ListBox Uygulamaları İçin Yardım

neo

ListBox Uygulamaları Ýçin Yardım

:hey: Merhaba Arkadaşlar

Sitede epeyce arama yapmama ramen halen çözemediğim sorunlar var Ancak aşağıdaki dosya kadar ilerleye bildim ve yardımlarınızı bekliyorum

konuyu kısaca anlatmay çalışacağım ......

UserForm1 Uzerinde Listbox ta Data tel sayfasından verileri aktarıyorum Userfor1 üzerinde [Yeni Kayıt Ekle] butonuyla kayıt ekliyorum.
[Düzelt]butonuna bastığımda Userform2 ye Listbox ta işaretli olan kaydı User form 2 ye taşımak istiyorum birde listbox ta işaretli olan
kayda çift tıkladığımda Düzeltme için userform2 ye yüklesin bu kodu yazdım ama biraz sorunlu [Kaydı Sil] Listbox uzerinde işatretli kaydı
silsin [A-Z Sırala] listbox taki soyadına göre sırayacak
birde UserForm 2 üzerinde [ Sil ] butonu var bu buton Yeni kayıt Eklede Pasif Olsun
Bir ricam daha olacak Userform1 üzerindeki Textbox1 in Listbox ta ara yazdığım isimler yada bir iki harfe göre sıralata bilirmiyiz…

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
[Düzelt]butonuna bastığımda Userform2 ye Listbox ta işaretli olan kaydı User form 2 ye taşımak istiyorum birde listbox ta işaretli olan
kayda çift tıkladığımda Düzeltme için userform2 ye yüklesin bu kodu yazdım ama biraz sorunlu
Listboxtaki kodlarınızın doğru çalışması için "UserForm2.Show" satırını en sona yazın, yani önce verileri ilgili nesnelere yükleyin ondan sonra userformu açın. Ayrıca aynı kodları DÜZELT commanbuttonunada yazmanız yeterlidir.

[Kaydı Sil] Listbox uzerinde işatretli kaydı
silsin [A-Z Sırala] listbox taki soyadına göre sırayacak
Userforma yazdığınız kodları aşağıdaki ile değiştirin.

[vb:1:2fc8810e04]Private Sub UserForm_Initialize()
Sheets("Tel Data").Select
ListBox1.ColumnHeads = False
ListBox1.ColumnCount = 10
ListBox1.ColumnWidths = "70;70;70;75;75;75;100;100;60;75"
ListBox1.RowSource = "b2:k" & [c65536].End(xlUp).Row
ListBox1.Visible = True
Range("b2:n" & [c65536].End(xlUp).Row).Sort Key1:=[b2]
End Sub
[/vb:1:2fc8810e04]

Kaydı sil commandbuttonunada aşağıdaki kodu yazın.

[vb:1:2fc8810e04]Private Sub CommandButton3_Click()
sat = ListBox1.ListIndex + 2
adr = "b" & sat & ":n" & sat
Sheets("Tel Data").Range(adr).Delete
Sheets("Tel Data").Cells(sat + 1, 1).ClearContents
End Sub[/vb:1:2fc8810e04]

birde UserForm 2 üzerinde [ Sil ] butonu var bu buton Yeni kayıt Eklede Pasif Olsun
Yeni kayıt ekle butonundaki kodu aşağıdaki ile değiştirin.

[vb:1:2fc8810e04]Private Sub CommandButton1_Click()
UserForm2.CommandButton4.Enabled = False
UserForm2.Show
End Sub[/vb:1:2fc8810e04]

Son sorunuzu anlayamadım. Fakat yukarıda verdiğim userforma yazılan koda bir sıralama satırıda ekledim. Yani userform1 çalıştırıldığında tüm tablo soyadı sütununa göre sıralanmaktadır.

neo

:dua: Merhabalar

Sn leventm Yardımınız için çok teşekkurederim bazı sorunlarla karşılaştım sizden ricam bu sorunların çözümü için yardımınızı bekliyorum

*UserForm1 Uzerindeki listbox a tıkladığımda Userform2 yükleme yapıyor ama Soyadı kısmının ilk 1 harfini alıyor tamamını almıyor

*Birde yeni kayıt ekle dedimde kaydederken Userform1 deki listbox u güncellemiyor

*kaydı düzelt dediğimde Yeni bir kayıt olarak başka bir satıra kayıt yapıyor düzeltilecek kayıt aynı satırda değil

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
1-4 adet SendKeys "{BS}" yazılı kodları iptal edin.

2-Userform2 deki kaydet butonuna aşağıdaki kodu ilave edin.

Userform1.ListBox1.RowSource = "b2:k" & [c65536].End(xlUp).Row

3-Tek butonla hem ayrı satıra kaydet hemde aynı satırda düzeltme yapmak mümkün değil. Bu sebeple üstüne kaydet gibi bir isimli bir buton oluşturun ve bu butona kaydet butonundaki kodları aynen kopyalayın fakat sadece t değişkenine değer atamak için aşağıdaki kodu kullanın.

t = userform1.listbox1.listindex+2

neo

:kafa: İyi geceler

Sn: Leventm kodlar Çok güzel oldu ama ben bu

t = userform1.listbox1.listindex+2

olayını çözemedim yardımlarınız bekliyorum çok teşekkurederim

Saygılarımla