başka bir klavye ile deneyin bakalım normal çalışacak mı laptop.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Evet değerli uzmanamelenin de belirttiği gibi Fn tuşu da etkin olmalı. Ama durum bu değil ve başka sorunlar da var ise klavye bozuk olabilir. Eğer klavyenin bozuk olmadığını düşünüyorsanız, aşırı tozlu değilse ya da üzerine daha önceden kola çay vs. dökülmedi ise. Windows bozulmuş olabilir. Garip problemler için önce Windows yenilenmeli. (şahsen ben windosu yenilemeden kolay kolay Windows ile uğraşmam.

Windows Xp bayan gibidir. Hem güzeldir, hem de hassasdır. Bozulabilir. Bu kötü bir şey değildir. Formatlayıp temiz Xp yüklemelisiniz ilk önce.

Bir şey daha söyleyebilirim. Usb den takılan klavyeler var. Ya da normal klavyeye takılan küçük usb ara kablosu var. Xp 3-5 saniyede tanıyor. 5 ile 10 TL civarında olması lazım. Önce başka bir klavye ile deneyin bakalım normal çalışacak mı laptop.
merhaba
kesinlikle işletim sistemi sorunu değil!
aman format atma gafletinde bulunmayın. fn tuşu ile klavyenin orta bölgedeki sayı tuşları etkinleştirilmiş. ilk etapta makinenizi kullanmak zorundaysanız fn tuşuna basarak ilgili harf tuşuna basın, rakam yerine harfleri kullanabilirsiniz. ya da ekran klavyesi ile şimdilik idare edin.
akşam evde deneme yapar çözüm yolunu öneririm. sakın xp bozuldu diye format atmayın.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın dilaranur,

numlock özelliği devreye girmiş. Laptopunuzun markasını bilmiyorum, ama numlock tuşu var ise fn tuşu basılı iken basmayı deneyin.

Benimkisi Toshiba ve fn+F11 ile bu özelliğe kavuşuyor. Bir de bunu deneyin.

Eğer olmuyorsa o zaman ucuzundan usb bağlantılı bir klavye takıp numlock tuşunu bir kez basıp klavyeyi devre dışı bırakın.

Windows çökmediği müddetçede format atmayın. Onarma özelliğini kullanmayı deneyin. Ben de böyle bir şey olsa bir aydan önce bilgisayarmı eski haline getiremem.

İyi çalışmalar

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
merhaba
asus makinede, "Fn+Num Lk"
başka modeller için benzer şekilde olsa gerek.

Excel Vers. ve Dili
excel xp türkçe
yardımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar hepsinide deneyeceğim kolay gelsin