LİNK ALARAK HESAP YAPMAK

LÝNK ALARAK HESAP YAPMAK

Arkadaşlar excel de

1-(a1 hücresi)Ürün miktarının metretül olarak yazılacağı bir hücre
2-(b1 hücresi)Bu hücrede yazılan metre tülü belirtilmiş ürünün cinsi(markası) açılır menü ile seçilecek(bunu yaptım)
3-(c1 hücresi) metretülü a1 de belitilmiş kadar ürünü b1 de seçilen ürünün marka birim fiyatı ile çarpıp c1 e yazılacak
4-seçili menü ile (check) atılıp bu ürüne aksesuar eklenirse belirli olan bu fiyat toplama eklenecek

Yardımcı olursanız memnun olurum

acemiye :D

merabalar
haddime düşmeyerek cevaplıyorum mod.lar kusura bakmasın
öncelikle çarpma işlemi için hangi hücreye yazdırmak istiyorsanız o hücreye gelin örneğin a1 ve b1 çarptırmak istiyorsanız c1 hücresine =a1*b1 yazarsanız bu işi yapar diğer işlemi tam anlayamadım onuda açıklarsanız yine dönerim size :)

b1 de seçilecek olan marka(ürün modeli) için =EÐER(YADA(b1="NATURAL");32;EÐER(b1="STAR";38;EÐER(b1="CLASSİC";38;)))

gibi bir formül yazılacak sanırım diğer yerleri bilmiyorum

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
haddime düşmeyerek cevaplıyorum mod.lar kusura bakmasın
Sayın bkayaturk,
forumun amacı zaten üyelerin kendi arasında yardımlaşması.
Soru soran arkadaşlar fazla beklemesin diye Moderatör arkadaşlar genel en çabuk şekilde cevap gönderiyorlar.

Biz sizlerin bu şekilde katılımlarınızı ve desteğini görünce mutlu oluyoruz.

Devam. :bravo:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
=A1*EÐER(B1="NATURAL";32;EÐER(B1="STAR";38;EÐER(B1="CLASSİC";40;)))+EÐER(C1="A";552;0)

A Sütunu =metretülü
B sütunu = Cinsi
C sütunu = Aksesuar olduğunu belirten A harfi yada boş
D sütunu = yukarıdaki formül.

A1 ile 32 yada 38 yada 40'ı çarp ve C sütununda A var ise sabit 552 ekle.

check (box) daha ne denir bilmiyorum ancak buna çek atıldığında fiyata bir sabit rakam eklenmesini nasıl sağlarız

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
checkbox yerine C sütununu kullanmak daha pratik olur diye düşünmüştüm yeni başlayan birisi için. neden illa checkbox? Bu durumda sayfada bu hesabı bir defa mı yapacaksınız yoksa alt alta pekçok satırda aynı hesap olacakmı. çok satırda aynı hesap olacaksa sayfaya bir sürü checkbox koymak hoş değil bence.
siz kafanızda nasıl bir şekil varsa biraz başlayıp dosya eklerseniz buraya onun üstünde yapmamız daha faydalı olur sizin için.